tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram

Wyłudzali kredyty i pożyczki, w sumie 110 milionów złotych. Usłyszeli ponad 2 tysiące zarzutów

Wyłudzali kredyty i pożyczki, w sumie 110 milionów złotych. Usłyszeli ponad 2 tysiące zarzutów
Foto: Shutterstock Jest już akt oskarżenia za wyłudzenia

Szesnaście osób zostało oskarżonych o wyłudzenie kredytów i pożyczek bankowych na kwotę około 110 milionów złotych. Jak? Oskarżeni mieli założyć kancelarię podatkową i za pomocą sfałszowanych dokumentów podpisywać umowy z bankami. Łącznie usłyszeli ponad 2,6 tysiąca zarzutów.

Wyłudzali kredyty i pożyczki. Wykorzystywali do tego  sfałszowane dokumenty. Prokuratura właśnie zakończyła postępowanie w tej sprawie.

Akt oskarżenia zawiera ponad 4,2 tys. stron. Trafił już do poznańskiego sądu okręgowego.

Postępowanie było prowadzone przez funkcjonariuszy Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Nie tylko wyłudzenia

Biuro prasowe Prokuratury Krajowej poinformowało, że oskarżonym, poza wyłudzeniami, zarzucono także udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwóm osobom kierowanie nią. Śledczy ustalili, że grupa działała w latach 2005–2012 i specjalizowała się w "przestępczości przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz dokumentom".

- Działalność grupy polegała na wyłudzaniu kredytów i pożyczek bankowych. Sprawcy umożliwiali także innym osobom, wykorzystując założoną dla tego celu kancelarię doradców finansowo-inwestycyjnych w Poznaniu, pozyskiwanie różnego rodzaju produktów bankowych w znacznych, nierzadko wielomilionowych kwotach, poprzez zawieranie umów kredytowych z oddziałami banków zlokalizowanych głównie na terenie Poznania, ale także w innych miejscowościach kraju  – podkreślono w komunikacie Prokuratury Krajowej.

110 mln zł strat

Kredyty i pożyczki uzyskiwane były przy wykorzystaniu podrobionych i nierzetelnych dokumentów, "wykazujących rzekomo znaczące dochody osiągane przez kredytobiorców, sfałszowane zeznania podatkowe, sfałszowane opinie bankowe, sfałszowane historie obrotów na kontach bankowych, sfałszowane księgi przychodów i rozchodów czy też akty notarialne, które były załączane do wniosków kredytowych".

Straty oszacowano na około 110 mln zł. Wobec 16 oskarżonych osób sformułowano łącznie 2669 zarzutów.

Aktualnie oskarżeni objęci są dozorem policji. Zastosowano wobec nich również poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju. W dwóch przypadkach zabezpieczono nieruchomości.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje