tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wszystkie wpisy nauczyciela. Za nie odpowie. Starosta, który dostał donos: przerażające

zobacz więcej wideo »
Wszystkie wpisy nauczyciela. Za nie odpowie. Starosta, który dostał donos: przerażające
 • Wszystkie wpisy nauczyciela. Zobacz za co odpowie przed komisją dyscyplinarnąWszystkie wpisy nauczyciela. Zobacz za co odpowie przed komisją dyscyplinarną
 • Nauczyciel za wpisy odpowie przed komisją dyscyplinarną. "Nie żałuję żadnej swojej decyzji"Nauczyciel za wpisy odpowie przed komisją dyscyplinarną. "Nie żałuję żadnej swojej...
 • Wuefista zostanie ukarany? Sprawą zajmuje się rzecznik dyscyplinarnyWuefista zostanie ukarany? Sprawą zajmuje się rzecznik dyscyplinarny
 • Radny broni nauczyciela. "To działanie całkowicie polityczne"Radny broni nauczyciela. "To działanie całkowicie polityczne"
 • Burmistrz Żagania o sprawie nauczycielaBurmistrz Żagania o sprawie nauczyciela
 • Dyrektor o przekazaniu kuratorium sprawy nauczycielaDyrektor o przekazaniu kuratorium sprawy nauczyciela
Video: TVN 24 Nauczycielowi za te wpisy grozi nawet wydalenie z zawodu

Kilka żartów rysunkowych, wpisy w obronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, satyra polityczna. Dotarliśmy do wpisów z tablicy portalu społecznościowego nauczyciela z Żagania (woj. lubuskie), które znalazły się w donosie, jaki trafił do starosty. Ten uznał je za bulwersujące i interweniował u dyrektora szkoły. Jak mówi w rozmowie z tvn24.pl nie lubi, jak ktoś nabija się z Kościoła. Teraz wuefista będzie się z nich tłumaczył przed komisją dyscyplinarną.

Od 19 lat pracuje w szkole i - jak przekonuje - ma dobre kontakty z rodzicami i dziećmi. Najwyraźniej jednak nie z wszystkimi. Jeden z nich anonimowo oskarżył wuefistę o prezentowanie na jednym z portali społecznościowych "pełnych agresji i nienawiści osądów wobec Kościoła katolickiego i władz państwowych".

Udało nam się dotrzeć do wpisów, które znalazły się w piśmie, jakie trafiło do starosty żagańskiego. Na liście znalazło się 10 wpisów. Najstarszy pochodzi z grudnia zeszłego roku, ostatni z końca stycznia. Część z nich nadal można znaleźć na profilu Bartłomieja Wosia na Facebooku. Co takiego miał na tablicy nauczyciel?

Diabeł, Jaś Fasola i WOŚP

Trzy posty to rysunki satyryczne. "Szefie, mały problem mamy... Polaków gorszego sortu i specjalnej troski trzymać będziemy razem czy osobno?" - pyta na jednym z nich diabeł. Na innym widzimy Nowy Rok, który nie chce wejść do Polski widząc hasła znane z różnych protestów. "Pier***ę nie przychodzę!" - mówi, odwracając się na pięcie. Kolejny to renifery ciągnące sanie nad budynkiem Sejmu i załatwiające potrzeby fizjologiczne. "Zawsze musicie sr*ć kiedy tędy przelatujemy?" - pyta je Święty Mikołaj.

Poza tym oburzenie anonimowego rodzica wzbudziły dwa linki do kabaretu "Ucho Prezesa", link tekstu portalu zamieszczającego jedynie satyryczne artykuły. "Tylko u nas! Arkusze maturalne z religii z 2016 r. Sprawdź, czy dostąpisz łaski zaliczenia" - czytamy w nim. Do tego na liście znalazło się zestawienie tytułów części "Gwiezdnych Wojen", które mają oddawać historię Polski po 1990 r. i mem z Jasiem Fasolą z podpisem: "Tak się zastanawiam, czy napić sie dzisiaj? Czy naj***c sie dzisiaj a jutro napic ?" (pisownia oryginalna - dop. red.)

Bartłomiej Woś stawał też w obronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To także nie spodobało się rodzicowi. Zestawienie karykatur Jurka Owsiaka i księdza, z których pierwszy mówi "siema!", a drugi "ściema!" oraz link do artykułu o księdzu, który miał WOŚP oskarżyć o wspieranie aborcji i eutanazji - te dwa wpisy wydrukował i wysłał do starosty powiatu żagańskiego Henryka Janowicza.

Janowicz przekazał pismo do dyrektora szkoły.

Polityczna zemsta? Starosta zaprzecza

Nauczyciel nie krył zdziwienia, gdy został wezwany przez przełożonego na dywanik i przedstawiono mu kontrowersyjne, zdaniem anonimowego rodzica, wpisy.

- W rozmowie z dyrektorem zapytałem się wprost, co tu jest złego. Dyrektor powiedział mi, że on tu nic złego nie widzi, ale niestety ma pismo, które każe mu w jakikolwiek sposób zareagować - mówi Bartłomiej Woś. Całe zamieszanie ocenia jako polityczną zemstę starosty. Wuefista jest bowiem jednocześnie radnym, który wspiera burmistrza Żagania. A ten jest w opozycji do starosty z PSL-u. Nauczyciel jako związkowiec krytycznie odnosił się też do niektórych decyzji starosty.

"Jeśli komuś się zwraca uwagę, że brzydko mówi, to od razu robi się larum polityczne"

Rozmawialiśmy ze starostą żagańskim.

- To jest nauczyciel i radny. Nie tylko nauczyciel - podkreślił już na początku rozmowy z dziennikarzem portalu tvn24.pl Henryk Janowicz.

Później zaprzeczył, jakoby nadanie biegu sprawie i przekazanie jej dyrektorowi to polityczna zemsta. - Jeśli ktoś brzydko mówi, źle się zachowuje i zwraca mu się uwagę, to od razu robi się larum polityczne - dziwi się starosta.

I dodaje: To trochę dziwne. Co ja mam do radnego miasta, co ja mam do burmistrza? Jestem starostą powiatu, realizuję całkiem inne obowiązki i w innym zakresie. Jeśli ktoś nie rozróżnia zadań gminy, powiatu i województwa, to już nie moja wina - odpowiedział na ten zarzut.

Jak mówi, gdy otrzymał anonimowe pismo w sprawie Bartłomieja Wosia, przeczytał je, zobaczył wpis na Facebooku, parafował i przesłał do dyrektora. - Oddałem tą sprawę dyrektorowi, poprosiłem, żeby się tym zajął - mówi Janowicz.

Starosta o wpisach: to dla mnie przerażające

Wcześniej jednak zapoznał się z wpisami nauczyciela. - Dla mnie to jest przerażające. Nauczyciel to człowiek o dużym zaufaniu społecznym, takie rzeczy mu nie przystoją, a tym bardziej radnemu, czyli osobie publicznej - powiedział Janowicz.

Najbardziej zbulwersowały go wpisy dotyczące Kościoła. - Nie lubię jak się ktoś nabija się z Kościoła. Po prostu nie lubię. Jestem osobą religijną, szanuję wszystkie religie i wyznania, nawet ateistów - tłumaczy.

Twierdzi też, że nie sugerował dyrektorowi, że należy ukarać nauczyciela. - Mam na głowie cały powiat, a to tylko jedna szkoła i jeden nauczyciel - ucina.

Co konkretnie znajduje się w piśmie, jakie otrzymał starosta tego nie wiemy. Jak poinformowała nas sekretarz powiatu, donos anonimowego rodzica nie jest informacją publiczną, w związku z czym nie mogą go nam udostępnić.

Mamy jednak załącznik do pisma, w którym znalazły się wpisy nauczyciela zamieszczone na Facebooku, które mają nie licować z pełnieniem roli nauczyciela.

Dyrektor powiadamia kuratorium, będzie przesłuchanie

Tak przynajmniej podejrzewa dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Żaganiu, który przekazał sprawę dalej. Uznał bowiem, że ich ocena nie leży w jego kompetencji, że może wyciągać konsekwencje jedynie w przypadku naruszenia Kodeksu pracy bądź przepisów BHP przez nauczyciela. Dlatego zawiadomił kuratorium oświaty o "możliwości uchybienia godności zawodu i obowiązkom nauczyciela, (...) polegającym na prezentowaniu w mediach społecznościowych wypowiedzi pełnych agresji, nienawiści, osądów wobec osób, Kościoła katolickiego i władz państwowych".

Dyrektor poinformował nas, że w jego piśmie do kuratorium znalazła się uwaga, że nauczyciel mógł dokonywać wpisów na portalu społecznościowym w godzinach pracy.

Wuefista został wezwany przed Komisję Dyscyplinarną. 20 kwietnia wysłucha ona zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, któremu podlega sprawa oraz Bartłomieja Wosia lub jego obrońcy, a następnie wyda orzeczenie w sprawie.

Od niego nauczyciel będzie mógł się odwołać do odwoławczej komisji dyscyplinarnej działającej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Karta Nauczyciela przewiduje cztery rodzaje kar dla pedagogów: nagana, zwolnienie z pracy, zwolnienie z pracy z zakazem podejmowania pracy nauczyciela na trzy lata i wydalenie z zawodu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (60)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Umpocodecultura
Umpocodecultura

To, że jestem nauczycielem ma oznaczać, że nie mam prawa do własnego zdania??? I że jak władza powie, że ziemia jest płaska, to mam po prostu przytaknąć????

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   iny

   Pisowcy boją się ucha prezesa i to bardzo widać. Wszyscy oglądają a Górski mówi jak jest

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     pth

     Wracają anonimy? Ktoś się wychował za Gomółki?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       andrzej_lawavgaz

       Wykuwanie łańcucha zaczyna się od pierwszego ogniwa. Od pierwszej ocenzurowanej wypowiedzi… od pierwszej zakazanej myśli… pierwsza zakazana wolność – zniewala nas bezpowrotnie.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Soosie

         Kiedy bedzie w naszym kraju wolnosc slowa???

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Hz101

           Nic niestosownego nie dostrzegam, ale cóż, katolicy - co raz bardziej radykalni.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             1
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             huhu78

             Na donosy, że Andrzej łamie konstytucję, a Beata nie drukuje wyroków, już tak żarliwie nie reagowali..

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               14
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Brain Scientist
               Brain Scientist

               Ponieważ tam łamanie prawa było faktem. I w imię ideologii "nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne" nie było to niczym złym.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 lastanetaarion
                 lastanetaarion

                 Jak kiedyś spotkam, to browara postawię, bo się należy za postawę ;).

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   11
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   mmer

                   katolicyzm a'la PiS zaczyna upodabniać się do prawa szariatu...

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     9
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje