tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ruszył Malta Festiwal. Kurator nie przyjedzie do Poznania i pozwie ministra Glińskiego

zobacz więcej wideo »
Ruszył Malta Festiwal. Kurator nie przyjedzie 
do Poznania i pozwie ministra Glińskiego
 • Bez dotacji od wicepremiera. Ruszył Malta Festiwal w PoznaniuBez dotacji od wicepremiera. Ruszył Malta Festiwal w Poznaniu
 • Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i chrześcijanin powinien pomóc"Wyprzedaż garażowa na rzecz uchodźców z Syrii. "Katolik i...
 • Ciuchy, buty, książki i płyty na Malta Festiwal. Wszystko dla SyriiCiuchy, buty, książki i płyty na Malta Festiwal. Wszystko dla...
 • Jaśkowiak o cofnięciu dotacji dla Malta Festiwal: Przypomina to najgorsze czasy komunizmu i faszyzmuJaśkowiak o cofnięciu dotacji dla Malta Festiwal: Przypomina...
 • Ponad 290 wydarzeń na Malta FestiwaluPonad 290 wydarzeń na Malta Festiwalu
 • Kurator Malta Festiwalu Oliver Frljić na znak protestu nie przyjedzie do PoznaniaKurator Malta Festiwalu Oliver Frljić na znak protestu nie...
 • Dyrektor Malta Festiwal: Bedziemy dochodzili swoich racji na drodze prawnejDyrektor Malta Festiwal: Bedziemy dochodzili swoich racji na...
 • Malta Festiwal: przez Poznań przejechała parada rowerowaMalta Festiwal: przez Poznań przejechała parada rowerowa
 • Ruszył Malta Festiwal 2017Ruszył Malta Festiwal 2017
 • Gliński o Malcie: albo dotacja, albo FrlijćGliński o Malcie: albo dotacja, albo Frlijć
 • Abp Gądecki o cofnięciu dotacji dla Malta FestiwalAbp Gądecki o cofnięciu dotacji dla Malta Festiwal
Foto: TVN24 Poznań (x3), Marcin Oliva Soto (x1) | Video: TVN 24 Festiwal ruszył w piątek

Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego kurator tegorocznego festiwalu Malta Oliver Frljić nie przyjedzie do Poznania – poinformował w piątek dyrektor festiwalu Michał Merczyński. Wicepremier wycofał dotację na imprezę właśnie w związku z osobą chorwackiego reżysera.

- Pan Oliver Frljić kilka dni temu przysłał do nas maila. Nie przyjedzie do nas do Poznania na znak protestu przeciwko decyzji pana ministra Glińskiego - tłumaczył Merczyński.

Gliński zdecydował, że festiwal nie otrzyma dotacji, która została w zeszłym roku przez niego przyznana. Powodem ma być osoba kuratora - Oliver Frljić to reżyser kontrowersyjnego spektaklu "Klątwa".

Pozwie wicepremiera

Merczyński zapowiedział też, że wstąpi na drogę prawną w związku z zarzutami ministra Glińskiego, dotyczącymi tego, że organizatorzy nie wywiązali się z umowy i dlatego cofnięto dofinansowanie.

- Ja uważam, że to jest po prostu naruszenie prawa i tak jak powiedziałem, będziemy dochodzili swoich racji na drodze prawnej. Nasi prawnicy podejmą kroki, o których będziemy państwa informować – mówił Merczyński.

Kurator festiwalu Oliver Frljić w swoim oświadczeniu napisał: "Chciałbym poinformować pana Glińskiego oraz polską opinię publiczną, że wykorzystam czas zarezerwowany na Festiwal Malta, żeby poinformować prasę międzynarodową, organizacje zajmujące się prawami człowieka, teatry, sieci i inne podmioty z dziedziny kultury o ograniczaniu przez niego wolności słowa, wolności artystycznej i naruszeniu prawa, którego się dopuścił".

Malta bez dotacji

W tym roku Malta odbędzie się bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, festiwal Malta pod kuratelą Oliviera Frljicia nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog" i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Jak mówił, tym "samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówiłem finansowania tego wydarzenia".

Z tymi zarzutami nie zgodził się dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, który przypomniał, że nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań – Olivera Frljicia oraz Gorana Injaca, a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta już w listopadzie 2015 r. Na podstawie tego wniosku decyzja o przyznaniu dofinansowania została zatwierdzona niespełna pół roku później.

Wielka aukcja na rzecz festiwalu

Pieniądze, których Malta nie otrzyma z ministerstwa, organizatorzy starają się zebrać sami. Niemal 100 przedmiotów podarowanych przez ponad 50 ludzi kultury organizatorom Malta Festival Poznań można od czwartku licytować na portalu charytatywni.allegro.pl. Przedmioty na rzecz aukcji przekazali m.in.: Magdalena Cielecka, Krzysztof Penderecki, Janusz Gajos, Janusz Głowacki, Roman Gutek, Krystyna Janda, zespół Laibach, Adam Michnik, Danuta Stenka, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Aukcja na rzecz festiwalu potrwa do 17 września, a lista licytowanych przedmiotów będzie uzupełniania na bieżąco.

- Na aukcję wystawiliśmy zarówno dzieła sztuki, takie jak: przestrzenna 5-metrowa rzeźba "Habitat" Jarosława Kozakiewicza, prezentowana obecnie w Zachęcie czy studium "Larum" Edwarda Dwurnika, podarowane przez Grażynę Kulczyk. Wylicytować można także inne cenne dla naszych darczyńców przedmioty: statuetki dla filmów Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Joanny i Krzysztofa Krauze, sukienkę z gali oscarowej, w której Ewa Puszczyńska odbierała nagrodę za "Idę", kopertówkę, z którą Maja Ostaszewska pojawiała się na wielu ważnych wydarzeniach artystycznych – wyliczała rzeczniczka prasowa Malta Festival Poznań Martyna Nicińska.

Przedmioty podarowane organizatorom Malty będzie można licytować także w sobotę 17 czerwca na poznańskim pl. Wolności; będą to rzeczy, które nie znajdą się na internetowej aukcji. Tego dnia w Poznaniu mają pojawić się także niektórzy z darczyńców, m.in. Andrzej Chyra i Małgorzata Szumowska.

"My, Naród; My, Bałkany; My, Wschód; My, Europa; My, Inni"

Malta Festival Poznań rozpoczął się w piątek. Wydarzenie potrwa do 25 czerwca.

Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem: "My, Naród; My, Bałkany; My, Wschód; My, Europa; My, Inni". Jednym z kuratorów festiwalu jest wspomniany chorwacki reżyser Oliver Frljić, który współpracował już dwukrotnie z polskimi aktorami - w 2013 r. w krakowskim Narodowym Starym Teatrze - wówczas premiera sztuki została odwołana przez dyrektora teatru Jana Klatę - oraz z aktorami Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie w tym roku wystawiony został spektakl "Klątwa", który środowiska prawicowe i kościelne określały jako bluźnierczy, a prokuratura wszczęła z urzędu dochodzenie w tej sprawie.

Poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. jako platforma prezentacji sztuki eksperymentalnej, offowej. Dziś jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
fojtek
fojtek

Jaki prezes taki rząd, jaki rząd taki minister, jaki minister taka kultura.
Wysoka kultura na miarę prezesa. ;-)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lewart

   I bardzo dobrze destrukcji nie można wspierać .

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      5
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje