Szajbus odchylił drzwi do komórki, o której prawie nikt nie słyszał. A tam kamień z księżyca

[object Object]
"Tu narodziła się targowa Polska". O poznańskich targach we "Wstajesz i wakacje"TVN 24
wideo 2/7

Pokazał światu Józefa Cyrankiewicza zachwycającego się jaguarem. Wskazał, gdzie w Poznaniu stał pomnik Mao-Tse-Tunga. Dzięki niemu brat odnalazł siostrę, a on sam odkrył, że mężczyzna podający się za dziennikarza z NRD wcale nim nie jest. Można byłoby go posądzić o zbieractwo natrętne, bo gdy tylko widział coś związanego z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, od razu chciał to mieć.

Cztery niewielkie pokoje, a w nich tysiące odbitek, klisz, taśm filmowych, plakatów, broszur i książek. Poukładane w stosach, segregatorach, pochowane w szafkach, poustawiane na półkach i pochowane w kartonach. Te ostatnie oznaczone napisem "do sprawdzenia" - z roku na rok było ich coraz mniej. Do tego skanery, komputery i dyski ze zdigitalizowanymi zbiorami.

Jedno z pomieszczeń archiwum MTPTVN 24 Poznań

Tak wygląda archiwum MTP, czyli Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ale tak naprawdę ten skrót należałoby rozwijać inaczej - Archiwum Mikszo Tomasza, Poznań. Bez tego człowieka tysiące poznaniaków nie mogłyby się zachwycać zdjęciami starego Poznania i tego czym kiedyś zachwycały się tłumy na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Teraz tego zabraknie. Bo jego już nie ma. Tomasz Mikszo zmarł w środę.

Fundator podróży do przeszłości

O Tomaszu Mikszo świat dowiedział się siedem lat temu. Wtedy założył profil Zwiedzamy MTP na Facebooku.

- Targi w 2012 roku zaczęły się otwierać na poznaniaków i wówczas zaczęliśmy organizować wycieczki po naszych terenach. Profil miał służyć przekazywaniu informacji o kolejnych wycieczkach. Podawanie terminów wycieczek było tylko początkiem. Ponieważ dostałem zgodę na wykorzystywanie materiałów z archiwum MTP, grzechem byłoby nie pokazać ich poznaniakom. Są więc i zdjęcia i materiały wideo prezentujące targi oraz miasto na przestrzeni wielu lat - mówił Mikszo w rozmowie z portalem epoznan.pl.

Najpierw wypuścił w świat film pokazujący pierwsze powojenne Targi z 1946 r. Potem dziesiątki innych nagrań i tysiące zdjęć.

Jak to, na którym - chyba najczęstszy gość Targów w historii - Józef Cyrankiewicz, pięciokrotny premier Polski w okresie PRL, zachwyca się jaguarem.

Albo te z 1955 r., gdy po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy, którzy pawilon numer 10 przemienili w chiński budynek i postawili pomnik Mao Tse-Tunga.

Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Detektyw historii

Wiele zdjęć kryło zagadki, które pomagali mu rozwiązać internauci. To oni też przekazywali do archiwum swoje rodzinne pamiątki związane z Targami, dzięki czemu zbiory archiwum rosły w górę i pęczniały na boki. Trafiały się prawdziwe perełki - jak rodzinny album z Powszechnej Wystawy Krajowej. Czy katalog pawilonu USA z 1962 roku, w którym do poznaniaków zwracał się sam prezydent J. F. Kennedy.

Był świadkiem, a nawet niejako kreatorem niebywałych historii - jak ta, gdy na kadrze kroniki targowej z 1956 roku mężczyzna rozpoznał swoją siostrę. Na filmie w stroju bamberki (gdy 300 lat temu Poznań nawiedziła epidemia cholery, miasto zasiedlili przybysze z Bambergu; bamberka stałą się jednym z symboli Poznania) podawała nożyczki premierowi Cyrankiewiczowi, by ten otworzył Targi.

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.Archiwum MTP

Wyjaśniał i korygował targowe legendy. Że na przykład wbrew powtarzanym plotkom nigdy nie otrzymał pensji w dolarach, nad czym do końca ubolewał. Bo pracę na Międzynarodowych Targach poznańskich zaczynał jeszcze w PRL-u. W 1985 r. został "rzeczoznawcą do spraw zaopatrzenia". Jak sam mówił, pod tą górnolotną nazwą krył się po prostu zaopatrzeniowiec. Potem był kierownikiem magazynu, targowego rejonu i parkingu. Pełnił także przez wiele lat funkcję członka Rady Nadzorczej MTP i przewodniczącego związków zawodowych.

Przez te 34 lata poznał setki pracowników, wyciągał od nich wspomnienia i anegdoty. I opowiadał je innym.

Taką na przykład o Józefie Cyrankiewiczu zwiedzającym pawilon nr 15. Najwyższy na Targach budynek miał siedem kondygnacji, jednak zbudowany był tak, że co pół piętra zaczynała się nowa – naprzemiennie raz w lewą raz w prawą stronę. W efekcie w budynku mieściło się aż 11 pięter.

– Cyrankiewicz wjeżdżał windą i zaczynał zwiedzanie pawilonu od tarasu widokowego na samej górze. Stamtąd schodził na kolejne piętra. Gdzie wszedł, tam częstowano go alkoholem. Tu winko, tam wódka, gdzie indziej szampanskoje igristoje. Nigdzie nie odmówił. Ale pion trzymał do końca wizyty! – opowiadał ze śmiechem.

Józef Cyrankiewicz z papierosem w dłoniach na Międzynarodowych Targach PoznańskichArchiwum MTP

Przypominał też o najważniejszych rocznicach w Polsce, Poznaniu i tych najważniejszych - targowych. Choćby o Poznańskim Czerwcu 1956 r., gdy tłum protestujących robotników przeszedł przez tereny targowe.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

Czy o Powszechnej Wystawie Krajowej z 1929 r., największej wystawie, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Polsce, pokazującej dorobek pierwszej dekady kraju, który po 123 latach wrócił na mapy.

Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że w pawilonie radzieckim prezentowano repliki sputników, w tym tego, którym wystrzelono w kosmos psa Łajkę, a w odpowiedzi Amerykanie przywieźli skafander kosmonauty i kamień z księżyca.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP

Że to w Poznaniu miała miejsce premiera Syreny. Kultowe auto pokazywano już w 1955 r, dwa lata przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. Model był bogato zdobiony, miał dach z dermy, a drzwi otwierały się w drugą stronę.

- To tak zwane "kurołapy". Chodziło o to, żeby jak rolnik jedzie przez wieś, mógł łapać kury - śmiał się wtedy Mikszo.

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Że w 1957 r. na targach pito pierwszy raz w Polsce Coca-Colę, którą przywieźli Amerykanie.

To on też odkrył, że mężczyzna, który w kronice targowej przedstawiany jest jako dziennikarz z NRD wcale nim nie jest. Gra go aktor, a konkretniej Mieczysław Pawlikowski, który kilka lat później stał się sławny po tym jak zagrał Zagłobę w "Panu Wołodyjowskim".

Szajbus

Tomasz Mikszo nie tylko "wykopywał spod ziemi" zdjęcia i filmy, ale miał też olbrzymi talent do opowiadania o nich. I robił to z wielkim poczuciem humoru.

Gdy przy okazji targów mody rozmawiano z nim o pokazach sprzed lat odpowiadał: - Przed laty albo modelki były ładniejsze albo miałem lepszy wzrok.

Tomasz Mikszo wspomina targi mody sprzed lat
Tomasz Mikszo wspomina targi mody sprzed lat TVN24 Poznań

Gdy prezentował plakaty propagandowe z lat 50., zwracał uwagę na plakat opatrzonym hasłem "Chłopi polscy - zwiedzając kołchozy Ukrainy - na własne oczy przekonali się o wyższości socjalistycznej gospodarki". Po czym złośliwie komentował: - Szkoda, że nie spotkali jeszcze Chruszczowa, który nie powiedział im jak sadzić kukurydzę.

A gdy publikował zdjęcie dygnitarzy na czele z premierem Cyrankiewiczem popijających wódkę, podpisywał je jako "miłośnicy wody życia z dębowych beczek".

"Miłośnicy wody życia z dębowych beczek"Archiwum MTP

Humor nie opuścił go nawet, gdy dowiedział się o chorobie. Lekarze dawali mu pół roku. Przeżył 2,5 roku. Nie rzucił palenia - jak mówił, by "rak nie miał z nim łatwego życia". I straszył swojego asystenta, że jak zdjęcia nie będą odpowiednio zeskanowane, to... po śmierci będzie go straszył. - Będę tu przylatywał i robił ci "łuu" - mówił przy mnie.

Pytany przed rokiem przez Głos Wielkopolski czy MTP to miejsce dla pracoholików. Odpowiedział: - Dla szajbusów.

Książka "Pewuka. Cud nad Wartą" pojawi się w księgarniach w czerwcu

W tym samym wywiadzie wspominał wielkich ludzi MTP. - Targi mają wspaniałą rzecz - szczęście do ludzi, począwszy od Edwarda Mazurkiewicza, prawej ręki Cegielskiego (Hipolit Cegielski - poznański przemysłowiec i działacz - przyp. red.) , który myśląc o Targach nie rozpatrywał ich wyłącznie w kategorii biznesu, tylko by włączyć w to wszystko miasto. Kiedy popatrzymy na lata 20. XX wieku, kiedy to wszystko się zaczynało w biednym Poznaniu, zobaczymy też Drwęskiego (Jarogniewa), Ratajskiego (Cyryla - obaj to byli prezydenci Poznania w dwudziestoleciu międzywojennym - przyp. red.). A po wojnie nastąpił czas Askanasa (Stefana), Węgrzyka (Zygmunta), Byrta (Andrzeja), Trawy (Przemysława - wszyscy to byli dyrektorzy lub prezesi MTP - przyp. red.), co świadczy, że jako MTP mieliśmy i mamy szczęście do ludzi - mówił przed rokiem Głosowi Wielkopolskiemu.

Targi miały też szczęście do Tomasza Mikszo. Archiwista MTP zmarł w wieku 62 lat. Osierocił czworo dzieci - dwie córki i dwa fanpage "Zwiedzamy MTP" i "Powszechna Wystawa Krajowa Poznań 1929".

Zdążył spełnić marzenie - napisać książkę. "Pewuka. Cud nad Wartą" w czerwcu pojawi się w księgarniach.

Prawdopodobnie ostatnie zdjęcie Tomasza Mikszo zrobione podczas konferencji dotyczącej obchodów 90. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej (13 maja 2019 r.)Filip Czekała

Autor: Filip Czekała/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum Tomasza Mikszo

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24