Zrabowane kwoty i zuchwałość bandytów szokują. Największe skoki na kasę w historii Polski

Zuchwałość bandytów zadziwia. Zrabowali miliony, nie wszystlkich udało się zatrzymać

Trwają poszukiwania konwojenta, który przed miesiącem ukradł w podpoznańskim Swarzędzu 8 mln złotych. Funkcjonariusze publikują wizerunek mężczyzny i proszą o pomoc w jego poszukiwaniach. Była to jedna z najbardziej spektakularnych kradzieży w historii Polski. Przypominamy te, które wstrząsały opinią publiczną - kiedy szokowały zrabowana kwota, sposób działania bandytów czy niesłychana wręcz brutalność. Nie wszyscy z tych złodziei stanęli przed sądem i nie wszystkie pieniądze udało się odzyskać.

Stanisław Antoni Cichocki, ps. "Szpicbródka" był znanym włamywaczem Ilustrowany Kuryer Codzienny - 1932 rok, nr 248

To mógł być skok stulecia. Syn stróża pokrzyżował plany "Szpicbródki"

Prekursorem wielkich skoków na polskie banki był kasiarz Stanisław Cichocki, ps. Szpicbródka. Ten doświadczony włamywacz w grudniu 1929 r. próbował obrabować Bank Polski w Częstochowie.

Słynny "Szpicbródka" kupił nawet sąsiadujące z placówką mieszkanie, planował bowiem wybić dziurę w ścianie. Nie zdążył. Pierwszą próbę pokrzyżował mu syn nocnego stróża, który przyszedł do ojca z kolacją. Drugiej nie podjął, bo kończyły mu się pieniądze. Okradł jubilera i wpadł. Został aresztowany. Gdyby mu się udało, byłby to najprawdopodobniej największy skok na bank w Europie. Szacuje się, że łupem grupy "Szpicbródki" mogło paść wtedy nawet 30 mln złotych, co dzisiaj byłoby rekordową kwotą ponad 300 mln złotych! (przyjmując, że współczesne 10 złotych to złotówka w latach 30. XX wieku). To byłby nie tylko zdecydowanie największy napad w historii Polski, ale też jeden z największych na świecie.

Szanowani obywatele obrabowali bank

W 1962 r. w Wołowie grupa szanowanych obywateli miasta okradła oddział Narodowego Banku Polskiego. Mechanik, bankier, rymarz i taksówkarz dokonali największego skoku na bank w historii PRL. Złodzieje obezwładnili strażnika, przebili dziurę w suficie, by z piwnicy dostać się do środka skarbca stojącego na parterze, i rozwiercili drzwi. Po kilku godzinach ze skarbca zniknęło ponad 12,5 mln złotych. Po rabusiach w placówce pozostały zgliszcza: połamane drzwi kasy pancernej, kupa gruzu i... porozrzucane wszędzie woreczki z bilonem. Na jego zabranie złodzieje nie mieli sił - był za ciężki. Sprawę przez ponad miesiąc badali śledczy z całej Polski. Rozwiązać mogli ją szybciej, bo uciekających mężczyzn zauważył sąsiad jednego z nich. "Masz tu pieniądze i trzymaj język za zębami. Pamiętaj, gdybyś chciał gadać, co może czekać ciebie i twoją rodzinę" - zagroził Józef S. Ostatecznie w rozwikłaniu zagadki pomogła żona jednego ze złodziei. - Okazało się, że kobieta bez wiedzy swojego małżonka uszczknęła sobie banknot, by zrobić zakupy - przypomina Andrzej Manasterski, historyk i regionalista. Milicjanci odzyskali ponad 11,5 mln złotych. Złodzieje wydali tylko niewielką część gotówki. Resztę spalili, bo bali się podejrzeń. Członkowie nieformalnej grupy przed sądem zeznawali: przywódca grupy Mieczysław F. nas terroryzował, wzięliśmy w tym udział ze strachu. Jednak sąd nie uwierzył w te tłumaczenia. Po trwającym kilkanaście dni procesie i przesłuchaniu 52 świadków zawyrokował: dożywocie dla pięciu członków grupy. Później wyroki zamieniono na kary 25 lat więzienia.

F. miał zmusić swoich kompanów siłą do udziału w skoku na bankSłowo Polskie - 08.12.1962

Czytaj więcej na ten temat

Sąd zdecydował. Rabusie zostali skazani na dożywocieSłowo Polskie - 16.12.1962

"Dżentelmeni" z Poznania obejrzeli film i obrabowali pocztę

Inspiracją do skoku może być scenariusz filmowy. Tak było w przypadku napadu na konwój na poznańskiej Wildzie sprzed pół wieku. Łupem bandytów padło 1,2 mln złotych.

11 listopada 1964 r. przed budynek poczty przy ul. Dzierżyńskiego (dziś 28. Czerwca 1956 r.) podjechał ambulans pocztowy. Z nysy wysiadł jeden z konwojentów i udał się do budynku po worek, w którym znajdowało się 700 tys. złotych. Dwóch pozostałych pilnowało samochodu, w którym już było pół miliona złotych. Kiedy inkasent wracał do samochodu, na podwórze poczty wbiegło trzech uzbrojonych napastników. Wyrwali mu worek z 700 tys. i pobiegli do ambulansu po resztę łupu. Padły strzały. Jeden z konwojentów został raniony w udo. Pracownicy poczty, słysząc hałas, zaczęli wybiegać na ulicę, a napastnicy uciekać. Dwóch z nich wsiadło do taksówki stojącej za rogiem ulicy, trzeci, z workiem z pieniędzmi i bronią w ręku, uciekał ulicą. Gonił go kierowca ambulansu, krzycząc: "milicja, łapać ich!". W sukurs przyszli mu trzej nastolatkowie z Wildy. Gdy bandyta mijał w biegu 14-letniego Mariana Siudzińskiego, ten podstawił mu nogę. Jego kolega Bogumił Zaraś od razu rzucił się, by obezwładnić złodzieja. Podczas szamotaniny broń wystrzeliła i raniła Siudzińskiego. Rabusia udało się jednak zatrzymać i przekazać milicji. Pozostali napastnicy uciekli taksówką do Lasku Dębińskiego. Tam wysiedli z auta, żądając od taksówkarza wydania kluczyków. Gdy sprawcy oddalili się od samochodu, taksówkarz wyjął zapasowy zestaw kluczyków i pojechał na milicję.

Ulica Dzierżyńskiego w Poznaniu w 1962 r.cyryl.poznan.pl

Ujęty rabuś, Jan E. (19 lat), zeznał na komendzie, że napadu wraz z nim dokonali Zbigniew R. (25 lat) i Ryszard K. (27 lat). Obaj pracowali w fabryce Cegielskiego. Zatrzymano ich jeszcze tej samej nocy. Jak przyznali, inspiracją był dla nich grany akurat w poznańskich kinach film "Liga dżentelmenów". Sąd skazał ich na dożywotnie więzienie, najmłodszego ze złodziei - na 12 lat.

Strzały w stolicy i 10 tys. warszaw na celowniku milicji

To, co spotkało rabusiów z Poznania, nie odstraszyło innych. Tuż przed Bożym Narodzeniem w 1964 r. pod Dom pod Orłami przy ul. Jasnej w stolicy - placówkę Narodowego Banku Polskiego - podjechała warszawa. Przewoziła ponad 1,3 mln ówczesnych złotych - przedświąteczny utarg Centralnego Domu Towarowego - pod eskortą kasjerki i dwóch konwojentów. Zanim cała trójka z olbrzymim worem pieniędzy dotarła do drzwi banku, padły strzały. Postrzelony konwojent upadł twarzą w śnieg. Chwilę później znów strzelano. Od ran zmarł konwojent Stanisław Piętka. Drugi w stanie ciężkim trafił do szpitala. Napastnicy uciekli razem z łupem.

