tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent będzie mówił w ONZ o reparacjach i katastrofie smoleńskiej

zobacz więcej wideo »
Prezydent będzie mówił w ONZ 
o reparacjach i katastrofie smoleńskiej
 • Szczerski: prezydent poruszy temat reparacji i katastrofy smoleńskiej w ONZSzczerski: prezydent poruszy temat reparacji i katastrofy smoleńskiej w ONZ
 • Czaputowicz przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZCzaputowicz przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ
 • Duda w ONZ o reparacjach wojennych i katastrofie smoleńskiejDuda w ONZ o reparacjach wojennych i katastrofie smoleńskiej
 • Andrzej Duda przewodniczy debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Relacja Marcina WronyAndrzej Duda przewodniczy debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Relacja Marcina Wrony
 • Andrzej Duda przewodniczy debacie Rady Bezpieczeństwa ONZAndrzej Duda przewodniczy debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ
 • Prezydent Andrzej Duda w czasie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Prezydent Andrzej Duda w czasie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
 • Ryszard Czarencki o priorytetach polskiej polityki w Radzie Bezpieczeństwa Ryszard Czarencki o priorytetach polskiej polityki w Radzie Bezpieczeństwa
 • "Cieszę się, że tym razem polski rząd nie głosował przeciwko Polsce""Cieszę się, że tym razem polski rząd nie głosował przeciwko Polsce"
 • "Wniosek złożył jeszcze Sikorski". PO o wyborze Polski do Rady Bezpieczeństwa"Wniosek złożył jeszcze Sikorski". PO o wyborze Polski do Rady Bezpieczeństwa
 • Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZPolska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ
 • Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ Polska niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ
 • Andrzej Duda o wyborze Polski na niestałego członka RB ONZAndrzej Duda o wyborze Polski na niestałego członka RB ONZ
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Andrzej Duda poprowadzi debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Reparacje wojenne oraz dochodzenie przyczyn katastrof lotniczych, w tym katastrofy smoleńskiej, znajdą się wśród kwestii, które poruszy prezydent Andrzej Duda podczas swego wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda rozpoczął w środę pięciodniową wizytę w USA, podczas której m.in. poprowadzi w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Debata rozpocznie się w czwartek przed południem miejscowego czasu. W jej trakcie przewidziane jest wystąpienie prezydenta.

Wyzwania dla polityki międzynarodowej

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że wystąpienie prezydenta będzie skoncentrowane wokół prawa międzynarodowego "jako narzędzia pokoju i cywilizowanych relacji między państwami".

- Prezydent odniesie się do głównych dzisiaj wyzwań dla polityki międzynarodowej, czyli konfliktu w Syrii, kwestii Półwyspu Koreańskiego, a także do bieżącej sytuacji w Strefie Gazy, w relacjach między Izraelem a Palestyną - powiedział Szczerski polskim dziennikarzom w środę późnym wieczorem miejscowego czasu.

Zaznaczył, że prezydent będzie też mówił o problemach naszego regionu, czyli "kwestii wojny na Ukrainie, o zamrożonych konfliktach w Gruzji, Mołdawii, górnym Karabachu". Prezydent będzie też wskazywał na dobre przykłady pozytywnych mediacji, jak na przykład spraw Afryki Zachodniej. To będzie szeroka panorama polityki światowej - zaznaczył Szczerski.

Reparacje i katastrofa smoleńska

Prezydencki minister zapowiedział, że Andrzej Duda "mówiąc o poszukiwaniu sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe odniesie się do dwóch kwestii istotnych z polskiego punktu widzenia: sprawy reparacji wojennych a także kwestii dochodzenia przyczyn katastrof lotniczych, w tym katastrofy smoleńskiej".

- Prezydent będzie mówił o katastrofie smoleńskiej i sprawie zadośćuczynienia stratom wojennym jako o dwóch przykładach, co to znaczy poszukiwanie sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe, które powinno być umożliwione każdemu państwu - zaznaczył Szczerski.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sędzia i najmłodszy więzień stanu wojennego. Debiutanci idą do polityki

Bieżącą polityką dotąd się nie zajmowali, choć można powiedzieć, że w pewien sposób to polityka właśnie wpłynęła na ich decyzję o kandydowaniu. ("Czarno na białym") zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

"Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

- Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. zobacz więcej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

W przyszłym roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć - przyznał wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. To zmiana stanowiska, bo wcześniej zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że podwyżek nie będzie. W ocenie ekspertów, nawet jeśli rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych, wzrosty cen na rynku hurtowym odczujemy, płacąc więcej za inne produkty. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Premier Hiszpanii: Gibraltar nie będzie już problemem 
w rozmowach o brexicie

Premier Hiszpanii: Gibraltar nie będzie już problemem
w rozmowach o brexicie

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który przebywa w Brukseli na szczycie unijnym, oświadczył w czwartek, że kwestia przyszłości Gibraltaru, brytyjskiego terytorium zamorskiego, nie będzie już przeszkodą w toku negocjacji nad brexitem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »