tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Hucpa polityczna". Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dołączył do protestu

"Hucpa polityczna". Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dołączył do protestu
Foto: Jacek Turczyk/PAP | Video: tvn24 Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dołączył do protestujących lekarzy

- Niech tą polityczną obłudę zostawią dla siebie. Ja nie biorę udziału w hucpach politycznych - oświadczył prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, który przyjechał do protestujących młodych rezydentów. - Nigdy nie chciałem być politykiem, chciałem być lekarzem i chcę być z wami - zapewnił, po czym założył koszulkę z napisem "popieram protest lekarzy" i stanął wśród strajkujących.

- Jesteśmy członkami międzynarodowych organizacji - podkreślił prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, który w piątek spotkał się z prowadzącymi od 12 dni protest głodowy lekarzami rezydentami w Klinicznym Szpitalu Dziecięcym w Warszawie. - Zwróciliśmy się do zaprzyjaźnionych międzynarodowych organizacji z 31 zaprzyjaźnionych krajów, aby wywarły presję na polski rząd, żeby zechciał w ogóle rozmawiać - dodał.

- 31 takich listów jest wysłanych. Jestem przekonany, że odpowiedź napłynie. I nie chodzi o żadną politykę. Chodzi o polskich pacjentów - podkreślił Hamankiewicz.

PKB na ochronę zdrowia

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zaznaczył, że popiera walkę młodych lekarzy, którzy postulują między innymi, by rząd jak najszybciej podniósł do 6,8 procent PKB na ochronę zdrowia.

Hamankiewicz podkreślił, że sprawdził oficjalne dokumenty dotyczące finansowania służby zdrowia w Polsce. -  Jedyny plan, jaki ma polski rząd to jest wzrost do 4,7 procent PKB na ochronę zdrowia do 2020 roku. To jest oficjalny dokument rządu polskiego - poinformował.

"Zakładam koszulkę i staję razem z wami"

Prezes NRL zapewnił rezydentów, że nie zamierza wchodzić w żadne polityczne układy.

- Tak, jak i wy, odmawiamy kontaktu z jakimikolwiek politykami - zwrócił się do młody lekarzy.

- Niech tę polityczną obłudę zostawią dla siebie. Obrady komisji [zdrowia; na godzinę 12 zaplanowano wyjazdowe posiedzenie w szpitalu, gdzie trwa protest - przyp. red.], gdziekolwiek tu będą, niech się toczą, ja nie biorę udziału w hucpach politycznych. Nigdy nie chciałem być politykiem, chciałem być lekarzem i chcę być z wami - powiedział do rezydentów.

"Popieram protest lekarzy"

- Zakładam koszulkę i staję razem z wami - powiedział Hamankiewicz, po czym zdjął marynarkę, założył czarną koszulkę z czerwonym napisem: "popieram protest lekarzy" i dołączył do strajkujących.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »