tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Adam Z. nie odpowie za zabójstwo Ewy Tylman? Sąd rozważa zmianę kwalifikacji czynu

Adam Z. nie odpowie za zabójstwo Ewy Tylman? Sąd rozważa zmianę kwalifikacji czynu
Foto: TVN 24 Poznań | Video: TVN 24 Poznań W piątek przesłuchano trzech świadków

- On tego nie popełnił - przekonywał przed rozprawą Dominik M., partner Adama Z. oskarżonego o zabójstwo Ewy Tylman. Podczas jego zeznań sąd wyłączył jawność. Gdy do sali ponownie wpuszczono dziennikarzy, sędzia ogłosiła, że może dojść do zmiany kwalifikacji czynu oskarżonego: z zabójstwa na nieudzielenie pomocy. W takim wypadku Adamowi Z. groziłyby maksymalnie trzy lata więzienia.

Takiego zakończenia trzeciej rozprawy w sprawie zabójstwa Ewy Tylman nikt się nie spodziewał. Za zamkniętymi drzwiami sąd przesłuchał partnera Adama Z. Co powiedział Dominik M.? Wiedzą to tylko skład sędziowski, prokuratorzy, obrona, oskarżony i publiczność.

Na sam koniec rozprawy sędzia poinformowała o tym, że sąd będzie rozważał zmianę kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy. To oznaczałoby, że Adamowi Z. groziłyby najwyżej 3 lata więzienia.

Możliwe dwa scenariusze

- To lojalność sądu wobec stron - komentuje mec. Mariusz Paplaczyk, pełnomocnik rodziny Ewy Tylman. Jego zdaniem ma przygotować strony na dwa różne scenariusze - utrzymania zarzutu zabójstwa z zamiarem ewentualnym albo zmiany kwalifikacji czynu na nieudzielenie pomocy.

Obrońca Adama Z. Ireneusz Adamczak przyznał, że już wcześniej przewidywał takie rozwiązanie. - Nie przypuszczałem, że stanie się to tak szybko, już po trzeciej rozprawie - powiedział.

Jak dodaje, liczy teraz, że jego klient zostanie zwolniony z aresztu. Ten kończy się 23 lutego. Posiedzenie aresztowe zaplanowano w poniedziałek.

W piątek przed Sądem Okręgowym w Poznaniu zeznawać miały cztery osoby: Bartosz J., Sławomir S., chłopak Ewy Tylman - Adam O. i partner Adama Z. - Dominik M. Pierwsi dwaj to współpracownicy Krzysztofa Rutkowskiego. Udało się przesłuchać jednego, drugi przebywa w szpitalu.

Pokazywał inną drogę

Zadaniem Bartosza J. było spotkanie się z Adamem Z. i doprowadzenie do spotkania z Krzysztofem Rutkowskim. Udało mu się to zrealizować. - Przeszliśmy krótką trasę z Adamem, którą przeszedł z Ewą Tylman. Potem się rozstaliśmy - zeznawał J. Jak mówił, Adam Z. podczas spotkania był bardzo spokojny i odpowiadał na pytania.

Oskarżony o zabójstwo Ewy Tylman miał pokazywać pracownikom biura inne miejsce, gdzie miał się rozstać z kobietą. To okolice budynku AWF, gdzie nad ranem odnaleziono dowód osobisty 26-latki.

- To ważny dowód w zakresie tego, jak budował swoją linię obrony już w tamtym czasie Adam Z. - uważa Mariusz Paplaczyk, pełnomocnik rodziny Ewy Tylman.

Oglądaj
Mariusz Paplaczyk i Andrzej Tylman o trzeciej rozprawie
Wideo: TVN 24 Poznań Mariusz Paplaczyk i Andrzej Tylman o trzeciej rozprawie

Chłopak Tylman nie znał Adama Z.

Następnie zeznania złożył Adam O., chłopak Ewy Tylman. Parą byli przez 4 lata. Adam O. to funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na wniosek jego, a także jego przełożonych, mężczyzna zeznawał w kominiarce. Część jego zeznań została utajniona ze względu na ważny interes państwa.

Adam O. przed zaginięciem dziewczyny nie znał Adama Z.

- Prawdopodobnie kiedyś Ewa pokazała mi go, kiedy byliśmy u niej w pracy. Ewa wspominała czasem o nim. Powiedziała, że ma kolegę w pracy, który jest gejem - wyjaśniał.

Feralnego wieczora, Adam O. zawiózł Ewę Tylman na imprezę firmową. Później kilkakrotnie kontaktował się z dziewczyną. - Około godziny 0.30, Ewa powiedziała, że wróci taksówką, żebym po nią nie przyjeżdżał. Wtedy słyszałem, że była pod wpływem alkoholu. Zazwyczaj miała wtedy specyficzny ton. Później zadzwoniłem o godz. 1:47, ale wtedy jej telefon nie był aktywny. Następnie myśląc, że Ewa wróci, poszedłem spać - tłumaczył.

Gdy obudził się około godz. 6 nad ranem, Ewy nie było w mieszkaniu. - Widziałem, że mam nieodebrane połączenia z obcego numeru, jak się później okazało był to telefon Adama Z. - zeznawał.

Jak tłumaczył, uznał, że Ewa chciała się z nim połączyć w nocy, by poinformować, że zostaje u kogoś na noc. W ciągu dnia bezskutecznie próbował dodzwonić się do dziewczyny.

Około godz. 15 zadzwonił na numer, z którego miał nieodebrane połączenie. Z rozmowy wynikało, że to telefon Adama Z. - Poinformowałem go, że Ewa nie wróciła z imprezy do domu, a on powiedział, że Ewa wsiadła w autobus. Potem otrzymałem telefon z Ewy pracy, że się nie zjawiła. Wtedy zgłosiłem zaginięcie - mówił Adam O.

Później, razem z bratem zaginionej i policjantami, spotkał się z Adamem Z. na moście św. Rocha.

Z. mówił mu, że rozstali się z Ewą przy placu Bernardyńskim, a on upadł przy Kupcu Poznańskim, uderzył się w głowę i nic nie pamięta - zeznawał. Z. miał być spokojny i opanowany.

Emocje ojca, obawy partnera oskarżonego

Po odczytaniu zeznań Adama O., wstał Andrzej Tylman i emocjonalnie "zapytał jako ojciec", dlaczego tamtej nocy nie pojechał po jego córkę, tylko grał na komputerze. - Nie byłoby tej sprawy dzisiaj - powiedział.

Chłopak Ewy odpowiedział, że skoro powiedziała mu, że przyjedzie taksówką, to uznał, że tak się stanie.

Po nim na salę wszedł Dominik M. Zeznania partnera Adama Z., ostatniego ze świadków przesłuchanych w piątek, zostały utajnione. Sąd przychylił się do wniosku Dominika M. o wyłączenie jawności rozprawy ze względu na jego homoseksualizm, obawę przed homofobią i wyciek jego danych do mediów na pierwszej rozprawie.

Przed wejściem na salę reporterowi Faktów TVN Jarosławowi Kostkowskiemu powiedział: - On tego nie popełnił (Adam Z.- red.). Za chwilę wszystko zostanie powiedziane na sali rozpraw. To powinno wszystko wyjaśnić.

Kolejna rozprawa w marcu

Czwartą rozprawę przewidziano na 21 marca 2017 r. Przesłuchiwane mają być trzy siostry Adama Z., jego szwagier oraz Dawid Tylman, brat Ewy.

W sumie w 2017 r. zaplanowano 11 rozpraw. Przesłuchanych przez sąd zostanie około 60 osób spośród około 200, którzy zostali w tej sprawie przesłuchani przed śledczych. To przede wszystkim świadkowie, którzy mają bezpośrednią wiedzę o zdarzeniu, czyli znajomi Ewy Tylman z firmowej imprezy, która poprzedzała moment zaginięcia kobiety, wspomniani policjanci, ale także rodziny - zarówno Adama Z., jak i Ewy Tylman. Przesłuchani zostaną zapewne również niektórzy biegli.

Jeśli nie zdarzy się nic niespodziewanego, wyrok zapadnie pod koniec 2017 r.

W sprawie orzeka pięcioosobowy skład sędziowski. Rozprawy prowadzą dwie zawodowe sędzie poznańskiego sądu okręgowego Magdalena Grzybek i Karolina Siwierska. Obie mają bardzo bogate doświadczenie i mierzyły się już z trudnymi sprawami. Skład uzupełniają trzej ławnicy.

Akt oskarżenia przeciwko Adamowi Z. liczy w sumie ponad 200 stron.

Oglądaj
Sprawa Ewy Tylman. Nieznane fakty z aktu oskarżenia
Wideo: TVN 24 Sprawa Ewy Tylman. Nieznane fakty z aktu oskarżenia

Był poczytalny?

Według prokuratury Adam Z. zabił swoją koleżankę w nocy z 22 na 23 listopada 2015 r. Mężczyzna od 4 grudnia 2015 r. przebywa w areszcie.

Ciało drobnej brunetki znaleziono pod koniec lipca 2016 r., ok. 12 km od miejsca, w którym Tylman widziana była po raz ostatni. Tożsamość kobiety potwierdziły badania DNA. Sekcja zwłok, ze względu na stan odnalezionego ciała, nie pozwoliła jednak na ustalenie przyczyny jej śmierci.

Śledztwo w sprawie zabójstwa zostało zakończone 10 listopada i do poznańskiego sądu trafił akt oskarżenia. Prokurator oskarżył Adama Z. o to, że 23 listopada 2015 r., przewidując możliwość pozbawienia życia Ewy Tylman, zepchnął ją ze skarpy, a potem, nieprzytomną, do wody.

Według śledczych mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był poczytalny, usłyszał zarzut  zabójstwa z tzw. zamiarem ewentualnym.

Zmieniał wersje

Oskarżony był w sprawie wielokrotnie przesłuchiwany, kilkakrotnie zmieniał wersję przedstawianych wydarzeń. W części wyjaśnień zasłaniał się niepamięcią. Według prokuratury pomiędzy oskarżonym a Tylman doszło do kłótni.

- Treści tej sprzeczki nie znamy, jednak zapis monitoringu wskazuje jednoznacznie, że pomiędzy pokrzywdzoną a oskarżonym doszło do szarpaniny - tłumaczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Magdalena Mazur-Prus. Jak dodała, proces będzie w pewnej mierze poszlakowy, jednak zdaniem śledczych dowody zebrane w sprawie "układają się w logiczną całość".

Prawnicy mają wątpliwości co do jakości dowodów zebranych przez prokuraturę dowodów.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE

Tak wyglądały poszukiwania Ewy Tylman:

Poszukiwania Ewy Tylman »

Oglądaj
Poszukiwania Ewy Tylman
 • W Warcie znaleziono ciałoW Warcie znaleziono ciało
 • W Warcie znaleziono ciało kobiety. "Wiele wskazuje, że to ciało Ewy Tylman"W Warcie znaleziono ciało kobiety. "Wiele wskazuje, że to...
 • Dziś więcej informacji o ciele w Warcie. To prawie na pewno nie TylmanDziś więcej informacji o ciele w Warcie. To prawie na pewno...
 • Wydobyto ciało kobiety z Warty. Prawie na pewno nie jest to Ewa TylmanWydobyto ciało kobiety z Warty. Prawie na pewno nie jest to...
 • Poszukiwania Ewy Tylman nie ustają. Nurkowie: ciało powinno wypłynąćPoszukiwania Ewy Tylman nie ustają. Nurkowie: ciało powinno...
 • Rodzice Ewy Tylman wciąż wierzą, że ich córka wróci do domuRodzice Ewy Tylman wciąż wierzą, że ich córka wróci do domu
 • Nurkowie rozpoczynają prace Nurkowie rozpoczynają prace
 • "Sprawa jest niezwykle trudna. Nie jest wykluczony motyw seksualny""Sprawa jest niezwykle trudna. Nie jest wykluczony motyw...
 • 04.12.2015 | Poznań: Adam Z. podejrzany o zabójstwo Ewy Tylman i tymczasowo aresztowany04.12.2015 | Poznań: Adam Z. podejrzany o zabójstwo Ewy Tylman...
 • Prokuratura postawiła zarzut Adamowi Z., który jako ostatni towarzyszył Ewie TylmanProkuratura postawiła zarzut Adamowi Z., który jako ostatni...
 • Brat Ewy Tylman: nie było wypadku na mościeBrat Ewy Tylman: nie było wypadku na moście
 • Poszukiwania bez przełomuPoszukiwania bez przełomu
 • Poszukiwania Ewy Tylman w MiędzychodziePoszukiwania Ewy Tylman w Międzychodzie
 • Ojciec Ewy Tylman: Dopóki nie zobaczę córki nieżywej, to nie uwierzęOjciec Ewy Tylman: Dopóki nie zobaczę córki nieżywej, to nie...
 • Prokuratura: Nie ma dowodów na śmierć Ewy TylmanProkuratura: Nie ma dowodów na śmierć Ewy Tylman
 • Strażacy poszukują ciała Ewy TylmanStrażacy poszukują ciała Ewy Tylman
 • Kolega Ewy Tylman widział ją tonącąKolega Ewy Tylman widział ją tonącą
 • Co się stało nad Wartą? Wizja lokalna z udziałem Adama Z.Co się stało nad Wartą? Wizja lokalna z udziałem Adama Z.
 • Ewa Tylman miała wpaść do rzekiEwa Tylman miała wpaść do rzeki
 • 9 dni poszukiwań. Ewa Tylman nie żyje9 dni poszukiwań. Ewa Tylman nie żyje
Wideo: tvn24 W Warcie znaleziono ciało

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
saneka

to znaczy że prokurator zbudował sobie teorię do oskarżenia która tak naprawdę miała mu dać szansę na szybki awans

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   real

   od początku sprawa szyta grubymi nićmi. A "ukochany" funkcjonariusz ABW wolał spać, niż pomagać.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     objektywny
     objektywny

     Moze sad ma racje !!!???. Ojcowie "pilnujcie" swoich corek !. Powyzszy przyklad pokazuje to dobitnie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       krzysztof_nxzd5
       krzysztof_nxzd5

       Żałosna parodia sprawiedliwości. Dorabianie historii do podejrzanego, aby tylko nie wypłacić odszkodowania za miesiące bezpodstawnego aresztu. Czy taki sam cyrk czeka kierowcę cinquecento od Szydłowej? Ten kraj nie jest w stanie sam się rządzić.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         ProcTRAIL

         Przytul go jeszcze bo to przeciez bogu ducha winna przypadkowa osoba!!!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           yvonne_tefau
           yvonne_tefau

           A co na to wszystko Pani Krysia, mama Zbyszka? Czy aby nie powinna już teraz porozmawiać z synem o zmianie prokuratury rejonowej?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje

             "Patrzę na niego jak na pacjenta". Psycholog
             o nożowniku

             Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - stwierdziła psycholog i trener rozwoju osobistego Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend". Wskazywała, że u osób z upośledzoną kontrolą własnych emocji kumulowany stres może doprowadzić do "agresji w stosunku do społeczeństwa". zobacz więcej »

             INFORMACJE BIZNESOWE »

             Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

             Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

             Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

             INFORMACJE ZE ŚWIATA »

             Coś złego wisi w powietrzu. Mieszkańcy Indii duszą się od smogu

             Coś złego wisi w powietrzu. Mieszkańcy Indii duszą się od smogu

             W Indiach na czas obchodów święta Divali rząd wprowadził szereg zakazów - w tym całkowity zakaz puszczania petard. Nowe Delhi pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, a smog prowadzi do śmierci milionów mieszkańców Indii rocznie. czytaj dalej »

             INFORMACJE SPORTOWE »

             Czas na popołudniową, artystyczną kawę

             Daphne Tan z Singapuru sprawia, że kawa nie tylko jest słodka w smaku, ale również z wyglądu. Zobaczcie TOTERAZ.

             Żołnierze na ulicach Kabulu, Afganistan (Fot. HEDAYATULLAH AMID/PAP/EPA) czytaj dalej »