tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Premier w TVN24: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać

zobacz więcej wideo »
Premier w TVN24: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Beata Szydło była gościem "Jeden na jeden"

Polska sprawa była jednym z 12 tematów omawianych wczoraj przez Komisję Europejską - mówiła w "Jeden na jeden" premier Beata Szydło. Według szefowej rządu, procedura wszczęta w środę przez KE jest "normalna", a Polsce nie grożą żadne sankcje.

CZYTAJ RELACJĘ Z ROZMOWY - MINUTA PO MINUCIE

W środę wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował, że w związku z ostatnimi zmianami w polskim Trybunale Konstytucyjnym wobec naszego kraju wszczęto procedurę monitorowania praworządności. Szydło tłumaczyła w TVN24, że Polska nie jest pierwszym w historii krajem UE, wobec którego podjęto podobne działania.

- Wcześniej takie oceny funkcjonowania państw europejskich również były czynione przez Komisję Europejską, tylko nie sformalizowano tego w taki sposób - powiedziała Szydło, która przypomniała, że procedura wszczęta wobec Polski została wcielona w życie dopiero w 2014 r.

Premier zapewniała, że decyzja KE jest dokładnie tym, o czym rozmawiała dzień wcześniej z jej przewodniczącym, Jean-Claude'em Junckerem.

- (To jest) normalna procedura, którą Komisja Europejska w różnych sprawach podejmuje, czyli rozmowy, sprawdzanie dokumentów. Oni chcą to przeprowadzić, chcą rzeczywiście zapoznać się z tymi wyjaśnieniami, które dla wielu komisarzy nie są zbyt jasne - tłumaczyła Szydło.

Przypomniała, że zaprosiła już do Polski zarówno przewodniczącego Junckera, jak również innych unijnych komisarzy, tak by mogli się oni na miejscu przekonać o tym, że "wszystko jest w porządku".

Szefowa rządu zapewniała jednocześnie, że w jej ocenie nie ma dziś ryzyka sankcji wobec Polski w związku z podjętą procedurą. - Po pierwsze, Komisja Europejska nie może nikogo karać - tłumaczyła Szydło. - KE wskazuje ewentualnie, jakie środki trzeba podjąć, jeżeli uzna, że pewne działania nie są wystarczające - dodała.

"Timmermans został odznaczony przez Komorowskiego"

Premier przekonywała, że "nie dzieje się nic nadzwyczajnego", a polski rząd jest gotowy do dialogu z KE oraz przekazania dokumentów, z którymi będą się chcieli zapoznać komisarze.

- Udam się też do Parlamentu Europejskiego, jeżeli debata (o Polsce - red.) będzie przeprowadzona - zadeklarowała Szydło. Dodała, że po programie jest umówiona na rozmowę telefoniczną z szefem europarlamentu, Martinem Schulzem.

Jak mówiła, ma wrażenie, że Komisja - zaniepokojona zmianami wokół Trybunału Konstytucyjnego - nie wzięła pod uwagę ostatnich wydarzeń w Polsce w związku z tą instytucją. Przypomniała, że TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał, na podstawie których Sejm tej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów Trybunału. Prezes TK zdecydował także o włączeniu do orzekania dwójki wybranych w grudniu sędziów.

- Mam wrażenie, że pan komisarz Timmermans rzeczywiście nie miał do końca precyzyjnej wiedzy - powiedziała Szydło. Jednocześnie podała w wątpliwość jego obiektywizm. - Przypomnijmy sobie, że pan komisarz Timmermans został przez poprzedniego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, odznaczony wysokim odznaczeniem państwowym. Myślę, że on też może kierować się w swoich ocenach troszeczkę takimi sympatiami, które nie są do końca z nami związane - tłumaczyła Szydło.

Dodała, że w Holandii, skąd pochodzi Timmermans, nie ma sądu, który stwierdzałby zgodność przepisów z konstytucją, a Luksemburg, skąd z kolei pochodzi szef KE Jean-Claude Junkcer, "prowadzi prace nad tym, żeby zlikwidować w ogóle Trybunał Konstytucyjny".

Szefowa rządu była też pytana o list, jaki we wtorek wystosował do Timmermansa minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Poprosił on w nim Holendra "o zachowanie większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa. Nawet jeśli Pan – jako przedstawiciel lewicy – różni się z nami ideowo".

- Ja pewnie ten list napisałabym inaczej, ale to jest decyzja i odpowiedzialność oczywiście pana ministra - powiedziała Szydło. Stwierdziła przy tym, że najważniejsze w nim były jednak nie "emocje", a odpowiedzi na pytania, których udzielił Ziobro.

"Musieliśmy naprawić Trybunał"

Jak mówiła, środowa decyzja Komisji nie była przypadkiem.

- Cała rzecz została zainspirowana, co mówię z przykrością, przez polityków Platformy Obywatelskiej, którzy w ubiegłym roku namówili swoich kolegów z EPP (Europejska Partia Ludowa, europejska frakcja, do której należy PO - red.), żeby Polskę obłożyć taką nadzwyczajną procedurą i zastosować artykuł 7 Traktatu. W tej chwili ta decyzja Komisji dotycząca oceny sytuacji w Polsce absolutnie nie ma nic wspólnego z nadzorem - powiedziała premier Beata Szydło.

Szydło dodała, że nie twierdzi, że rządzący nie popełniają błędów. - Nas w tej chwili próbuje się oskarżać o to, że wprowadzamy program, do którego zobowiązaliśmy się w wyborach - stwierdziła.

Na sugestię, że w programie PiS nie było mowy o zmianach w Trybunale Konstytucyjnym odpowiedziała, że TK "musieliśmy naprawić, bo PO dokonała takich zmian w Trybunale, które były niezgodne z Konstytucją i sam Trybunał to orzekł". - Trzeba było te rozstrzygnięcia robić na gruncie polskim - dodała.

Oglądaj
"Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów"
Wideo: tvn24 "Nie twierdzę, że nie popełniamy błędów"

"W PO trwa walka o przywództwo, więc pobiegli do Brukseli"

- Ponieważ w Platformie toczy się walka o przywództwo, to politycy Platformy pobiegli do Brukseli. Sytuacja wymknęła się im spod kontroli. Dlatego dzisiaj potrzebny jest konsensus i dialog - zaznaczyła Szydło. - Jestem zdziwiona postawą polityków opozycji, którzy byli na spotkaniu i na spotkaniu w KPRM mówili zupełnie co innego - stwierdziła.

Szydło wyjaśniła, że Sławomir Neumann, szef klubu PO, poprosił o to, aby w Sejmie została wygłoszona informacja. - Wyraził wolę, że również im zależy na tym, żeby te sprawy polskie załatwiać tutaj w Polsce - powiedziała premier.

- Pan poseł Trzaskowski był tym uczestnikiem spotkania, który powiedział, że jeżeli zostanie zapytany czy w Polsce jest łamana demokracja, to powie, że nie, a jeżeli zostanie zapytany o to, czy zgadza się z tym, co robi rząd, to powie że się nie zgadza. I ma do tego prawo, bo jest w opozycji. Natomiast potem wychodzi i mówi coś zupełnie innego. Szkoda, bo dzisiaj musimy stanąć wszyscy razem i tak trzeba robić zawsze - dodała premier.

Na pytanie, czy uważa, że politycy opozycji to donosiciele odpowiedziała, że woli pozostawiać w tej chwili "kwestie emocji, czy wstydu, czy kwestii, które nie dotyczą merytorycznie faktów".

- Moim obowiązkiem jest w tej chwili skoncentrowanie się przede wszystkim na tym, żeby KE uzyskała jak najrzetelniejsze informacje dotyczące sytuacji w Polsce i zrobię to, bo to jest dla nas wszystkich konieczne. Mam nadzieję i głębokie przekonanie, że jednak szefowie klubów parlamentarnych dotrzymają słowa, które dali na spotkaniu w KPRM i zrobimy to wspólnie - stwierdziła Szydło.

 

Zobacz całą rozmowę z premier Beatą Szydło w "Jeden na jeden":

Oglądaj
Szydło: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać
Wideo: tvn24 Szydło: nie ma ryzyka sankcji wobec Polski, Komisja Europejska nie może karać

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Komentarze (301)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wspólnota

Pani Szydło nie rozumie europejskiego stylu życia. Woli ruski knut.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Pulpie
   Pulpie

   A niby skąd ma rozumieć jak oni swoich przysiółków raczej nie opuszczają, nawet prezes niechętnie gdziekolwiek się udawał ...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MCruiser
     MCruiser

     Chyba się lekko postarzała, zdaje sobie sprawę z tego co robi, ale dlaczego brnie w to dalej. Nie szkoda jaj swojego zdrowia, nie mówiąc o Polakach i Polsce.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       IrCio_
       IrCio_

       Pani Szydło pani czytała w ogóle co na kartce pani p.Kaczyński napisał? czy klepie Pani te głupoty Polakom prosto w oczy i bez zastanowienia?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Marco Polo
         Marco Polo

         Spokojnie ludziska! To nie potrwa dlugo! W krotce sie sami wykoncza!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Bob 202

           To ma być dobra zmiana ? Zadyszka zaraz po starcie.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             5
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             pytajacy

             To rzadkie zjawisko, totalny brak kompetencji, chore ambicje, aby być przewodnią siłą narodu, chore interpretacje faktów historycznych. I Piotr Duda. Kto to kupi?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               4
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               edward009

               czy ten tzw. prezydent 20% klekal dzisiaj przed klerem w podziekowaniu,ze dali jemu ten stolek.nie na dlugo p.DUDA!!!!!!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Joanae

                 Dość polityki uprawianej na kolanach! Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pilne podjęcie uchwały sejmu jeszcze tej nocy o wyjściu Polski z Unii Europejskiej i zerwaniu kontraktów handlowych a przede wszystkim bojkot towarów niemieckich.Nie będą wtedy komisarze unijni mieli żadnych praw i argumentów do krytykowania narodu polskiego.Dzięki rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   solo1

                   PIS prowadzi nas w objęcia Rosji.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     wscib_ski
                     wscib_ski

                     Nawet pakt z lucyfem juz im nic nie pomoze!
                     Nadszedl ostatni moment opamietania!

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       slaw4012
                       slaw4012

                       Największym problemem PiS-u jest to że nie potrafią rządzić i ciągle chcą być opozycją. Z kolei największym problemem Polaków jest to że wybrali lepszą zmianę zamiast nieznanych sobie normalności.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Cyfrowy Baron
                         Cyfrowy Baron

                         Pani Szydło jest tak wiarygodna, że może już przekonać tylko przekonanych.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           6
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje

                           INFORMACJE BIZNESOWE »

                           Życie w Wenecji. "Miejsce, gdzie zawsze jest co robić"

                           Życie w Wenecji. "Miejsce, gdzie zawsze jest co robić"

                           Znane turystom zabytki i miejsca, jak na przykład Plac św. Marka czy Most Rialto, to tylko niewielka część atrakcji Wenecji. W mieście jest wiele ciekawych muzeów, kościołów, które kryją w sobie pasjonujące zbiory sztuki. - To miejsce, gdzie zawsze jest co robić - przekonywała w programie "Pokaż nam świat" mieszkanka Wenecji Agnieszka Trolese, autorka bloga Tasteandtravel.pl. zobacz więcej »

                           INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                           Uznawany za dyktatora polityk ambasadorem dobrej woli w ONZ. "Zniewaga"

                           Uznawany za dyktatora polityk ambasadorem dobrej woli w ONZ. "Zniewaga"

                           Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mianowała Roberta Mugabego, prezydenta Zimbabwe, ambasadorem dobrej woli do spraw walki z chorobami niezakaźnymi (tak zwanymi NCDs). Decyzja wywołała sprzeciw środowisk walczących o prawa człowieka oraz światowych liderów w dziedzinie zdrowia. zobacz więcej »

                           INFORMACJE SPORTOWE »

                           Oto największa elektrownia słoneczna na świecie

                           173,500 potężnych luster zaopatruje w prąd aż 140 tysięcy domów. Zobacz TOTERAZ.

                           Żołnierze na ulicach Kabulu, Afganistan (Fot. HEDAYATULLAH AMID/PAP/EPA) czytaj dalej »