tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent zmienia sądownictwo

Prezydenckie projekty gotowe do ostatecznych głosowań. Przeszła jedna poprawka Platformy

zobacz więcej wideo »
Prezydenckie projekty gotowe do ostatecznych 
głosowań. Przeszła jedna poprawka Platformy
 • "Chcę widzieć was, którzy rujnujecie Rzeczpospolitą w nocy""Chcę widzieć was, którzy rujnujecie Rzeczpospolitą w nocy"
 • Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!
 • Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisjiWaldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji
 • Komisja przyjęła poprawkę posłów POKomisja przyjęła poprawkę posłów PO
 • Piotrowicz nie widzi zgłoszeń do poprawek. Myrcha: To się nazywa wada wzrokuPiotrowicz nie widzi zgłoszeń do poprawek. Myrcha: To się nazywa wada wzroku
 • Kropiwnicki: niszczycie RP w nocy, jak złodzieje się zachowujecie Kropiwnicki: niszczycie RP w nocy, jak złodzieje się zachowujecie
 • Widzimy jak na dłoni, że pan prezydent nie wywiązał się z obietnicy, którą Polakom dał w lipcu Widzimy jak na dłoni, że pan prezydent nie wywiązał się z obietnicy, którą Polakom...
Foto: PAP/Jakub Kamiński | Video: tvn24 Prezydenckie projekty ustaw o sądownictwie gotowe do głosowań w Sejmie

Prezydenckie projekty nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym są gotowe do ostatecznych głosowań w Sejmie. W nocy z środy na czwartek komisja poparła ponad 40 poprawek Prawa i Sprawiedliwości i jedną Platformy Obywatelskiej do tych projektów.

Oznacza to, że projekty prezydenta są już gotowe do ostatecznych głosowań w Sejmie.

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zakończyła swe posiedzenie w czwartek po godz. 1.30 w nocy. Głosowania Sejmu nad wnioskami mniejszości i ponad 80 poprawkami oraz ostatecznie nad całością projektów odbędą się prawdopodobnie w piątek.

Prezydencki minister Paweł Mucha powiedział po zakończeniu posiedzenia komisji, że można być zadowolonym z poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania i zaakceptowanych przez komisję, gdyż "odwzorowują one pierwotne idee zawarte w prezydenckich projektach".

- Myślę, że w piątek odbędą się głosowania - powiedział z kolei przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS). Wyraził nadzieję na sfinalizowanie w związku z tym obietnic wyborczych prezydenta i PiS.

Posłowie z ograniczonym czasem wypowiedzi

W czasie obrad komisji, przed budynkiem Sejmu protestowali Obywatele RP i i KOD. Na początku obrad do wspólnego wyjścia przed parlament przedstawiciela prezydenta - Pawła Muchę, zapraszała posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

Oglądaj
Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!
Wideo: tvn24 Scheuring-Wielgus: jesteście tchórzami!

Do projektu nowelizacji o Krajowej Radzie Sądownictwa złożono łącznie 23 poprawki, w tym 11 autorstwa PiS. Najważniejsza pozytywnie zarekomendowana poprawka PiS ws. KRS przewiduje wykreślenie wcześniejszej poprawki tego klubu, że kandydatów do KRS mogłyby zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Komisja negatywnie zaopiniowała 10 poprawek złożonych przez kluby opozycyjne i jedną zaopiniowaną przez PiS. Dwie poprawki klubu Kukiz'15 zostały wycofane przed głosowaniem.

Wcześniej posłowie PO złożyli formalny wniosek o przerwę w posiedzeniu do czwartku. Wskazywali, że w drugim czytaniu kluby złożyły do prezydenckich projektów o KRS oraz o Sądzie Najwyższym łącznie blisko 90 poprawek i posłowie nie zdążyli się z nimi zapoznać. Wniosek poparli posłowie Nowoczesnej.

- Tam nie ma nic nowego, żadnych nowych instytucji się nie wprowadza. Mamy tylko zaopiniować poprawki, a nie prowadzić debatę - odpowiadał przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz. Wniosek został odrzucony - poparło go 12 posłów, przeciw było 17.

Komisja negatywnie zaopiniowała także zgłoszone przez opozycję wnioski o odrzucenie projektu o KRS.

Waldemar Buda (PiS) "w związku z torpedowaniem prac komisji" i "tyradami posłów opozycji" wniósł o ograniczenie wypowiedzi poszczególnych posłów do minuty. Piotrowicz zdecydował o ograniczeniu do pięciu minut uzasadnień poszczególnych klubów do złożonych przez nie poprawek do projektu o KRS. - Czas start! - powiedział udzielając głosu Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna).

- Co takiego dzieje się w tym tygodniu, że w nocy muszą być procedowane tak ważne ustawy? - pytał przedstawiciel Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek, apelując o przekazanie poprawek do zaopiniowania Radzie. Przewodniczący komisji odpowiadał, że obecny etap prac legislacyjnych nie jest już czasem na dyskusję o poszczególnych zapisach projektu.

W związku z tym, że przedstawiciel KRS sędzia Waldemar Żurek nie mógł zabrać głosu w dyskusji, opuścił posiedzenie komisji.

Oglądaj
Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji
Wideo: tvn24 Waldemar Żurek opuszcza posiedzenie komisji

Natomiast do projektu nowelizacji o Sądzie Najwyższym złożono łącznie 62 poprawki. Spośród nich 36 było autorstwa PiS.

Uzyskały one pozytywną rekomendację komisji. Według jednej z nich, badając skargę nadzwyczajną, SN mógłby zaskarżone orzeczenie sądu uchylić nie tylko w całości - jak głosi projekt - ale również tylko w części. Inna poprawka PiS doprecyzowuje, że skargę taką można by składać od orzeczeń i sądów powszechnych, i wojskowych. Kolejna poprawka PiS głosi, że prezydent RP określi regulamin SN po zasięgnięciu opinii Kolegium SN, z zastrzeżeniem, że nie byłoby to konieczne przy wydawaniu pierwszego takiego regulaminu.

Poparcia nie uzyskało 25 poprawek do projektu o SN zgłoszonych przez kluby opozycyjne. Negatywnie oceniono m.in. poprawkę PO, by także prezydent mógł wnosić skargi nadzwyczajne do SN. Uwzględniono natomiast jedną poprawkę opozycji - autorstwa PO - aby skreślić przepis przejściowy odnoszący się do kwestii dodatkowego zatrudnienia sędziów SN i sądów powszechnych.

Oglądaj
Komisja przyjęła poprawkę posłów PO
Wideo: tvn24 Komisja przyjęła poprawkę posłów PO

Burzliwe posiedzenie komisji

Podczas burzliwego posiedzenia komisji PO wnosiła o przerwanie "tych gorszących obrad" i o zmianę przewodniczącego - bez skutku. Opozycja złożyła formalny wniosek o przerwę w posiedzeniu do czwartku, wskazując, że posłowie nie zdążyli się zapoznać z blisko 90 poprawkami. Został on odrzucony, podobnie jak zgłoszone przez opozycję wnioski o odrzucenie obu projektów - o KRS i SN.

Prezydent złożył projekt o SN oraz projekt nowelizacji przepisów o KRS pod koniec września. W lipcu zawetował nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

Zapowiedział wtedy, że w dwa miesiące przedstawi własne projekty. Przez kilka tygodni ws. prezydenckich projektów o SN i KRS trwały rozmowy między prezydentem a przedstawicielami PiS, w tym z Jarosławem Kaczyńskim.

Debatę komisji sprawiedliwości nad poprawkami do dwóch prezydenckich projektów poprzedziło II czytanie przeprowadzone w Sejmie w środę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Prezydent zmienia sądownictwo

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
hxn

Na stulecie odzyskania niepodległości, Polacy właśnie tracą niezależność :((

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Takiej prognozy pogody jeszcze nie widzieliśmy

   Przedszkolny projekt został wyświetlony ponad milion razy w dwa dni. Zobacz TOTERAZ

   To najstarszy DJ w Polsce. Ma 80 lat i rozkręca imprezy

   Jak sam mówi, do stania za konsolą zainspirowała go jego rówieśniczka DJ Wika. Wnuczka chwali się nim przed koleżankami, a muzyczny dziadek gra hity od starego rocka po skoczne Despacito. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Konstytucja Biznesu z podpisem prezydenta

   Konstytucja Biznesu z podpisem prezydenta

   Prezydent Andrzej Duda podpisał pięć ustaw z pakietu Konstytucji Biznesu - podała Kancelaria Prezydenta RP w piątek. Konstytucja przewiduje, że co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone, ulgę na start dla początkujących przedsiębiorców, działalność nierejestrową oraz powołanie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. czytaj dalej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Wystawa "Frida Kahlo: W obiektywie Nickolasa Muraya", Puebla, Meksyk. (Fot. Francisco Guasco/PAP/EPA) czytaj dalej »