W śledztwie nie pomogły portrety pamięciowe, manekiny z papier-mâché ani sprawdzenie ponad 10 tys. warszaw. Sprawców nigdy nie zatrzymano, a kradzież obrosła legendami. Według jednej z opowieści bandytów zatrzymano i przykładnie ukarano, ale opinia publiczna nie mogła się o tym dowiedzieć. Dlaczego? Bo byli to milicjanci lub funkcjonariusze SB.

Ulica Jasna w WarszawieNarodowe Archiwum Cyfrowe

Zrabowali 50 mln, została po nich tylko jawa

Najbardziej spektakularny napad w PRL-u miał miejsce 14 kwietnia 1988 r. w Otwocku. Dwóch napastników zrabowało wówczas 50 mln złotych (przeciętna pensja wynosiła wtedy około 200 tys. zł).

Napad trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. Bandyci obserwowali miejsce rabunku, dokładnie prześledzili kwoty przepływające przez bank, godziny i miejsca pobierania pieniędzy. Konwój nie należał do najlepiej chronionych - składał się z kasjerki i kierowcy, którzy poruszali się prywatnym maluchem - a jego trasa biegła przez centrum miasta do siedziby banku. Naprzeciw niego znajdował się przystanek PKS, skąd przestępcy wcześniej mogli swobodnie obserwować miejsce napadu. Na tym przystanku w dniu przestępstwa znajdowali się także jedyni świadkowie zdarzenia.

Napastnicy przemyśleli wszystko dokładnie - na warszawskiej giełdzie kupili za gotówkę, bez spisywania umowy motocykl Jawa 350 i dwa samochody. Dlaczego akurat motocykl? Miało to związek z trasą ucieczki biegnącą przez wąskie ulice Otwocka i prędkością, jaką mogła rozwinąć maszyna.

W dniu napadu rabusie jechali motocyklem niemal całą trasę za maluchem. Dopiero na ostatnim odcinku wyprzedzili samochód i czekali na konwój przed bankiem. Tam jeden z napastników wyrwał teczkę z pieniędzmi kasjerce, padły też strzały w kierunku pracowników banku - oboje zostali ranni.

Na nogi postawiono wszystkie jednostki milicji w województwie. Przestępcy po ryzykownej ucieczce motocyklem przesiedli się jednak do samochodów, zmieniając przy okazji ubrania. Następnie podzielili między siebie pieniądze oraz spalili plany i notatki. Policja znalazła jedynie pojazdy, którymi poruszali się przestępcy, ustalono także, z jakiej broni strzelano do pracowników. Napastników nie udało się znaleźć do dziś.

Po 25 latach sprawę umorzono, a motocykl wyciągnięto z policyjnego depozytu i wystawiono na licytację. Jego nowy właściciel dopiero po czasie poznał historię maszyny. W lutym tego roku ponownie wystawił go na sprzedaż.

Motocykl z napadu w Otwocku na sprzedaż
Motocykl z napadu w Otwocku na sprzedażTVN Turbo / X-news

Odcięli telefony w trzech miastach, by ukraść wypłaty

10 sierpnia 1993 r. w Swarzędzu pod Poznaniem trzech napastników zrabowało 5,2 mld złotych (po denominacji 520 tys. zł). Skradzione pieniądze przeznaczone były na wypłaty dla pracowników Swarzędzkiej Fabryki Mebli. To była najgłośniejsza kradzież na początku lat 90. Sprawcy, przygotowując się do niej, przeprowadzili nawet próbny napad, w którym nie skradli ani złotówki.

Za akcję odpowiada grupa Waldemara M., wówczas 38-letniego właściciela warsztatu samochodowego. Przygotowując się do skoku, kupili oni samochód identyczny z tym, jakiego używała wynajęta firma ochroniarska, oraz broń i stroje podobne do uniformów konwojentów. Dzień przed napadem skontaktowali się z agencją ochrony i podając się za pracowników fabryki, przełożyli odbiór pieniędzy na następny dzień. Jeszcze tego samego dnia uszkodzili kable telefoniczne, by uniemożliwić fabryce kontakt z właściwą firmą ochroniarską. Odcięli oni od telefonów w sumie trzy miasta: Swarzędz, Pobiedziska i Kostrzyn Wlkp.

W dniu przestępstwa przewieźli pracowników fabryki do banku. Po odbiorze pieniędzy napastnicy obezwładnili ich, zrabowali pieniądze i porzucili w lesie. Samochód podpalili. Zatrzymano ich 2 września, odzyskując część pieniędzy. Sprawcy zostali skazani na osiem lat i siedem lat więzienia. W sumie musieli zapłacić także 300 mln zł grzywny, a także pokryć koszty naprawy uszkodzonych kabli telefonicznych.

Kilka miesięcy obserwacji i ponad milion łupu

W listopadzie 1995 r. w Warszawie grupa znanego gangstera z mafii pruszkowskiej Marka Cz. "Rympałka" dokonała rekordowego napadu na konwój. Przestępcy zrabowali sumę 1,2 mln złotych, a ich skok nazywano w mediach napadem stulecia. Ludzie gangstera przez kilka miesięcy przed akcją sumiennie sprawdzali, kiedy, gdzie i w jaki sposób dowożone są pieniądze z banku do przychodni na warszawskim Ursynowie.

Rabusie ukradli cztery samochody, dwa z nich posłużyły im do zablokowania nadjeżdżającego konwoju. Kolbami rozbili szyby samochodu konwojentów, a ochroniarzy wyciągnęli z samochodu i kazali im leżeć twarzą do ziemi. Wyciągnęli torby z pieniędzmi z bagażnika i pojechali na odległy o kilkaset metrów parking. Następnie przesiedli się do samochodów zaparkowanych na miejscu poprzedniego wieczoru. Siedem osób biorących udział w napadzie dojechało finalnie na miejsce spotkania z organizatorami - "Rympałkiem", Jerzym W. ("Żaba"), Jarosławem S. ("Masa"). Marek Cz. podzielił pieniądze, po czym każdy odjechał w swoją stronę.

W 1998 r. "Rympałek" został skazany na 10 lat za kierowanie gangiem. "Masa" jest dziś najsłynniejszym polskim świadkiem koronnym. "Żaba" w 1997 r. miał odpowiadać przed sądem z wolnej stopy, ale uciekł i ukrywał się w Bułgarii, gdzie go zatrzymano. W 2004 r. skazany został na trzy lata i osiem miesięcy więzienia.

Skusili się na sałatkę i usnęli. Zniknął milion dolarów

W styczniu 1999 r. cała Polska żyła historią konwoju, który został okradziony na trasie z Wrocławia do Poznania. W środku lasu, kilkadziesiąt kilometrów od planowanej trasy, znaleziono trzech nieprzytomnych konwojentów. Z ich aut zniknął niemal milion dolarów.

W trakcie śledztwa okazało się, że niedługo po opuszczeniu przez konwój siedziby banku samochody zatrzymały się na jednym z wrocławskich parkingów. Tu konwojenci, na swoją zgubę, zjedli warzywną sałatkę. Trzech mężczyzn straciło przytomność jeszcze przed wyjazdem z Wrocławia. - My zostaliśmy, a ich ani pieniędzy nie ma - mówił wtedy jeden z "uśpionych" konwojentów. Dwaj pozostali, Cezary S. i Jarosław S., zniknęli z gotówką.

Głównym dowodem w sprawie były sałatki. Trafiły do Krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. To właśnie tam sprawdzano, czy żywność mogła zawierać substancje, przez które mężczyźni stracili przytomność. Okazało się, że tak. Dosypano do nich środków nasennych. Panowie S. dojechali ze swoim łupem do Niemiec. Ukryli się w wynajętym wcześniej mieszkaniu. Policja znalazła ich w Monachium. "Zrabowany milion to największa kwota, jaką kiedykolwiek ukradziono w Polsce" – informowali w styczniu 2000 r. dziennikarze "Faktów" TVN.

Napad na konwój w 1999 roku
Napad na konwój w 1999 rokuArchiwum TVN
W lesie, obok tej drogi, znaleziono samochód i trzech nieprzytomnych ochroniarzyArchiwum TVN

Bank nie dostał odszkodowania, bo konwojenci zjechali ze swojej trasy. To było złamaniem podstawowej zasady przewożenia pieniędzy. W kwietniu 2000 r., po kilku miesiącach procesu, zapadł wyrok: 12 lat więzienia dla głównych oskarżonych, 5-letni zakaz wykonywania zawodu i obowiązek zwrócenia zrabowanych pieniędzy.

- Posiadali broń, której mieli prawo użyć wobec ewentualnych napastników, którzy wyciągną rękę po chronione przez nich mienie. Tę rękę jednak sami wyciągnęli, skuszeni zdobyciem fortuny - uzasadniała swoją decyzję wrocławska sędzia Lidia Chojeńska. Rok później sąd apelacyjny zmniejszył karę. Jarosław S. i Cezary S. zostali skazani na 11 lat więzienia. Gotówki do tej pory nie udało się odzyskać.

Zabili cztery osoby, zrabowali 100 tys. i kupili złote łańcuchy

Wyrok dla konwojentów, którzy okradli własny transport
Wyrok dla konwojentów, którzy okradli własny transportArchiwum TVN

3 marca 2001 r. trzej mężczyźni wpadli do oddziału Kredyt Banku przy ul. Żelaznej 67 w Warszawie i brutalnie zamordowali ochroniarza i trzy kasjerki. Z kasy skradli 100 tys. złotych. Napad wstrząsnął opinią publiczną, a doświadczeni śledczy byli zszokowani tym, co zobaczyli w placówce banku. - Krew wszędzie pływała po podłodze - wspominał w 2011 r. Marek Dyjasz, były szef wydziału zabójstw Komendy Stołecznej Policji.

- W swojej historii pracy nie spotkałem się z takim bezwzględnym zabójstwem. Z drugiej strony wiem z kronik policyjnych, że takiego zabójstwa w Warszawie nie było - opowiadał w rozmowie z reporterem magazynu "Czarno na Białym" Dariusz Janas, były rzecznik stołecznej policji.

Okazało się, że jeden ze sprawców pracował jako ochroniarz w filii banku. To on tego dnia miał sprawować straż w placówce. Trzej dwudziestokilkulatkowie, którzy stali za napadem, określani byli przez wszystkich jako "normalne chłopaki". "Chłopaki", wcześniej niekarani, z banku ukradli 100 tys. złotych. Pieniądze wydali prawie natychmiast. Kupili m.in. złote łańcuchy i skórzane kurtki. Z ich relacji wynikało, że większość kwoty wydali na dyskoteki i alkohol. Gdy wpadli w ręce śledczych, nie okazywali skruchy. Jak określali policjanci, zachowywali się raczej jak "gwiazdy filmowe", a nie jak ludzie z wyrzutami sumienia. - W szoku podeszłem do każdej i walnąłem w głowę. Tą walnąłem, tą walnąłem i tą walnąłem - mówił jeden z zabójców podczas wizji lokalnej.

Mężczyźni zostali skazani za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Wszyscy dostali dożywocie. Ten, który strzelał, będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie dopiero po 40 latach pobytu za kratkami.

Zobacz reportaż "Czarno na Białym" o najbardziej krwawym i brutalnym polskim napadzie na bank

Podali się za konwojentów i odebrali ponad 5 mln

W 2010 r. Krzysztof B. i Paweł P., podszywając się pod konwojentów, wyłudzili prawie 5,5 mln złotych z jednej z wrocławskich sortowni. Dzienniki pisały wtedy o "napadzie stulecia". Krzysztof B. wraz ze wspólnikiem podjechali pod sortownię pieniędzy samochodem łudząco podobnym do tego, którego używała firma ochroniarska. Mieli na sobie stroje konwojentów. Legitymowali się fałszywymi dokumentami. Z sortowni pobrali 5,5 mln złotych. Pierwotnie gotówka miała trafić do jednego z wrocławskich banków. Przekręt fałszywych konwojentów wyszedł na jaw po godzinie. Właśnie wtedy pod sortownię przyjechał konwój po te same pieniądze.

Śledczy ustalili, że na dowodzie bankowym widniało nazwisko prawdziwego pracownika firmy ochroniarskiej. Tego dnia miał on jednak wolne. Swoich dokumentów nigdy nie zgubił.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez policję w grudniu 2012 r. Okazało się, że B. to były policjant. Ze służby odszedł 10 lat przed napadem. Pieniędzy do tej pory nie odnaleziono. Sprawców napadu w grudniu 2014 r. skazano na 10 lat więzienia.

Były policjant aresztowany za wyłudzenie milionów
Były policjant aresztowany za wyłudzenie milionówTVN24 Wrocław

Pocięte gazety wymienił w banku na 1,5 mln euro

W 2011 r. spektakularnego skoku na kasę dokonano w Warszawie. Oszust wcześniej założył konto dla swojej fikcyjnej firmy, posługując się fałszywymi dokumentami. Skorzystał ze specjalnego rachunku, przy którym przedsiębiorcy mogą korzystać z tzw. wrzutni całodobowych. To ona zapewniła mu dostęp do wielkich pieniędzy. Wrzutnia działa w ten sposób, że wpłaca się przez nią pieniądze, a bank przelewa kwoty na konta klientów, przeliczając je dopiero po pewnym czasie.

Mężczyzna zadeklarował wpłatę w wysokości 1,5 mln euro, jednak w środku zamiast pieniędzy umieścił pocięte kawałki papieru. Kiedy bank dowiedział się o oszustwie, było już za późno - przestępca zniknął.

Wyciął numer bankowi. Za gazety dostał pieniądze
Wyciął numer bankowi. Za gazety dostał pieniądzeArchiwum TVN 24

Wszedł w nocy do banku i wyniósł blisko pół miliona

Ukraść pół miliona złotych tak, by nikt się nie zorientował? Taka sztuka udała się złodziejowi z Gorzowa Wielkopolskiego. Do banku wszedł tuż przed Bożym Narodzeniem w 2014 r. Zamaskowany mężczyzna wpisał kody dostępu do systemu alarmowego, wziął kilka paczek pieniędzy z wrzutni, ponownie uzbroił alarm i wyszedł z budynku. Z banku zniknęło prawie 500 tys. złotych, jednak przez blisko miesiąc nikt nie zauważył, co się stało. Bank zorientował się, że gotówki brakuje, dopiero gdy miała zostać przelana na konta klientów.

Przedsiębiorcy, którzy zostawiali pieniądze we wrzutni, nie stracili ich, jedynym poszkodowanym w tej sprawie jest bank. Tożsamości złodzieja do dzisiaj nie udało się ustalić.

Czytaj więcej na ten temat

Z banku zniknęło niemal 500 tys. złotych
Z banku zniknęło niemal 500 tys. złotychTVN24 Poznań

Policja puka do drzwi, złodzieje rozpruwają bankowy sejf

Do kuriozalnej kradzieży doszło w maju tego roku w Będkowie (woj. łódzkie). W nocy złodzieje wykuli dziurę w ścianie na zapleczu placówki banku, weszli do środka i ukradli 600 tys. złotych. Nie przeszkodziła im nawet obecność policji. Jak to możliwe?

W budynku co prawda włączył się alarm, policja otrzymała zgłoszenie od firmy ochroniarskiej, a funkcjonariusze pojawili się przed bankiem, sprawdzili drzwi i przez osiem minut kręcili się w pobliżu ogrodzenia banku, jednak potem odjechali. Co najważniejsze nie sprawdzili przed odjazdem, co się działo na zapleczu placówki. Dlaczego? Rzeczniczka łódzkiej policji Joanna Kącka tłumaczyła, że nie mieli takiej możliwości i musieli obserwować teren zza płotu.

O kradzieży właściciele banku dowiedzieli się dopiero w poniedziałek, dwa dni po rabunku. Śledztwo w sprawie włamania prowadzi prokuratura. W komendzie powiatowej policji w Tomaszowie Mazowieckim ruszyło postępowanie, które ma wyjaśnić, czy funkcjonariusze odpowiednio zachowali się pod placówką. Policja nie wyklucza, że podczas włamania dziura w ścianie była zastawiona kontenerem na śmieci tak, żeby nie budzić podejrzeń osób z zewnątrz.

Czytaj więcej na ten temat

Skok pod okiem policji. Z banku zniknęło 600 tys. zł
Skok pod okiem policji. Z banku zniknęło 600 tys. złTVN 24

Podał fałszywe dane, nosił rękawiczki i zniknął z 8 mln

Najświeższa sprawa to kradzież 8 mln złotych, do jakiej doszło 10 lipca w podpoznańskim Swarzędzu. Trzech konwojentów miało zrobić objazd po bankomatach w celu uzupełnienia gotówki. Pierwszy przystanek mieli w jednym z banków w Swarzędzu właśnie. Dwaj konwojenci weszli do środka. Trzeci został w samochodzie i nagle odjechał. Zagłuszył sygnał GPS. Wkrótce odnaleziono w lesie auto - wewnątrz dokładnie wyczyszczone chlorem. Konwojenta ani pieniędzy nie było. Zniknęło prawie 8 mln złotych. Czytaj więcej na ten temat

Zobacz materiał "Faktów" TVN:

Autor: Tamara Barriga, Filip Czekała, Karolina Kozicka / Źródło: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup. Są duże utrudnienia w ruchu.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Rozprzestrzenianie się szczepu H5N1 ptasiej grypy jest "powodem do niepokoju" - ocenia WHO, wskazując na jego "wyjątkowo wysoką" śmiertelność wśród ludzi. A notowane w ostatnim czasie przypadki przeniesienia wirusa na kilka gatunków ssaków budzą "ogromne obawy".  

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Źródło:
The Guardian, Telegraph, TVN24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku.

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Tragedia na przystanku. 15-latka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy z Opatowa (Świętokrzyskie) uratowali kozę ze studni. Zwierzę mogło tam spędzić kilka dni. Na szczęście kozie nic poważnego się nie stało, została zwrócona właścicielowi.

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Uwięziona w studni, na głębokości 35 metrów, kilka dni czekała na pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Dowódca ukraińskich sił lądowych potwierdził, że po raz pierwszy udało się im zestrzelić rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3. Wcześniej w piątek resort obrony w Moskwie przekazał, że maszyna rozbiła się na opuszczonym terenie po wykonaniu misji bojowej.

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Ukraińcy: zestrzeliliśmy rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu

Źródło:
Meduza, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Jest coraz więcej bankrutów i firm będących w restrukturyzacji – alarmuje w piątkowym artykule "Puls Biznesu". Kłopoty dotyczą w szczególności jednej branży.

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Upadłości wciąż przybywa. Wyróżnia się jedna branża

Źródło:
PAP

Za niespełna dwa miesiące wybory do Parlamentu Europejskiego. Ugrupowania rejestrują już swoje komitety, niedługo poznamy nazwiska kandydatów. Startu nie wykluczają między innymi obecni posłowie Koalicji Obywatelskiej: Dariusz Joński i Michał Szczerba.

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Kto do europarlamentu? W KO "selekcjoner dobiera najlepszych", w PiS lista "znakomitych nazwisk"

Źródło:
PAP, TVN24

Izrael wykonał atak na cel w Iranie - potwierdzają trzy źródła cytowane przez agencję Reutera. O przeprowadzeniu przez Izrael uderzenia na bliżej niesprecyzowany irański obiekt informowały wcześniej amerykańskie stacje ABC News i CNN. Irańskie media podają, że w pobliżu lotniska w mieście Isfahan były słyszane eksplozje i uruchomiono systemy obrony powietrznej.

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

Źródło:
Reuters, ABC News, CNN, PAP
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oskarżenia o brudną kampanię, związki z deweloperami i biznesowe powiązania, a zarazem niemal zbieżne wizje przyszłości miasta – tak wygląda kampania Łukasza Gibały (bezpartyjny) i Aleksandra Miszalskiego (KO), walczących o fotel prezydenta Krakowa. W walce politycznej wykorzystywano fake newsy, manipulacje i gazetki z niejasnego źródła. - To najostrzejsza kampania w historii wyborów na prezydenta Krakowa - ocenia prof. Marek Bankowicz, politolog.

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

"To najostrzejsza kampania w historii Krakowa. Bardzo brutalna"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Nikt nie spodziewał się, że ta dwójka zmierzy się w II turze wyborów na prezydenta Gdyni. A jednak to właśnie Aleksandra Kosiorek i Tadeusz Szemiot zdołali przekonać do siebie większą rzeszę mieszkańców, niż zrobił to rządzący przez ponad 26 lat prezydent Wojciech Szczurek. W niedzielę przekonamy się kto zajmie jego miejsce.

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Gdynia przed wielką zmianą. Kandydaci deklarowali powyborczą współpracę

Źródło:
TVN24, PAP

O ponad 80 kilometrów na godzinę za szybko jechała kierująca na drodze ekspresowej S8 w rejonie Wrocławia. Zatrzymały ją policjantki, które w tym czasie prowadziły kontrole. W rozmowie z nimi kobieta stwierdziła, że nie była świadoma tego, z jaką prędkością się porusza.

Jechała z prędkością 201 kilometrów na godzinę, "na licznik nie patrzyła"

Jechała z prędkością 201 kilometrów na godzinę, "na licznik nie patrzyła"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przed południem na Pradze Południe doszło do potrącenia kobiety jadącej na hulajnodze. Poszkodowana została przewieziona do szpitala.

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Jechała na hulajnodze, została potrącona

Źródło:
tvnwrszawa.pl

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Słowacy, wbrew swojemu premierowi, zbierają środki na zakup amunicji dla Ukrainy. Kiedy rozpoczęli kampanię na rzecz wsparcia walczącego z reżimem Putina kraju, liczyli na zebranie 250 tysięcy euro. Organizatorzy nie docenili jednak hojności Słowaków – po trzech dniach zgromadzono już ponad 1,5 mln euro. Organizatorzy ogłosili w czwartek, że akcja nie ma żadnych limitów kwoty i czasu.

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Chcieli zebrać 250 tysięcy euro dla Ukrainy, mają już 1,6 mln

Źródło:
PAP

Przedstawiciel władz w Teheranie po piątkowym ataku dronów na prowincję Isfahan stwierdził, że "nie zostało potwierdzone zagraniczne źródło ataku". Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu", dodał. Atak początkowo przypisywany był Izraelowi. Zarówno władze, jak i armia Izraela nie udzieliły mediom komentarzy na temat piątkowych wydarzeń. Według CNN, "tego rodzaju operacje nie będą kontynuowane".

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Iran "nie ma planu natychmiastowego odwetu"

Źródło:
PAP, Reuters

Główne lotnisko w Dubaju zaczyna powoli wracać do pracy po zakłóceniach związanych z powodziami. Utrudnień doświadczyło i wciąż doświadcza wielu pasażerów. - Po dwudziestu siedmiu godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia - przekazała w czwartek Polka znajdująca się na lotnisku.

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

"Chaos nie do opisania". Sytuacja na lotnisku w Dubaju

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl