tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ośmiolatek pogryziony przez kleszcze. Cały blok przeszedł dezynsekcję

Ośmiolatek pogryziony przez kleszcze. Cały blok przeszedł dezynsekcję
Foto: faktykaliskie.pl | Video: faktykaliskie.pl Spółdzielnia Mieszkaniowa Dobrzec w Kaliszu przeprowadziła dezynsekcję bloku

W Kaliszu 8-latek został pogryziony przez kleszcze. Obrzeżki opanowały blok, w którym mieszka chłopiec. O sprawie powiadomiono sanepid. Spółdzielnia mieszkaniowa już przeprowadziła dezynsekcję.

O sprawie jako pierwszy informował portal faktykaliskie.pl.

Do kaliskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Dobrzec" zgłosiła się jedna z lokatorek bloku. - Pokazała nam zafoliowane w pudełku robaki, które chodzą u niej po mieszkaniu. Udostępniła też zdjęcia jej 8-letniego syna, który miał liczne ślady zaczerwienienia świadczące o ukąszeniach – powiedziała wiceprezes spółdzielni Sabina Szymańska.

Winny obrzeżek

Lokatorka poinformowała pracowników spółdzielni, że zdjęcia robaków wysłała do Katedry Entomologii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i tamtejsi naukowcy poinformowali ją, że robak to ptasia pluskwa.

Sanepid w Ostrowie Wlkp. precyzuje, że chodzi o obrzeżka, czyli ptasiego kleszcza nazywanego też ptasią pluskwą.

- Przez 17 lat pracowałem w Kaliszu i tam rzeczywiście jest z tym problem. To są ptasie pasożyty, pochodzące najczęściej od gołębi, które zakładają gniazda na poddaszach. Jest to rodzaj kleszcza, który gryzie, ale na szczęście nie przenosi boreliozy – wyjaśnił dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp. Andrzej Biliński.

Blok po dezynsekcji

Spółdzielnia następnego dnia zleciła specjalistycznej firmie dezynsekcję całego bloku i jego otoczenia.

- W porozumieniu z wydziałem ochrony środowiska kaliskiego ratusza będziemy podejmować dalsze działania w tej sprawie. Sprawa gołębi mieszkających nie tylko na osiedlu, ale w całym mieście jest dużym problemem, ponieważ lokatorzy wyrzucają ptakom resztki jedzenia i gołębie zakładają gniazda – powiedziała Szymańska.

Wiceprezydent Karolina Pawliczak powiedziała, że po zdarzeniu na osiedlu miasto widzi problem i że ptaki stanowią zagrożenie, z którym coś trzeba będzie zrobić.

Zdaniem dyrektora ostrowskiego sanepidu Andrzeja Bilińskiego zlikwidowanie ptasiego kleszcza jest bardzo trudne, chowają się w różnych miejscach i atakują też człowieka, bowiem do rozwoju płciowego potrzebują krwi kręgowców. - Dlatego dezynsekcję danego miejsca trzeba przeprowadzić kilkakrotnie – powiedział.

Według dyrektora pogryzienia są szczególnie niebezpieczne u dzieci. - Ptasia pluskwa wywołuje duże odczyny alergiczne u osób, które są alergikami i mogą prowadzić do wtórnych zakażeń w wyniku rozdrapywania ran – powiedział.

Kilka lat temu sprawa zbyt wielu gołębi w Kaliszu była podejmowana przez radnych. Proponowano, żeby myśliwi wyłapywali ptaki poprzez ogłuszanie ich gumowymi kulkami i wywożenie za miasto. Tematu nie kontynuowano po protestach organizacji obrońców zwierząt.

Kleszcze wygryzły policjantów

Problem z obrzeżkami znany jest także dobrze w Poznaniu. Tam zmagali się z nim policjanci z komisariatu na poznańskiej Wildzie. Pod koniec kwietnia funkcjonariusze poinformowali swoich przełożonych o śladach pogryzień. Po ustaleniu, że w obiekcie pojawił się obrzeżek gołębień, została zarządzona dezynsekcja.

Na zwolnienia lekarskie z powodu pogryzień trafiło ponad 20 policjantów. W związku z dezynsekcją szef poznańskiej policji zdecydował w kwietniu o czasowym zamknięciu należącego do komisariatu budynku B. Policjantów tymczasowo przeniesiono do innych obiektów. Dla petentów został też wystawiony na pewien czas mobilny komisariat. W maju zapadła decyzja o przyspieszeniu planowanego remontu obiektu. Do końca roku, czyli czasu jego zakończenia, policjanci nie wrócą już do zamkniętej części komisariatu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje