tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami"

zobacz więcej wideo »
"My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami"
 • 74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie i list prezydenta74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie i list...
 • Huta Pieniacka: w 1944 roku zginęli niemal wszyscy jej mieszkańcy Huta Pieniacka: w 1944 roku zginęli niemal wszyscy jej...
Foto: Darek Delmanowicz / PAP | Video: Fakty po południu Andrzej Duda odniósł się w liście do zbrodni z 1944 roku w Hucie Pieniackiej

Pamięć o zbrodniach zobowiązuje, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. Jak dodał, Polska i Ukraina "potrzebują siebie nawzajem, aby oba państwa były silne i bezpieczne".

Podczas niedzielnych obchodów 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej na Ukrainie, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości.

"Ogromne okrucieństwo"

Prezydent zwrócił uwagę, że zbrodnia popełniona 74 lata temu przyniosła śmierć około tysiąca niewinnych ludzi.

- Spotykają się Państwo dzisiaj w miejscu, które 74 lata temu – w ciągu jednego dnia – z dużej, tętniącej życiem wsi zostało zamienione w martwe pustkowie. Zbrodnia ludobójstwa, popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola - zaznaczył Andrzej Duda.

- Niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa - dodał prezydent. Według Andrzeja Dudy nie wolno zapomnieć o zbrodni w Hucie Pieniackiej i odwracać od niej oczu. - My, współcześni Polacy, jesteśmy to winni naszym wymordowanym rodakom. Ale jest to też nasz obowiązek wobec potomnych: pamiętać i wyciągać wnioski - wskazał prezydent.

- Pamięć o dokonanej tutaj rzezi niesie także zobowiązanie, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu. My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami - czytamy w liście.

Setki ofiar

- Nasze narody potrzebują siebie nawzajem, aby oba nasze państwa były silne i bezpieczne - podkreślił. - I dlatego potrzebujemy też pamięci i prawdy o tym, co zdarzyło się tutaj 28 lutego 1944 roku – aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło i aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu - wskazał Andrzej Duda.

W lutym 1944 roku w nieistniejącej dziś wsi w obwodzie lwowskim, polscy mieszkańcy zostali pomordowani przez oddziały ukraińskiej dywizji SS Galizien.

Według różnych danych w Hucie Pieniackiej straciło życie od 600 do 1200 osób. Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 850 osób.

Oglądaj
Huta Pieniacka: w 1944 roku zginęli niemal wszyscy jej mieszkańcy
Wideo: TVN Archiwum Huta Pieniacka: w 1944 roku zginęli niemal wszyscy jej mieszkańcy

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Światowit

Ludzie się pogodzą , ferment i nienawiść sieją nieodpowiedzialni politycy!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Kolejna niedziela bez handlu

   Kolejna niedziela bez handlu

   W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna. czytaj dalej »

   Silny wiatr i wielki, lądujący samolot. O krok od katastrofy

   Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w angielskim Birmingham. Zobacz TOTERAZ.

   Kapelan zakładu poprawczego rapuje i krzyczy: CHWDP

   Ks. Adam z Białegostoku postanowił przemówić do młodzieży jej językiem. Zobacz TOTERAZ.

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »