tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Premier w Libanie: pomagamy na miejscu. Polska da 10 milionów dolarów

zobacz więcej wideo »
Premier w Libanie: pomagamy na miejscu. Polska da 10 milionów dolarów
  • Morawiecki w Libanie: będziemy pomagać na miejscuMorawiecki w Libanie: będziemy pomagać na miejscu
  • Premier Mateusz Morawiecki w LibaniePremier Mateusz Morawiecki w Libanie
Foto: Twitter / Kancelaria Premiera | Video: KPRM Premier Morawiecki jest z wizytą w Libanie

Dbamy o bezpieczeństwo na wschodniej flance, na wschodniej granicy unijnej i tym samym wykonujemy również nasze obowiązki w ramach dbałości o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej - powiedział przebywający z wizytą w Libanie premier Mateusz Morawiecki.

Fragment wystąpienia wcześniej we wtorek zamieszczony został na Twitterze Kancelarii Premiera, później KPRM udostępniła szerszą wersję.

Morawiecki podkreślił, że Polska po inwazji Rosji na Czeczenię wyciągnęła "pomocną dłoń" do Czeczeńców. - Po ataku Rosji na Ukrainę, przyjęliśmy miliony Ukraińców. Większość z nich to oczywiście są pracownicy, ale też przybyli do nas Ukraińcy ze wschodniej części swojego kraju, która została zaatakowana przez Rosję - wskazał. - W Polsce odnajdują swój nowy dom, swoje nowe miejsce do życia.

- Pokazujemy tym samym Unii Europejskiej, że dbamy o bezpieczeństwo na wschodniej flance, na wschodniej granicy unijnej i tym samym wykonujemy również nasze obowiązki w ramach dbałości o bezpieczeństwo całej Unii Europejskiej - podkreślił Morawiecki.

"Najbardziej realna i najbardziej konkretna pomoc dla uchodźców może być świadczona na miejscu"

Premier zaznaczył, że "bezpieczeństwo na Bliskich Wschodzie, w północnej Afryce, w Libii czy w Syrii można zapewnić przede wszystkim poprzez wsparcie na miejscu". - Poprzez niesienie ludziom pomocy w taki sposób, żeby mogli zostać w swoich domach, odbudować swoje domy - mówił premier. Jak dodał, "w wielu miejscach na Bliskim Wschodzie będziemy tę pomoc rozwijać".
Premier wskazał, że "to jest nasze zobowiązanie". - To zobowiązanie przekazałem naszym partnerom w Brukseli, partnerom w Komisji Europejskiej i za naszymi słowami poszły czyny. Alokowaliśmy część naszego budżetu razem z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na pomoc uchodźcom na miejscu - powiedział.

- Najbardziej realna i najbardziej konkretna pomoc dla uchodźców może być świadczona na miejscu, w tych krajach, z których oni chcą wyjeżdżać, albo do których właściwie chcą wrócić, woleliby zostać, ale nie mają stworzonych warunków, odpowiednich warunków do życia, posyłania dzieci do szkoły, do leczenia - mówił premier.

- My, Polacy, polskie misje humanitarne, polski rząd pomagamy tym ludziom tutaj na miejscu. To jest najbardziej efektywna pomoc - przekonywał Morawiecki. Zaznaczył, że Polska świadczy tę pomoc "poprzez nasze wsparcie techniczne, wsparcie logistyczne".

- Ale również chcemy tutaj być zaangażowani w budowę domów. Polskie firmy, mam nadzieję, że będą zaangażowane w budowę domów. Po to, żeby uchodźcy zostali na miejscu, w Libanie czy w Syrii - zapewnił premier.

"W sposób bardzo konkretny pokazujemy, na czym polega solidarność"

Morawiecki zaznaczył, że w rozmowach z europejskimi partnerami rząd polski podkreśla to, że "jako suwerenne państwo mamy prawo do decydowania o naszej polityce imigracyjnej: kogo przyjmować, kogo nie przyjmować". - Jednocześnie też jestem przekonany, że my w sposób bardzo konkretny pokazujemy, na czym polega solidarność - dodał.

Premier zaznaczył, że w poniedziałek o takiej pomocy rozmawiał z premierem Libanu oraz z członkami jego gabinetu. - Warto podkreślić, że dla rządu libańskiego jest to ten rodzaj pomocy, który jest najbardziej wartościowy - wskazał Morawiecki. - Będziemy tę naszą pomoc techniczną i finansową świadczyć w najbardziej efektywny sposób zarówno z punktu widzenia uchodźców tutaj na miejscu, jak również z punktu widzenia interesów państwa polskiego.

Polska da 10 milionów dolarów na budowę domów dla uchodźców

Premier w rozmowie z PAP zadeklarował przekazanie 10 milionów dolarów na budowę domów modułowych dla syryjskich uchodźców w Libanie. Jak dodał, polski rząd chce zwiększać nakłady na pomoc humanitarną dla uchodźców, którzy musieli uciekać z terenów wojennych, a którzy zarazem chcą pozostać w bezpiecznym miejscu położonym najbliżej swojego kraju.

Szef polskiego rządu przebywa z dwudniową wizytą w Libanie, gdzie poza spotkaniem z premierem złożył również kwiaty pod pomnikiem byłego premiera Rafika Haririego i wpisał się do księgi pamiątkowej.

Drugiego dnia premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Libanu Michelem Aounem oraz odwiedzi polski cmentarz wojenny. Premier będzie także rozmawiał z pracownikami Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej z Kubajat, którzy organizują pomoc dla znajdujących się w Libanie uchodźców z Syrii.

Milion uchodźców z Syrii w Libanie

Zgodnie z danymi wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, w Libanie przebywa obecnie prawie 1 milion zarejestrowanych uchodźców z Syrii, choć łączna ich liczba, w tym niezarejestrowanych uchodźców, może być wyższa. Najwięcej Syryjczyków (ponad 357 tysięcy) przebywa w dolinie Bekaa pomiędzy górami Liban na zachodzie kraju i pasmem górskim Antylibanu na wschodzie. W stołecznym Bejrucie znajduje się natomiast około 267 tysięcy syryjskich uchodźców.

Obecnie na świecie jest około 5,5 miliona zarejestrowanych syryjskich uchodźców, a zdecydowana większość z nich - 5,3 miliona - przebywa w krajach sąsiadujących z Syrią. Około 84 procent uchodźców przebywa na terenach miejskich, na których dużo łatwiej zorganizować pomoc zarówno strukturalną, jak i oddolną niż we wsiach, gdzie schronienie znalazło około 16 procent uchodźców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

"Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

Z tego, co mi wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Saudyjski dziennikarz został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Kontrola centrum medialnego przed szczytem APEC w Port Moresby, Papua-Nowa Gwinea (Fot. FAZRY ISMAIL/PAP/EPA) czytaj dalej »