tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Soyoung Yoon i Penderecki na najstarszym na świecie festiwalu skrzypcowym

Soyoung Yoon i Penderecki na najstarszym na świecie festiwalu skrzypcowym
Foto: tvn24 Soyoung Yoon ponownie zagra w Poznaniu

Triumfatorka XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku Soyoung Yoon wystąpi na koncercie inauguracyjnym konkursu w 2016 roku. Dyrygował będzie Krzysztof Penderecki - zapowiedział dyrektor konkursu Andrzej Wituski.

Krzysztof Penderecki jest honorowym przewodniczącym jury odbywającej się za trzy lata XV edycji konkursu. Przewodniczącym jury jest Maxim Vengerov.

- Artystka z Korei Południowej zagra w trakcie koncertu inauguracyjnego I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego - podał Andrzej Wituski.

Pekin, Nowy Jork, Lusławice

Jak poinformował, trwa ustalanie nazwisk jurorów konkursu skrzypcowego. Planowane preselekcje do konkursu odbędą się m.in. w Pekinie i Nowym Jorku.

- W Polsce przesłuchań nie będzie w Poznaniu, preselekcja będzie w Lusławicach, w nowym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - poinformował Wituski.

Jak dodał, według planów, gala konkursowa zostanie powtórzona we Wrocławiu, który w 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury.

Przewodniczącym jury odbywającego się również w 2016 roku Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego będzie Roger Hargrave. Jak podał Wituski konkursowi towarzyszyć mają międzynarodowe targi lutnicze.Takie targi odbywają się w Cremonie (Włochy) co roku. We wrześniu tego roku wizytować je będzie delegacja Międzynarodowych Targów Poznańśkich - powiedział.

Najstarszy na świecie

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu.

Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Vadim Brodski.

Międzynarodowe Konkursy Lutnicze odbywają się w Poznaniu od 1957 roku. Poznańśki konkurs należy - obok odbywających się w Cremonie, Mittenwaldzie, Moskwie i Londynie - do najbardziej prestiżowych na świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje