tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Michałki z fyrtla

Traszki, kumaki i rzekotki. Poznań tworzy mapę płazów.

Traszki, kumaki i rzekotki.
Poznań tworzy mapę płazów.
Foto: RobertC1301 / Christian Fischer / Marek Szczepanek / / Wikipedia W Poznaniu powstanie mapa płazów

Traszka grzebieniasta, kumak nizinny czy rzekotka drzewna. W Poznaniu żyją chronione i rzadkie w skali europejskiej gatunki płazów. Ekolodzy chcą je ratować, dlatego szykują specjalną mapę, która ma pomóc urzędnikom przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

- Decyzje muszą być podejmowane w oparciu o aktualne dane - mówi tvn24.pl Mikołaj Kaczmarski z Grupy "Traszka", która opiekuje się płazami. Według stowarzyszenia, przed rozpoczęciem inwestycji należy upewnić się jak wygląda populacja na danym terenie. - Inwestycje drogowe, budowlane czy zabudowa zbiorników muszą być przemyślane - dodaje ekolog.

Płazy narażone na wyginięcie

Mapa ma przedstawiać rozmieszczenie 13 gatunków płazów żyjących na terenie miasta. - W skali Europy liczebność większości z tych gatunków zmniejsza się. Płazy są najbardziej narażoną na wyginięcie grupą kręgowców w skali globalnej - mówi Kaczmarski.

Jak zaznacza, najrzadszymi gatunkami są ropuchy paskówki i rzekotki drzewne. Kluczowymi z punktu widzenia ochrony są natomiast traszka grzebieniasta i kumak nizinny. Według ekologów w skali Europy liczebność większości z tych gatunków szybko się zmniejsza, a płazy są najbardziej narażoną na wyginięcie grupą kręgowców w skali globalnej.

Najwięcej płazów w dolinach

Największe skupiska płazów występują w dolinach rzecznych m.in. Warty, Bogdanki, Głuszynki i Cybiny. Liczne populacje spotkać można także w pobliżu centrum miasta, na obszarach ściśle przekształconych.

Umowa została podpisana przez Poznań z Klubem Przyrodników "Grupa Traszka". Koszt projektu "Atlas rozmieszczenia płazów na terenie miasta Poznania - narzędzie skutecznej ochrony gatunkowej" to około 10 tys. zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Michałki z fyrtla

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mufc

Takie cóś jak to po prawej na górze wczoraj przyniósł mi kot. Wystawiłem w rododendrony, ale mogło nie przeżyć, bo mocno krwawiło. Taka zielona jak na górze po lewej spieprzała dziś przede mną w róże (kwiatki dla jasności). Każą mi otworzyć rezerwat?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje