tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Kolejni Amerykanie wylądowali w Polsce

Kolejni Amerykanie wylądowali w Polsce
Foto: Przemysław Błaszak / TVN 24 Poznań | Video: Port Lotniczy Poznań-Ławica Amerykanie wylądowali w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu

Ok. 300 amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonowali w Polsce, wylądowało w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu. Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady odbędą się w sobotę w Żaganiu (woj. lubuskie).

Informację o przylocie żołnierzy przekazał PAP w środę rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica Błażej Patryn.

Jak tłumaczył, przylot żołnierzy z Kolorado początkowo planowany był na wtorkowe południe, jednak ze względu na złe warunki pogodowe lot Jumbo Jeta, czyli samolotu Boeing 747 znacznie się opóźnił. W trakcie podróży odbyło się także międzylądowanie we Frankfurcie w Niemczech.

 • Ok. 300 amerykańskich żołnierzy pojawiło się w Poznaniu
  Fot. Hubert Remlein/TVN 24 Poznań
  Ok. 300 amerykańskich żołnierzy pojawiło się w Poznaniu
 • Żołnierze amerykańscy na Ławicy
  Fot. Hubert Remlein/TVN 24 Poznań
  Żołnierze amerykańscy na Ławicy
 • Żołnierze z bagażami
  Fot. Hubert Remlein/TVN 24 Poznań
  Żołnierze z bagażami
 • Amerykanie wylądowali w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu
  Fot. Przemysław Błaszak/TVN 24 Poznań
  Amerykanie wylądowali w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu
 • Samolot wylądował nad ranem w Poznaniu
  Fot. Port Lotniczy Poznań-Ławica
  Samolot wylądował nad ranem w Poznaniu
 • Ok. 300 amerykańskich żołnierzy pojawiło się w Poznaniu
 • Żołnierze amerykańscy na Ławicy
 • Żołnierze z bagażami
 • Amerykanie wylądowali w nocy z wtorku na środę na lotnisku Ławica w Poznaniu
 • Samolot wylądował nad ranem w Poznaniu
Oglądaj
Wyładunek amerykańskich czołgów M1 Abrams w Polsce
Wideo: US Army Wyładunek amerykańskich czołgów M1 Abrams w Polsce

Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbędą się w sobotę w Żaganiu. Tego samego dnia zaplanowano też serię imprez w miastach wojewódzkich.

Pierwsi amerykańscy pancerniacy, na razie tylko z uzbrojeniem indywidualnym, przybyli do Polski w sobotę. Pierwszy ciężki sprzęt, w tym czołgi, dojechał w poniedziałek. Natomiast amerykańskie pododdziały przygotowujące obecność zasadniczych sił są w Polsce od grudnia 2016 r.

Operacja przerzutu

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej jest przewożony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.


Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.

Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, kolejny batalion będzie stacjonował w bawarskim Grafenwoehr, a do jego zadań będą należeć szkolenia i konserwacja sprzętu.

Element dowodzenia z 4 Dywizji Piechoty będzie stacjonował w niemieckim Baumholder, gdzie od 2015 r. działa jedno z regionalnych dowództw USA w Europie. Brygada pozostanie pod amerykańskim dowództwem. Amerykańskie siły w regionie wzmocni też 10 Brygada Lotnictwa Bojowego, która w lutym rozpocznie przebazowanie z Fort Drum w stanie Nowy Jork. Do brygady dołączy batalion z Fort Bliss z południowego zachodu USA, z ok. 400 ludźmi i 24 śmigłowcami bojowymi Apache. Dowództwo brygady lotniczej będzie się mieścić w bawarskim Illesheim, a wysunięte bazy śmigłowców znajdą się na Łotwie, w Rumunii i Polsce, w Powidzu (Wielkopolskie).

Operacja Atlantic Resolve odbywa się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (ang. European Reassurance Initiative, ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Częścią operacji Atlantic Resolve były dotychczasowe pobyty amerykańskich pododdziałów w Polsce i sąsiednich krajach.

Oglądaj
Uzbrojenie amerykańskiej brygady wyładowywane w Bremerhaven
Wideo: US Army Uzbrojenie amerykańskiej brygady wyładowywane w Bremerhaven

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Amerykańscy żołnierze w Polsce

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje