tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Michałki z fyrtla

Prawdopodobnie najmniejsza biblioteka świata

Prawdopodobnie najmniejsza biblioteka świata
Foto: TVN24 Poznań | Video: TVN24 Poznań W bibliotece znajdują się tylko trzy regały

Malutki pokoik wypełniony książkami - tak wygląda biblioteka w Rejowcu pod Skokami (woj. wielkopolskie). Jej "wielkie" otwarcie odbyło się w środę.

Mała biblioteka znajduje się w budynku szkoły w Rejowcu pod Skokami (woj. wielkopolskie). W pokoiku znajdują się trzy regały, dwa duże, jeden nieco mniejszy.

"Najmniejsza na świecie"

- Biblioteka jest już cała zapełniona - cieszy się Anita Czachowska, nauczycielka i opiekunka księgozbioru.

- Wszystko wskazuje na to, że to najmniejsza biblioteka świata - dodaje Jerzy Hamerski, założyciel Łejerów, zespołu harcerskiego, na którego podwalinie powstała szkoła podstawowa i gimnazjum o profilu artystycznym w Poznaniu.

Najpierw stodoła...

Od kilku lat Jerzy Hamerski, wraz z Elżbietą Drygas, współzałożycielką szkoły, mieszkają w sąsiednich domach w Rejowcu, koło miejscowej szkoły. Nie idą na emeryturę.

- Zaciekawione nowym sąsiedztwem dzieci, szybko zaprzyjaźniły się z nami. Postanowiliśmy więc coś dla nich zrobić - przyznaje Drygas.

Przy pomocy gminy, mieszkańców, rad rodziców obu szkół i Stowarzyszenia Łejery działającego przy poznańskiej szkole, zaadoptowali starą stodołę i zrobili w niej teatr.

- W czasie, kiedy w Poznaniu powstaje nasz ośrodek teatralny przy Cytadeli, jednocześnie uruchomiliśmy Teatr Stodoła na prowincji. Marzyliśmy o jednym teatrze, a mamy teraz dwa - tłumaczy Hamerski.

...teraz biblioteka

Teraz, przy ich pomocy, w malutkim pomieszczeniu szkolnym rady rodziców obu szkół urządziły malutką bibliotekę.

- Liczy się nie wielkość, a zawartość - podkreśla Hamerski.

"Nikt tak ładnie czasu nie kradnie" - taki napis, tytuł piosenki Marcina Przewoźniaka, znalazł się na drzwiach. Pomalował je jeden z artystów związanych z Łejerami.

Od tygodnia dzieci z poznańskiej szkoły zbierały w niej książki, które zawiozły w środę swoim kolegom z małej wioski. A Łejery w Rejowcu zagrały spektakl "Alicja w krainie czarów".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Michałki z fyrtla

Pozostałe informacje