tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jeden kalendarz, trzy religie. "To jest taki piękny most między nami"

zobacz więcej wideo »
Jeden kalendarz, trzy religie. "To jest taki piękny most między nami"
 • Ksiądz o kalendarzu Ksiądz o kalendarzu
 • Imam o kalendarzuImam o kalendarzu
 • Podrabin o kalendarzu Podrabin o kalendarzu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 "To wspaniała inicjatywa"

„W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem” – pod takim tytułem wydano pierwszy w Poznaniu kalendarz trzech religii. Zawiera on m.in. opracowanie dziejów religii w stolicy Wielkopolski i jest efektem dialogu międzyreligijnego.

Twórcami kalendarza są: imam Youssef Chadida, podrabin Szymon Zadumiński i ksiądz oblat Marcin Wrzos.

W kalendarzu zaznaczone są najważniejsze święta trzech religii, a także wyszczególnione dni ich modlitw, czy nazwy poszczególnych miesięcy.

Na kartach kalendarza znajdują się również fotografie przedstawiające poznańskie obchody najważniejszych świąt i świątyń w stolicy Wielkopolski.

- Kalendarz jest elementem prowadzenia dialogu międzyreligijnego przedstawicieli trzech religii monoteistycznych, sięgających korzeniami starotestamentalnego patriarchy Abrahama - wyjaśnia
o. dr Marcin Wrzos OMI, koordynator projektu odpowiedzialny w Archidiecezji Poznańskiej za dialog z islamem.

Poznajmy się

Jak mówi ojciec Wrzos dialog chrześcijańsko-żydowski trwa w naszym mieście już kilkanaście lat. Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański. Te spotkania, często w kameralnej atmosferze, prowadzone są nie tylko w cieniu synagogi, meczetu czy poszczególnych kościołów, ale czasem rozwija się w zaskakujących miejscach - dodał.

Tłumaczył, że celem wydania kalendarza jest również wzajemne poznawanie swoich religii. Dodał, że dzięki temu może lepiej "zrozumieć osoby, które żyją obok nas, jadą obok w tramwaju, czy siedzą obok nas w kinie".

"To taki piękny most między nami"

Imam poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego i przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Youssef Chadid powiedział , że Poznań rzeczywiście znajduje się w czołówce najbardziej tolerancyjnych i otwartych miast w Polsce.

- Myślę, że Poznań idzie w bardzo dobrym kierunku i robi dużo, aby ludzie zrozumieli, że mimo, iż się różnimy, to wszyscy możemy żyć obok siebie. Jesteśmy na etapie budowania takiego pięknego mostu między nami, który opiera się m.in. na szacunku – powiedział.

"Ludzie muszą chcieć sami coś zmienić"

Podobnego zdania jest także podrabin żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu, działający w Fundacji Menora, Szymon Zadumiński. Jak podkreślił, "wszystko zależy jednak od tego, jaką pracę wewnątrz siebie wykona każdy, konkretny człowiek". - Jedna sprawa to różnego rodzaju kampanie społeczne, spoty, ale tak naprawdę jeżeli ludzie nie będą chcieli czegoś zmienić w sobie – to nic się nie zmieni - dodał.

Kalendarz został wydany ze środków budżetowych Miasta Poznania w nakładzie 2 750 egz. Można go otrzymać bezpłatnie m.in. w siedzibie Urzędzie Miasta Poznania, w terenowych punktach informacyjnych, w synagodze, meczecie oraz wybranych kościołach na terenie Poznania.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
piotr_bo
piotr_bo

Polska była najsilniejsza kiedy była domem wielu religii i wielu narodów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje