tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojewoda odpowiada Jaśkowiakowi: to prezydent miasta odpowiada za bezpieczeństwo

Wojewoda odpowiada Jaśkowiakowi: to prezydent miasta odpowiada za bezpieczeństwo
Foto: Kontakt24 | Video: tvn24 Kto ponosi odpowiedzialność za wydarzenia na stadionie?

Miało być piłkarskie święto, była burda. Trwa liczenie strat i ustalanie sprawców wydarzeń na poznańskim stadionie. Zaiskrzyło nie tylko na stadionie. Między wojewodą i prezydentem Poznania trwa polityczny "ping pong". Gra o to, kto ponosi odpowiedzialność za przejęcie meczu przez grupę chuliganów.

- Burdy na meczu to brak konsekwencji ze strony rządzących. Ten rząd będzie musiał prędzej lub później rozwiązać ten problem - powiedział prezydent Poznania, który w ten sposób odniósł się do przerwanego przez chuliganów meczu Lech-Legia.

Na komentarz wojewody nie trzeba było długo czekać.

- Naprawdę trudno mi komentować rzeczy, które opowiada prezydent miasta. To jest jakieś pomieszanie politykierstwa z niekompetencją. Myślę, że zanim pan prezydent spróbuje sformułować jakieś sensowne wypowiedzi, powinien się bardzo poważnie zastanowić, bo (to, co mówi - przyp.red.) to jest idiotyzm – powiedział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

"Nie wystarczy wypisywać na portalach"

- Za bezpieczeństwo na terenie Poznania odpowiada prezydent. Dotyczy to wielu rzeczy, nie mówię tylko o meczu piłkarskim. To też warto mieć na uwadze, że nie wystarczy wpisywać coś na portalach społecznościowych, ale trzeba coś robić – powiedział Hoffmann, odnosząc się do internetowej aktywności prezydenta miasta.

Wojewoda poinformował, że na konferencji prasowej o godz. 16 poinformuje o swoich decyzjach dotyczących organizacji meczu w Poznaniu.

- Wczoraj nie miałem żadnych wątpliwości, by zakończyć imprezę masową. Już wcześniej zapowiedziałem, że będą bardzo surowe konsekwencje i te surowe konsekwencje będą. Więcej na ten temat powiem na konferencji. Będę jeszcze oczekiwał rekomendacji ze strony policji i straży pożarnej, ale decyzję podejmę sam – powiedział.

Policja identyfikuje sprawców

Tymczasem wielkopolska policja, analizuje materiał wideo z zajść na stadionie.

Rzecznik tamtejszej policji Andrzej Borowiak  zapewnia, że policjanci pracują nad sprawą z prokuraturą i jeszcze dziś zatrzymają pierwsze osoby.

- Na podstawie kwalifikacji prawnych grożą różne kary. Za wtargnięcie na murawę można odpowiadać z ustawy o imprezach masowych. Grozi za to nawet do trzech lat więzienia  - tłumaczy Andrzej Borowiak.

Kary grożą też tym, którzy rzucali racami. Mogą oni odpowiadać przed sądem i usłyszeć wyrok nawet pięciu lat więzienia.

Po meczu, poza stadionem, policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Premier "oczekuje zdecydowanych działań"

W sprawie przerwanego meczu w Poznaniu głos zabrał w niedzielę premier.

"Oczekuję (...) od stosownych służb podjęcia zdecydowanych działań wobec stadionowych chuliganów. Wszystkim prawdziwym kibicom piłkarskim dziękuję natomiast za setki pięknych i pomysłowych patriotycznych opraw meczowych w sezonie 2017/18!" - napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze, gratulując jednocześnie Legii Warszawa zdobycia tytułu Mistrza Polski.

Rzecznik Lecha Poznań: to jest niedopuszczalne

- Mamy świadomość, jakie emocje towarzyszą kibicom. Znamy ich i siebie też. Te emocje są podobne: to ból i rozgoryczenie na to, jak sportowo zakończył się ten sezon. Natomiast nie należy i nie wolno akceptować tego rodzaju zachowań. Sposób, w jaki te emocje zostały upuszczone jest niedopuszczalny. Będzie się to wiązało z surowymi konsekwencjami - powiedział na antenie TVN24 Łukasz Borowicz, rzecznik klubu Lech Poznań.

Borowicz zapewnił też, że klub dołożył wszelkich starań, by na stadionie nie doszło do żadnych ekscesów. - Zrobiliśmy więcej niż wymagała od nas ustawa. Każdy samochód, który wjeżdżał na stadion został sprawdzony. Uprzedziliśmy dziennikarzy, że i oni mogą być poproszeni o pokazanie rzeczy, które wnoszą na stadion - wylicza Borowicz.

Nie wiadomo jeszcze jaka kara zostanie nałożona na klub. - Największą karą dla nas jest to, że obrazy z wczorajszego spotkania obiegły świat - dodał Borowicz.

Rzecznik Lecha Poznań o meczu Lech-Legia »

Oglądaj
Rzecznik Lecha Poznań o meczu Lech-Legia
Wideo: tvn24 Rzecznik Lecha o przerwanym meczu

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Ozdób ścianę w nietypowy sposób. Oto robot, który cię w tym wyręczy

Chcesz ozdobić swoją ścianę? To urządzenie narysuje wszystko, co chcesz! A kiedy rysunek ci się znudzi, zmaże go i stworzy nowy. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kreda z drukarki 3D zainspiruje dzieci i pomoże architektom

W technice 3D można już wydrukować niemal wszystko, ale chyba nikt jeszcze nie drukował w niej...kredy. Tak, takiej do rysowania na tablicy albo chodniku. Zobacz TOTERAZ

Rosyjski piłkarz Ilja Kutiepow podczas treningu (fot. Georgi Licovski/EPA/PAP) czytaj dalej »