tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"Wyciągnąłem rękę do ministra Błaszczaka". Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON

zobacz więcej wideo »
"Wyciągnąłem rękę do ministra Błaszczaka". Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON
 • Prezydent Gdańska zaprosił szefa MON na obchody na WesterplattePrezydent Gdańska zaprosił szefa MON na obchody na Westerplatte
 • 1 września na Westerplatte może zabraknąć wojska1 września na Westerplatte może zabraknąć wojska
 • Spór o obchody 1 września na WesterplatteSpór o obchody 1 września na Westerplatte
 • Westerplatte bez wojska? "Niepotrzebny upór"Westerplatte bez wojska? "Niepotrzebny upór"
 • Wojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunkiWojsko będzie na Westerplatte. Adamowicz: to nie oznacza, że będzie dyktować warunki
 • Spór polityczny na WesterplatteSpór polityczny na Westerplatte
 • Incydent na Westerplatte. Prezydent chce wyjaśnień od MONIncydent na Westerplatte. Prezydent chce wyjaśnień od MON
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prezydent Gdańska zaprosił szefa MON do udziału w obchodach na Westerplatte

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaprosił szefa MON Mariusza Błaszczaka do udziału w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. "Zależy nam, aby uwzględnić obecność armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej" - napisał Paweł Adamowicz w liście do ministra.

"Składam na Pańskie ręce gorące życzenia z okazji Dnia Wojska Polskiego, które za Pańskim pośrednictwem chciałbym skierować do wszystkich żołnierzy polskiej armii. Życzę, by odpowiedzialna służba Ojczyźnie była dla każdego z nich źródłem prawdziwej dumy" - napisał w liście do szefa MON prezydent Gdańska. List został opublikowany na koncie prezydenta Gdańska na Twitterze.
Jak napisał Adamowicz, w imieniu mieszkańców Gdańska oraz własnym, pragnie zaprosić Mariusza Błaszczaka "jako Ministra Obrony Narodowej RP na uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które tradycyjnie odbędą się 1 września 2018 roku o godzinie 4.45 na Westerplatte".

"Ani państwowy, ani wojskowy"

Adamowicz podkreślił, że obchody na Westerplatte - zgodnie z obowiązującym ceremoniałem - są uroczystością patriotyczną - "nie mają więc, ani charakteru państwowego, ani wojskowego".

"Nie wyobrażam sobie jednak, by zabrakło na nich polskich żołnierzy, spadkobierców tych, których krew przed laty uświęciła to miejsce. Zależy nam na tym, aby uwzględnić obecność przedstawicieli armii w scenariuszu uroczystości rocznicowej" - napisał prezydent Gdańska.

Jednocześnie podkreślił, że "równie ważną rolę w przeprowadzeniu całej ceremonii widzi w zaangażowaniu i czynnym udziale przedstawicieli młodego pokolenia".

"Wyciągnąłem rękę do ministra Błaszczaka"

Adamowicz poprosił też o "wskazanie osoby kontaktowej", celem zaprezentowania przez władze Gdańska "scenariusza uroczystości oraz omówienia możliwości harmonijnego wkomponowania elementów wojskowych".

Jak dodawał prezydent Gdańska w rozmowie z TVN24, w piśmie potwierdził, że "żołnierze polscy, wojsko polskie było, jest i będzie na uroczystościach na Westerplatte".

- Wyciągnąłem rękę do ministra Błaszczaka w imię tych najwyższych wartości, jakie symbolizuje Westerplatte - powiedział.

Szef MON odpowiada

- Cieszę się, że prezydent Gdańska zrozumiał, iż niemożliwe jest organizowanie uroczystości na Westerplatte bez udziału Wojska Polskiego - oświadczył Błaszczak. Dodał jednocześnie, że "nie ma pewności", czy list Adamowicza nie jest "zagrywką medialną". Zapewnił też, że wojsko włączy się w przygotowanie obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku.

- Nie dopuszczę, by uroczystości w tym szczególnym miejscu odbywały się bez pełnego ceremoniału wojskowego - podkreślił minister obrony narodowej.

Spór o obchody 1 września

W ubiegły czwartek szef MON oświadczył, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Błaszczak podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

Adamowicz, odnosząc się do słów Błaszczaka, powiedział na konferencji prasowej między innymi, że "Wojsko Polskie jest integralną częścią Westerplatte", zaś przedstawiciele służb mundurowych jak co roku są zapraszani i będą uczestniczyć w uroczystościach 1 września. Wyjaśnił jednocześnie, że zamierzeniem miasta jest, aby "wiodącą rolę podczas wydarzeń na Westerplatte odgrywała młodzież".

"Zamiast asysty wojskowej przewidujemy asystę harcerską" - napisał prezydent Gdańska w piśmie do Dowódcy Garnizonu Gdańsk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Z Serbami o wszystko. "Trzeba pokazać jaja"

Będziemy gotowi, by wyjść i się naparzać z nimi - zapewnia przed meczem z Serbami rozgrywający Polaków Fabian Drzyzga. Broniący tytułu Biało-Czerwoni, by awansować do najlepszej szóstki bez względu na wyniki innych spotkań, muszą w dowolnym stosunku wygrać. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ.

Słodkie maluchy zachwycają odwiedzających zoo w Sydney

Gepardzia mama ma łapy pełne roboty. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »