tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pierwsza szkoła z własnym teatrem

Pierwsza szkoła z własnym teatrem
Foto: TVN24 Poznań | Video: TVN24 Poznań Teatr "Scena Wspólna" ma być teatrem w którym występować będą głównie dzieci

Pierwsza w Polsce scena teatralna przy publicznej szkole powstała w Poznaniu. Teatr "Scena Wspólna" będzie prowadzony przez szkołę Łejery, Stowarzyszenie Łejery i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Nowy budynek teatru kosztował 6 mln złotych i został sfinansowany z budżetu miasta Poznania. W nowej sali oprócz sceny jest do 200 miejsc na widowni oraz garderoby. W uroczystości otwarcia zaplanowanej na 17 września swój udział zapowiedziała Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Rodzinny teatr marzeń

- Dla nas to teatr marzeń, a dla naszych widzów nowa placówka teatralna - teatr rodzinny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Stowarzyszenia Łejery Jerzy Hamerski.

W teatrze działającym jako Ośrodek Edukacji Teatralnej dla dzieci i młodzieży odbywać się będą spektakle oraz koncerty z udziałem uczniów i absolwentów szkoły Łejery oraz związanych z nią artystów w ramach cyklu "Aktorzy Przyjechali". Scena Wspólna będzie również miejscem edukacji dla nauczycieli, pracowników domów kultury i świetlic szkolnych.

Pierwsza premiera w październiku

W nowym gmachu będzie działało też Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w ramach prowadzonych przez instytucję projektów m.in. Biennale Sztuki dla Dziecka i Międzynarodowego Festiwalu Ale Kino!.

Pierwszą odsłonę działalności Centrum zaplanowano na 13 października. Będzie można wtedy wysłuchać koncertu "Pstryk becadło" z piosenkami do słów Juliana Tuwima oraz obejrzeć sztukę Maliny Prześlugi "Chodź na słówko".

- Do tej pory Centrum Sztuki Dziecka było jedynym w Polsce centrum sztuki bez centrum, czyli własnego miejsca niezbędnego dla pełnego i ekonomicznego realizowania swoich zamierzeń. Jestem przekonany, że dzięki nowemu ośrodkowi, z tego co robimy, będzie mogło korzystać znacznie więcej młodych i najmłodszych poznańczyków - powiedział dyrektor Centrum Sztuki Dziecka Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka.

38 lat teatru, 23 lata szkoły

Teatr Szkolny "Łejery" powstał w 1975 roku jako Harcerska Drużyna Artystyczna, zamieniając się potem w dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne, by wreszcie w 1990 roku przekształcić się w Szkołę Podstawową "Łejery" o profilu teatralnym. W 1999 roku powstało także Gimnazjum "Łejery" kontynuujące jej program. Celem szkoły jest wykorzystanie teatru i wychowania przez sztukę do wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci.

Zobacz materiał z 1 września:

Oglądaj
Jedyny taki teatr. Aktorami dzieci
Wideo: TVN24 Poznań Jedyny taki teatr. Aktorami dzieci

"Scena Wpólna" powstała przy Cytadeli :

Mapa Polski Targeo

Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje