Prezydent Egiptu wezwał do współpracy w walce z terrorystami


Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi wezwał w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) do ściślejszej współpracy międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu. Sposobem na osiągnięcie pokoju i stabilności jest także rozwój gospodarczy - podkreślił.

Abd el-Fatah es-Sisi, który w styczniu objął roczne, rotacyjne przewodnictwo w Unii Afrykańskiej - organizacji zrzeszającej ponad 50 państw kontynentu - zadeklarował, że jego kraj zamierza stać się regionalnym ośrodkiem odbudowy i rozwoju Unii.

Egipski prezydent ostrzegał przed zagrożeniem ze strony zagranicznych bojowników, którzy nie mogą już prowadzić walki zbrojnej w Syrii i w związku z tym rozproszą się po świecie.

Agencja dpa przypomina, że obrońcy praw człowieka wielokrotnie krytykowali sytuację w Egipcie, szczególnie ograniczanie niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz nieograniczone wpływy wojska.

Wielka operacja antyterrorystyczna Egiptu

W 2013 roku Sisi, wówczas główny dowódca egipskich sił zbrojnych, stanął na cele przewrotu, który po antyrządowych protestach odsunął od władzy islamistycznego, wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta Mohammeda Mursiego. W kolejnych, uznanych już za sterowane, wyborach szefa państwa zwyciężył Sisi z wynikiem 97 proc. głosów.

Obecnie Egipt uchodzi za czynnik stabilizujący w niespokojnym regionie i ze względu na to o współpracę z Kairem zabiegają państwa Zachodu - podkreśla dpa.

Od prawie roku Egipt prowadzi operację antyterrorystyczną na półwyspie Synaj, na którym aktywne są grupy dżihadystyczne, regularnie od obalenia Mursiego przeprowadzające ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa. Krótko po występie Sisiego w Monachium egipskie wojsko poinformowało, że w starciu z bojownikami w północnej części półwyspu zginęło siedmiu bojowników, a 15 żołnierzy straciło życie lub odniosło obrażenia.

Konferencja w Monachium

Sisi wypowiadał się w sobotę w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, największego światowego spotkania ekspertów do spraw międzynarodowego bezpieczeństwa. W obradach bierze udział 35 szefów państw i rządów, a także ok. 80 ministrów spraw zagranicznych i obrony. Polskę reprezentują szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP