tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ocelot bez łap, tygrysy w małych klatkach. Blisko 300 zwierząt w nielegalnej hodowli

Ocelot bez łap, tygrysy w małych klatkach. 
Blisko 300 zwierząt w nielegalnej hodowli
Foto: TVN 24 Poznań, Fundacja Viva! | Video: TVN 24 Poznań Na terenie hodowli znajdowało się blisko 300 zwierząt

Trwa ewakuacja blisko 300 zwierząt z nielegalnej hodowli zwierząt pod Śremem (woj. wielkopolskie). Warunki, w których przebywały były złe: nie wymieniano im wody, odchody leżały w klatkach i na wybiegach przez kilka tygodni, wszędzie panował brud. - Wszystko, co najgorsze tutaj było - mówi Anna Pleszczyk z fundacji Viva.

Tygrysy, lamparty perskie, rysie, pumy, karakale, jeżozwierze, antylopy, małpy, lemury, żółwie, nietoperze i mnóstwo ptaków - te wszystkie zwierzęta znaleziono w hodowli w Pyszącej pod Śremem. Większość zwierząt to gatunki zagrożone tzw. CITES I. Ich wartość rynkową szacuje się na około 4 miliony złotych. Na czarnym rynku jest jeszcze wyższa - tylko za jednego tygrysa z nielegalnego źródła hodowca potrafi zainkasować pół miliona złotych.

Cyrk, którego nie było

Właściciel prowadził tu działalność od 25 lat i chwalił się nią na stronie internetowej i na Facebooku. Początkowo prowadził hodowlę psów, potem rozszerzał swoją działalność o kolejne gatunki. Zarejestrował ją jako cyrk.

"Założenie prywatnego ogrodu zoologicznego to w Polsce dość złożona sprawa, więc zarejestrowałem amatorską hodowlę i... cyrk stacjonarny" - chwalił się w 2013 r. w "Tygodniu Ziemi Śremskiej" właściciel.

- Żadne przedstawienia się tutaj nie odbywają. Również zgodnie z definicją jest to działalność objazdowa, a właściciel z żadnymi pokazami nie jeździ. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że właściciel obchodzi obowiązujące przepisy i posiada zwierzęta w innych celach - mówi Katarzyna Topczewska, pełnomocnik fundacji Viva!.

Małpy w tragicznym stanie, ocelot bez łap

W czwartek na teren hodowli weszła policja wraz z przedstawicielami poznańskiego zoo oraz fundacji zajmującej się ochroną praw zwierząt. To co zastali na miejscu, budzi zgrozę.

- Mamy wrażenie, że te zwierzęta niezbyt często widywały opiekunów. Było zaledwie dwóch pracowników na blisko 300 zwierząt, które się doliczyliśmy - mówi Anna Pleszczyk z Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Zwierzęta miały zbyt mało miejsca - na przykład tygrysy znajdowały się w klatce o powierzchni 15 metrów kwadratowych. Nie wymieniano im wody, odchody leżały w klatkach i na wybiegach przez kilka tygodni, wszędzie panował brud. - Wszystko, co najgorsze tutaj było - uważa Pleszczyk.

Jeszcze wczoraj pierwsze zwierzęta zostały stamtąd zabrane. Do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Poznaniu przewieziono trzy małpy i dwa lemury. - Małpy sajmiri były w bardzo złym stanie, począwszy od niedożywienia, poprzez wyłysienia. Potrzebują pełnej diagnostyki i specjalistycznej opieki. mamy nadzieję, ze uda się je utrzymać przy życiu - mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo. To właśnie do ogrodu w stolicy Wielkopolski trafi część zwierząt. - Jesteśmy w stanie użyczyć miejsca tylko niewielkiej grupie - przyznaje dyrektorka.

W czwartek zabezpieczono też dwa oceloty - samiec i samica. Samica nie posiada dwóch łap. - Prawdopodobnie jest w ciąży i utrzymywano ją przy życiu tylko dla celów rozrodczych - mówi Pleszczyk.

Trudna operacja logistyczna

W piątek planowana jest dalsza ewakuacja zwierząt. - Mamy do czynienia ze zwierzętami bardzo trudnymi w transporcie. Ta logistyka zajmie nam chwilę - wyjaśnia Pleszczyk. Wszystkie zwierzęta zostaną przebadane przez weterynarzy. Biegły z zakresu zachowań zwierząt wykona także ekspertyzy behawioralne. - Odpowie ona pytanie czy te zwierzęta cierpiały nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Znęcanie się to także pozbawienie ich możliwości realizacji potrzeb gatunkowych: biegania, polowania, odpoczynku, ukrycia się. Tutaj zwierzęta przebywały na małych powierzchniach, co skutkuje wprost stereotypią, czyli mówiąc najprościej chorobą psychiczną zwierząt - tłumaczy.

Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji, potwierdza, że warunki, w jakich przetrzymywano zwierzęta, były złe. Przynajmniej część zwierząt przebywało w hodowli nielegalnie. - Na niektóre gatunki brakowało zezwoleń. Było też wiele innych nieprawidłowości - mówił w czwartek Borowiak.

Teren pilnowany jest przez policjantów. Ewakuacja zwierząt do wybranych specjalistycznych ośrodków potrwa co najmniej kilka dni. W sumie są tam 278 zwierzęta 83 gatunków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marcinponiewierski
marcinponiewierski

Ta działalność musiała trwać od lat szkoda że dopiero się tym zainteresowano.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lilka Gagarin
   Lilka Gagarin

   fakt,ale lepiej pozno niż wcale

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje