tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wygłuszyli ściany, żeby nie było słychać, jak produkują lewe papierosy

zobacz więcej wideo »
Wygłuszyli ściany, żeby nie było słychać, jak produkują lewe papierosy
  • Zlikwidowali fabrykę papierosów Zlikwidowali fabrykę papierosów
  • "Wojny papierosowe" - fragment reportażu"Wojny papierosowe" - fragment reportażu
Foto: SG | Video: SG Nielegalnie produkowali papierosy

Straż graniczna wpadła na trop nielegalnej fabryki papierosów w Wielkopolsce. W niepozornym budynku gospodarczym znaleźli ponad 2,2 mln sztuk papierosów i 1200 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Ich szacunkowa wartość blisko 2,3 miliona złotych. Sprawę bada prokuratura.

Nielegalna fabryka papierosów działała na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą (woj. wielkopolskie). Była wyposażona w profesjonalny sprzęt, który umożliwiał produkcję papierosów na olbrzymią skalę.

- Funkcjonariusze w jednym z budynków gospodarczych odkryli dobrze ukrytą nielegalną fabrykę. Pomieszczenia były specjalnie wygłuszone, aby zminimalizować odgłos pracujących maszyn – tłumaczył Rafał Potocki, rzecznik Straży Granicznej.

Byli dobrze wyposażeni

- Na miejscu ujawniono wysokowydajną linię produkcyjną składającą się z zespołu profesjonalnych maszyn służących do produkcji papierosów, pakowania gotowych papierosów w paczki, a następnie ich foliowania. Na terenie fabryki zabezpieczono ponad 2,2 mln papierosów z logo znanej marki tytoniowej oraz 1,2 tony krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy o szacunkowej wartości niemal 2,3 mln zł – tłumaczy Potocki.

Podkreślił, że gdyby towar ujawniony przez funkcjonariuszy na terenie nielegalnej fabryki trafił na rynek - straty Skarbu Państwa wyniosłyby niemal 3 mln zł.

Źródło: SG Produkowali papierosy na wielką skalę

Zabezpieczyli sprzęt i półprodukty

Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli także specjalistyczny sprzęt oraz półprodukty służące do produkcji papierosów, które posiadały znaki znanej marki tytoniowej. - Szacunkowa wartość zabezpieczonego wyposażenia fabryki warta jest, według szacunków śledczych, co najmniej 1,5 miliona zł – wskazał Potocki.

Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej. Działania służb koncentrują się obecnie na doprowadzeniu do zatrzymania osób, które miały związek z linią produkcyjną oraz dystrybucją.

Źródło: SG Straż graniczna zlikwidowała fabrykę

Dochodowy interes

Od początku roku funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili nielegalne wyroby tytoniowe o wartości przekraczającej 10,2 mln zł. Nielegalna fabryka papierosów na terenie gminy Nowe Miasto nad Wartą jest już kolejną, jaką w ostatnim czasie zlikwidowały służby w Wielkopolsce. Na początku maja nielegalną fabrykę papierosów ujawniono także w wielkopolskiej gminie Lwówek.

Wówczas funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚP zabezpieczyli ponad 4,6 mln sztuk papierosów i prawie 400 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy, o łącznej wartości niemal 3,5 mln zł.

Nielegalne fabryki papierosów to bardzo dochodowy interes.

ZOBACZ MATERIAŁ SUPERWIZJERA O WOJNACH PAPIEROSOWYCH

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Pozostałe informacje