tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojownicy w Grzybowie. "W czasie bitwy zginie wódz"

Wojownicy w Grzybowie. "W czasie bitwy zginie wódz"
Foto: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie W Grzybowie gości czekają dwie inscenizacje

Pokaz pochówku wodza oraz wojownika w czasach wczesnego średniowiecza będzie można zobaczyć podczas XIV Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich w Grzybowie (wielkopolskie). Impreza rozpoczęła się w sobotę i potrwa dwa dni.

Tematem tegorocznego spotkania jest "A gdy wódz w boju padnie...". W sobotę wieczorem turyści będą mogli zobaczyć pochówek wodza, a w niedzielę wojownika.

Już wiedzą, że zginie

- Przygotujemy pokaz bitwy, podczas której zginie wódz jednej ze stron. Bitwa będzie początkiem pokazu pochówku. Weźmie w nim udział ok. 400 osób z Polski i zagranicy. Chcemy też pokazać w niedzielę pochówek wojownika i w ten sposób będzie można zobaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami - powiedział Maciej Pawlak z Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie współorganizującego wydarzenie.

Turyści będą mogli zobaczyć jak wygląda życie codzienne w grodzie oraz podczas wyprawy wojennej. Poza tym organizatorzy zaplanowali konkursy łucznicze oraz konkursy dla drużyn walczących bez oręża i turniej zapaśniczy.

Dwie inscenizacje

Będą też dwie inscenizacje - najazd na wioskę oraz przyjazd do grodu poborcy. Obie rekonstrukcje zostaną przygotowane przez grupę Aurea Tempora z Poznania. W trakcie zjazdu organizatorzy zaplanowali prezentacje i wykłady poświęcone Drużynie Piastów, obecności wikingów na terenie Wielkopolski, a także pochówku osób w okresie wczesnego Średniowiecza.

Zgłaszają się spoza Polski

Jak zaznacza Pawlak, impreza cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce.

- Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń z zagranicy. Nie wiemy, ile osób przyjedzie i pojawi się na zjeździe, ale w poprzednich latach odwiedzali nas goście z Czech, Niemiec, a nawet Węgier - powiedział.

W poprzednim roku w imprezie uczestniczyło ok. 9 tys. turystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje