tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zburzyli pomnik ku czci radzieckich żołnierzy. "Czasy się zmieniły, Rosjanie dawno wyjechali"

Zburzyli pomnik ku czci radzieckich żołnierzy. "Czasy się zmieniły, Rosjanie dawno wyjechali"
Foto: UM Nowa Sól Wyburzanie pomnika zajęło kilka godzin

Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej w Nowej Soli (woj. lubuskie) został wyburzony. Przy tym pomniku pełniłem wartę, jako mały harcerz z przestrachem i podziwem patrząc podczas uroczystych apeli na radzieckich generałów z lśniącymi orderami na piersiach - komentuje prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz. Na tym miejscu stanie nowy monument z napisem: „Bohaterom Walk o Polskę”. - Z tyłu za orłem krzyż Virtuti Militari. Prosty w formie, wymowny w treści - opisuje go Tyszkiewicz.

Monument, który stał na Placu Powstańców Śląskich i Wielkopolskich został rozebrany w środę. Ciężki sprzęt w blisko trzy godziny zniszczył betonowy relikt PRL-u.

Źródło: facebook Wpis prezydenta Nowej Soli
Zburzony został dziś betonowy pomnik, na którym były postacie dwóch radzieckich żołnierzy z pepeszami i z gwiazdami na hełmach oraz jeden polski, z orzełkiem. I nie ma tu żadnej nadzwyczajnej ideologii. Był wielki (kilkadziesiąt ton żelbetonu), brzydki, ciągle brudny i z wyciekającą z czeluści pustego wnętrza rdzą, jak krew czy łzy - napisał na jednym z portali społecznościowych o pomniku Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

Miejsce apeli i uroczystości z minionej epoki

Monument powstał w 1967 r. w miejscu niemieckiego pomnika poległych w I wojnie światowej. Został odsłonięty z okazji 50 rocznicy wybuchu Rewolucji Październikowej w Rosji.

Do 1989 r. funkcjonował jako Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej. Do końca lat 80. minionego wieku plac i pomnik były centrum obchodów uroczystości o charakterze państwowym. Przy pomniku odbywały się uroczystości związane z historią Polski ludowej i ZSRR. Pamięta je doskonale Wadim Tyszkiewicz: Przy tym pomniku pełniłem wartę, jako mały harcerz z przestrachem i podziwem patrząc podczas uroczystych apeli na radzieckich generałów z lśniącymi orderami na piersiach. Czasy się zmieniły. My dorośliśmy. Rosjanie dawno już wyjechali - pisze prezydent Nowej Soli.

Po upadku PRL zmieniono nazwę pomnika na Pomnik Bohaterów II Wojny Światowej, jednocześnie usuwając z niego radzieckie symbole, w tym symbole sierpa i młota.

Czas na orła z orderem

Pomysł zmiany wizerunku jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Nowej Soli zrodził się przeszło sześć lat temu. Decyzję o budowie nowego pomnika podjął prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz w porozumieniu z kombatantami oraz środowiskami solidarnościowymi.

- Najbardziej delikatną była kwestia przyjęcia pomysłu przez pokolenie, które dotknęło czasu II Wojny Światowej. Jednakże kombatanci zgodzili się na budowę nowego pomnika i jako pierwsi zrobili w swoim środowisku zbiórkę pieniędzy - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Nowej Soli, Ewa Batko.

Nowy pomnik będzie przedstawiał orła w koronie, za którym stoi jedno z najważniejszych polskich odznaczeń: order Virtuti Militari. Na pomniku będzie napis: „Bohaterom Walk o Polskę”. Z tyłu za orłem krzyż Virtuti Militari. Prosty w formie, wymowny w treści - opisuje go Tyszkiewicz.

Źródło: UM Nowa Sól Wizualizacja nowego pomnika

Monument wykonany głównie z granitu będzie miał 6 metrów długości, 1,80 m szerokości i 3 m wysokości. Jego podstawa będzie podświetlona. Autorami projektu pomnika są nowosolanie: plastyczka Grażyna Graszka i historyk Tomasz Andrzejewski.

Oficjalne odsłonięcie nowego pomnika planowane jest w Święto Niepodległości – 11 listopada. Koszt przedsięwzięcia to 245 tys. zł, z czego ponad 100 tys. wyłoży miasto. Reszta środków pochodzi ze zbiórki publicznej przeprowadzonej przez komitet budowy pomnika oraz sponsorów. Starostwo Powiatowe w Nowej Soli przekazało 25 tys. zł na wykonanie dokumentacji pomnika.

Nie tylko Nowa Sól

Z problemami z reliktami PRL-u w tym roku mierzyły się także inne miasta. W Wągrowcu (woj. wielkopolskie) zlikwidowano pomnik milicji, z kolei w Rudnicy, małej wsi w woj. lubuskim, w tym roku dopiero patronem ulicy przestał być Bolesław Bierut.

Oglądaj
Nie będzie już ulicy Bieruta. Zastąpi ją Gorzowska?
Wideo: TVN 24 Poznań Nie będzie już ulicy Bieruta. Zastąpi ją Gorzowska?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tomwos
tomwos

Hipokryzja i qrestvo. Wytnijmy wszystko w pień co było po wyzwoleniu. Nasadźmy pomniki małych prezesów janków drugich pawłów, biskupów pedków i czekajmy cierpliwie co nam los przyniesie. Za ten pomnik ktoś przecież zapłacił, jest to historia miasta. Jaka by ona nie była ale jest. Czy nie prościej byłoby przenieść pomnik do skansenu rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    4
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   zbikol1946
   zbikol1946

   A co Ci zawinili,którzy oddali życie za wyzwolenie Polski.Oni się w grobach przewracają.I kochani Czerwonoarmiści!Nie poczytajcie im tego za grzech bo nie wiedzą co czynią.Tak jest Polska.Katolicka.Ohyda.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Elfek

     Trzeba było odstawić ten pomnik na rosyjską granicę jako "bratni dar".
     A tak to się będzie ambasada rosyjska pieklić!

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       4
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje