tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Podwójne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Z powodu apelu smoleńskiego

Podwójne obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Z powodu apelu smoleńskiego
Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej, twitter | Video: TVN 24 Poznań Obchody Powstania Wielkopolskiego przy pomniku powstańców w 2015 r.

27 grudnia odbędą się uroczystości z okazji 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Marszałek województwa zdecydował, że w uroczystościach w Poznaniu nie weźmie udziału wojsko, bo wiązałoby się to z odczytaniem podczas apelu pamięci nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej. W odpowiedzi wojewoda zapowiedział zorganizowanie obchodów w Lesznie. Tam 98 lat temu żadnych walk nie było. Miasto zajmowali wtedy Niemcy.

Walki w południowej Wielkopolsce odbywały się w rejonie Leszna, ale nie w samym mieście, które wówczas było silnym ośrodkiem niemieckim (około 10 proc. mieszkańców było Polakami). Po wybuchu powstania, Niemcy ogłosili w Lesznie stan wyjątkowy. Walk w samym mieście nie było - odbywały się jedynie w jego okolicach w styczniu 1919 r. Do Polski włączono je na mocy traktatu wersalskiego z 10 stycznia 1920 r. - armia powstańcza przejęła wtedy Pomorze oraz te miejscowości Wielkopolski, które do tej pory pozostawały w rękach niemieckich.

Spór o wojsko

Główne uroczystości 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia przy poznańskim pomniku Powstańców Wielkopolskich. Organizatorem jest marszałek Marek Woźniak.

O organizacji konkurencyjnych obchodów w Lesznie, wojewoda poinformował w niedzielę. Decyzję o zorganizowaniu ich poza Poznaniem podjął po tym, gdy marszałek poinformował, że nie rezygnuje z asysty wojskowej, bo wiązałoby się to z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego.

- Nie wyobrażam sobie tak ważnej uroczystości bez udziału polskich żołnierzy - powiedział wojewoda Zbigniew Hoffmann. Podkreślił, że decyzja marszałka go zbulwersowała, zaś brak wojska obniża rangę uroczystości.

- Dla mnie rezygnacja z udziału polskiej armii jest brakiem szacunku dla państwa polskiego. Niestety, decyzja nastąpiła z powodów politycznych – mówił. Zaznaczył, że marszałek nie podjął nawet próby rozmów z wojskiem. - Widziałem zdumienie i rozczarowanie oficerów, dowiadujących się z mediów o decyzji Marka Woźniaka – mówił.

Jak stwierdził, reprezentujący Platformę Obywatelską marszałek "właśnie z powodu interesu partyjnego zawęża i ogranicza tak doniosłe dla Wielkopolan uroczystości". - Decyzja pana marszałka w przykry sposób upolityczniła tak ważne dla Wielkopolan święto, które zawsze, zamiast barw partyjnych, powinno mieć barwy biało-czerwone – ocenił wojewoda.

Program leszczyńskich uroczystości przedstawiony zostanie w tym tygodniu.

Obchody w Lesznie to "promocja powstania"

Wyjaśniając cel organizacji rocznicowych obchodów poza Poznaniem, Hoffmann przypomniał, że powstanie objęło znaczny teren regionu. Stwierdził, że chce nadać tegorocznym obchodom charakter wydarzenia o skali ogólnopolskiej. - Ze względu na edukację i promocję powstania warto rozszerzyć wojewódzki wymiar uroczystości o miasta, które zostały włączone do odrodzonego państwa polskiego w wyniku zwycięskiego powstania. Jednym z takich miast jest Leszno - powiedział.

Po pojawieniu się informacji o organizowanych przez wojewodę obchodach, marszałek wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że to samorząd regionu jest od lat gospodarzem wojewódzkich uroczystości. Dodał, że obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego "to nasze regionalne, apolityczne święto", zaś w kompetencjach wojewody są uroczystości państwowe.

W ocenie Zbigniewa Hoffmanna, marszałek, nazywając obchody regionalnymi, deprecjonuje ich znaczenie. Podkreślił, że wszystkim, także Markowi Woźniakowi, powinno zależeć na tym, żeby obchody rocznicy powstania wielkopolskiego, miały charakter państwowy i ogólnopolski.

Zdaniem wojewody, dotychczasowe, organizowane przez marszałka obchody, "rzeczywiście nabierały charakteru mocno lokalnego wydarzenia, z udziałem przede wszystkim oficjeli", zaś formuła uroczystości była niewspółmierna do rangi wydarzenia. Przyznał, że marszałek podejmował działania na rzecz dbania o pamięć o powstaniu wielkopolskim, ale można było zrobić więcej - przede wszystkim w aspekcie edukacyjno-promocyjnym.

Na pytanie, czy nie obawia się, że jego decyzja o osobnej organizacji rocznicy zostanie odebrana jako próba dzielenia mieszkańców regionu, stwierdził, że to marszałek decydując się na wykluczenie wojska, podzielił poznaniaków i Wielkopolan. - Chciałbym nazwać swoje propozycje zaproszeniem do "wędrowania obchodów powstania po Wielkopolsce", po miejscach o dużym znaczeniu historycznym – powiedział.

"To obrona za wszelką cenę apelu smoleńskiego"

Odnosząc się do kluczowej, w opinii Marka Woźniaka, sprawy umieszczenia wątku katastrofy smoleńskiej w odczytywanym podczas uroczystości apelu pamięci stwierdził, że kwestionowanie obecności w nim nazwisk prezydentów Rzeczypospolitej, generałów - dowódców Wojska Polskiego jest przykre i nieprzyzwoite. - Warto przypomnieć ubiegły rok, gdy podczas obchodów była asysta wojskowa wraz z apelem. Wtedy pan marszałek nie kwestionował obecności Wojska Polskiego – powiedział Hoffmann.

Marszałek Marek Woźniak powiedział, że zarzuty stawiane mu przez wojewodę są absurdalne, zaś cały problem sprowadza się do jednej kwestii. - Osią sporu jest wyłącznie kwestia tzw. apelu smoleńskiego w treści apelu pamięci. To jest integralną częścią udziału Wojska Polskiego podczas uroczystości. Ponieważ trudno jest pewnie bronić obecności apelu smoleńskiego podczas obchodów rocznicy powstania wielkopolskiego, próbuje mi się przypisywać jakieś intencje, których nie ma. Łączenie obchodów rocznicy powstania z katastrofą smoleńską ma dla mnie jeden wymiar: partyjno-polityczny. Nie jest to poważne traktowanie uczestników obchodów – powiedział.

Podwójne obchody rocznicy wybuchu powstania to według Woźniaka, objaw bezradności PiS. - To obrona za wszelką cenę apelu smoleńskiego a przy tym próba narzucenia wszystkim swojej woli. Gdy ktoś się nie stosuje do jedynie słusznego modelu, to robi się alternatywne obchody - powiedział.

Jak dodał, nie obawia się o frekwencję w Poznaniu. - Sądzę, że Wielkopolanie doskonale wyczuwają, o co w tym wszystkim chodzi. Być może nawet w tym roku przekaz obchodów w Poznaniu będzie mocniejszy niż wcześniej – dodał marszałek.

Główne uroczystości przy pomniku

Obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu rozpocznie 26 grudnia inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w 1918 r. Na 27 grudnia zaplanowano centralne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Odprawiona zostanie msza św. w intencji powstańców. Po południu na pl. Wolności stanie obóz powstańczy z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

28 grudnia obchody przeniosą się do Warszawy. Tam zostanie odprawiona msza św. w intencji powstańców wielkopolskich. Zaplanowano uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na powstańczych mogiłach na Powązkach zostaną zapalone znicze.

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (60)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Patryk0jje
Patryk0jje

Ten "apel smoleński" to odczytanie tylko generałów którzy zgineli w katastrofie, a brak zgody marszałka to jest właśnie decyzja polityczna .

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   robsik_79

   Dlaczego J. Kaczyński z takim uporem każe obrzydzać swojego Brata Lecha?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     gustawuciekinier
     gustawuciekinier

     Brawa dla wszysctich poznaniakow i ich okolic byliscie jestescie,bedziecie nie podzielni zawsze razem .smolenski apel , w Smolensku tam jest inna hisoria ,

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Yaspi

       A podatnicy za wszystko zapłacą.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Pan Twardowski
         Pan Twardowski

         Mieszkam w Poznaniu od urodzenia, a mam 42 lata. W takiej chwili rozpiera mnie duma!! Brawo Poznań, brawo Marszałek!!

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           5
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           spiewaki

           .. z wariatami trudno się walczy, ale próbować trzeba...!...brawo poznaniacy!!!

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             5
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Bl0to
             Bl0to

             Brawo, tak trzymać. Prawdziwi Polacy, a nie doszywani sowieci, broniący obecnie prokuratora z PZPR u władzy i ustroju z czasów PRL'a. Niektórzy to jak słychać z komuny nie wyrośli i widać, że kochają jak się im banialuki wsadza do głowy. No tak, nic dziwnego, lepiej nie być świadomy i nie myśleć. LOL.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               3
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               jakby śmieszne

               Jarek poprowadził główne natarcia wszystkich powstań, więc po co się zagłębiać w szczegóły ?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 4
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 dariusz_wojciechowskirgal
                 dariusz_wojciechowskirgal

                 uwazam, ze przy takich okazjach do obecnego juz w programie apelu smolenskiego, powinno byc dolaczone kilka slow o 500+

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   1
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    1
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Schift
                   Schift

                   Powstanie Wielkopolskie ta władza ma gdzieś.... . Dla nich ważne są miesięcznice smoleńskie, żołnierze wyklęci i święta kościelne wśród przyjaznych im biskupów. Tworzą nową rzeczywistość, gdzie nie ma miejsca na inne imprezy patriotyczne.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     5
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje