tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Poznań ma pogotowie ratunkowe dla ptaków

zobacz więcej wideo »
Poznań ma pogotowie ratunkowe dla ptaków
 • Poznań ma ptasi szpital. Zajmują się nimi studenciPoznań ma ptasi szpital. Zajmują się nimi studenci
 • Poznań ma pogotowie ratunkowe dla ptaków. "To niezwykłe miejsce"Poznań ma pogotowie ratunkowe dla ptaków. "To niezwykłe miejsce"
 • Kierownik ptasiego azylu: "Mamy najnowocześniejszy sprzęt medyczny"Kierownik ptasiego azylu: "Mamy najnowocześniejszy sprzęt...
Foto: TVN 24 Poznań | Video: TVN 24 Poznań Ranne ptaszki mogą tu liczyć na pomoc

Poznański Uniwersytet Przyrodniczy otworzył ptasi azyl. Przejmie on opiekę nad chorymi ptakami znalezionymi w mieście. - Uniwersytet Przyrodniczy i wydział weterynarii mają okazję do tego, aby uczyć studentów, jak leczyć ptaki i inne zwierzęta - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Do marca ranne i chore ptaki z Poznania trafiały do ptasiego azylu przy Nowym Zoo. Powiatowy inspektor weterynarii stwierdził jednak, że łączenie przez zoo obu funkcji dłużej nie jest możliwe. Wszystko przez potencjalne ryzyko przenoszenia chorób na stałych podopiecznych tamtejszej ptaszarni. Dlatego ptasi azyl przejęło Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej.

Korzyści dla miasta i studentów

- Azyl został utworzony z obopólną korzyścią. Z jednej strony zyskujemy schronisko, które jest w mieście niezwykle potrzebne. Te ptaki, odseparowane od innych zwierząt, zostaną objęte tu najlepszą opieką w świetnych warunkach. Z drugiej strony Uniwersytet Przyrodniczy i wydział weterynarii mają okazję do tego, aby uczyć studentów, jak leczyć ptaki i inne zwierzęta - mówi Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Azyl przy Uniwersytecie Przyrodniczym to ośrodek, który daje możliwość  leczenia zwierząt w lepszych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu diagnostycznego.

Ptasi szpital

- Obecnie mamy pod opieką kilkadziesiąt ptaków. Najczęściej trafiają do nas z urazami, czasem w ciężkim stanie. Te, które odratujemy, wypuszczamy na wolność - wyjaśnia Marta Buśko, lekarz weterynarii z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UP.

Mieszkańcy, którzy napotkają na terenie Poznania dzikie ptaki z objawami choroby lub urazu, a także niesamodzielne pisklaki, mogą oddać je pod opiekę azylu przy uniwersytecie. Można zgłosić się do recepcji Centrum Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Szydłowskiej 43 lub zadzwonić pod numer 61 84 666 84. Najbezpieczniej jednak jest poinformować straż miejską. Ekopatrol SM dysponuje wykwalifikowanymi funkcjonariuszami i autem, przystosowanym do przewozu zwierząt. Ptaki, które trafią do azylu, zostaną zbadane, poddane leczeniu i odchowane.

- Najwspanialszą funkcją tego azylu jest przywracanie ptaków naturze. Tych, którym można pomóc, które mogą odzyskać zdolność do samodzielnego życia w środowisku naturalnym, azyl będzie pomagał najbardziej - przekonuje Ewa Zgrabczyńska, dyrektor poznańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje