tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Najpierw sami wszystko ustalili, potem zapytali mieszkańców o zdanie

Najpierw sami wszystko ustalili, 
potem zapytali mieszkańców o zdanie
Foto: P.Krzywicki / PKP S.A. Dworzec PKP w Poznaniu

Kładka, przejście podziemne czy po prostu zebra? Poznański ZDM zdążył ustalić z inwestorem co będzie budować przy Dworcu PKP i wystąpił nawet o zgodę na realizację inwestycji, po czym... przeprowadził konsultacje społeczne. Mieszkańcy są oburzeni, bo uwag mieli sporo, a wszystko zostało już ustalone wcześniej.

Klamka zapadła. Przy Dworcu PKP powstanie przejście podziemne, mimo że wielu mieszkańcom to się nie podoba. W 51 mailach, jakie trafiły do ZDM, większość poznaniaków krytykuje takie rozwiązanie. Część uczestników konsultacji przedstawiła w nich własne projekty. Niektórzy, jak np. Stowarzyszynie My-Poznaniacy, włożyli w nie sporo pracy:

 • Duża część mieszkańców chciała zwykłego przejścia dla pieszych
  Fot. Stowarzyszenie My-Poznaniacy
  Duża część mieszkańców chciała zwykłego przejścia dla pieszych
 • Rozwiązanie to unika konieczności znoszenia po schodach bagażów
  Fot. Stowarzyszenie My-Poznaniacy
  Rozwiązanie to unika konieczności znoszenia po schodach bagażów
 • Z przystanku tramwajowego byłoby bardzo łatwe dojście na dworzec
  Fot. Stowarzyszenie My-Poznaniacy
  Z przystanku tramwajowego byłoby bardzo łatwe dojście na dworzec
 • Przy dworcu miałby się znaleźć pas dla taksówek i tzw. postoju "Kiss&Ride"
  Fot. Stowarzyszenie My-Poznaniacy
  Przy dworcu miałby się znaleźć pas dla taksówek i tzw. postoju "Kiss&Ride"
 • Duża część mieszkańców chciała zwykłego przejścia dla pieszych
 • Rozwiązanie to unika konieczności znoszenia po schodach bagażów
 • Z przystanku tramwajowego byłoby bardzo łatwe dojście na dworzec
 • Przy dworcu miałby się znaleźć pas dla taksówek i tzw. postoju "Kiss&Ride"

ZDM już wybrał

Inwestor nie pozostawia jednak wątpliwości: - Nie ma możliwości zastąpienia przejścia podziemnego innym rozwiązaniem - mówi otwarcie Przemysław Terlecki z firmy Trigranit i wyjaśnia:

- Półtora roku temu proponowaliśmy miastu możliwe rozwiązania. Na stole leżały propozycje zwykłego przejścia dla pieszych, kładki i przejścia podziemnego. Na kładkę nie zgodziła się Miejska Konserwator Zabytków i miasto wybrało przejście podziemne - wyjaśnia Przemysław Terlecki z firmy Trigranit, głównego inwestora.

W drugiej połowie lipca ZDM wystąpił o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, a dopiero dwa tygodnie później ogłosił konsultacje społeczne. To uniemożliwia wprowadzenie w projekcie większych zmian.

- Czy konsultacje nie były fasadowe? Z mojej strony ZDM otrzymuje żółtą kartkę. Konsultacje są po to, by możliwe było wprowadzanie korekt. A w tej chwili nawet gdyby ktoś zaproponował jakieś rewelacyjne rozwiązanie, to nie da się go już uwzględnić w projekcie. Powinny się one odbyć dużo wcześniej - denerwuje się Mariusz Wiśniewski, radny Platformy Obywatelskiej, który uczestniczył w środę w spotkaniu Komisji Polityki Przestrzennej.

Fala krytyki

Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać.

- Składamy do prezydenta Grobelnego oficjalną skargę na skandaliczne działania Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu. Prezydent zwykł powtarzać, że zdanie mieszkańców jest dla miasta ważne i że konsultacje mają mieć priorytet, tymczasem działania ZDM zupełnie temu przeczą - mówi Paweł Sowa, prezes zarządu stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania".

Skargę w tej sprawie złożyło także stowarzyszenie My-Poznaniacy.

"Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich udostępniając projekt układu drogowego dwa tygodnie po złożeniu wniosku o wydanie zgody budowlanej, złamał ustanowioną załącznikiem do zarządzenia prezydenta procedurę konsultacji społecznych" - piszą w liście do prezydenta Andrzej Białas i Włodzimierz Nowak z My-Poznaniacy.

- Nie miałam okazji zapoznać się z treścią tych listów, dlatego trudno mi tą sprawę komentować - powiedziała nam Dorota Wesołowska, Rzecznik prasowa ZDM. Na zarzuty o fasadowość konsultacji odpowiada obszernym mailem:

"Wszystkie uwagi, sugestie, propozycje zawsze trafiają do projektantów w celu ich szczegółowej analizy. Podsumowanie projektu znajdzie się na naszej stronie internetowej www.zdm.poznan.pl w zakładce „projekty drogowe”. Celem umieszczania projektów w Internecie było dotarcie do jak najszerszego grona mieszkańców, aby prezentować rozwiązania drogowe. Działania te są jedną z metod dialogu obywatelskiego. Jest to proces informowania i zasięgania opinii obywateli podczas podejmowania decyzji. Podstrona powstała również w celu zbierania opinii na temat proponowanych rozwiązań drogowych, zgodnie z Zarządzeniem nr 837/2009/P Prezydenta Miasta Poznania z dnia 31.12.2009 r. w sprawie sposobu opiniowania projektów zadań drogowych. W dyskusji uczestniczyć może każdy, kto wyrazi taką chęć (zarówno pojedynczy obywatele, ich reprezentacje, instytucje, organizacje pozarządowe etc.)".

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
piotr_bo
piotr_bo

i po co robią te konsultacje, wszystko pic, jest nadzieja że tą obleśną wiatę ze szkła i aluminium w końcu usuną i przywrócą świetność staremu pruskiemu dworcowi... bo teraz to to wygląda jak sobie-miasto sobie-architektów. Najpierw Sipiński fascynat żaglowców projektuje most dworcowy z latarniami inspirowanymi żaglami, potem zupełnie rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jurasN

   Jak zwykle w Poznaniu, szef ZDM otrzyma surową karę: stanowcze pogrożenie palcem...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje