tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Na przekór pogodzie. Kolorowy Marsz Równości przeszedł przez Poznań

zobacz więcej wideo »
Na przekór pogodzie. Kolorowy Marsz Równości przeszedł przez Poznań
 • Jacek Jaśkowiak: "Chcemy być miastem tolerancyjnym i otwartym"Jacek Jaśkowiak: "Chcemy być miastem tolerancyjnym i otwartym"
 • Maciej Nowak: "Wielu moich przyjaciół z zazdrością spogląda na Poznań"Maciej Nowak: "Wielu moich przyjaciół z zazdrością spogląda na Poznań"
 • Maciej Nowak: "Tworzymy wszyscy w Polsce jedną 40-milionową rodzinę"Maciej Nowak: "Tworzymy wszyscy w Polsce jedną 40-milionową rodzinę"
Foto: TVN 24 Poznań | Video: TVN 24 Poznań Uczestnicy marszu przeszli w deszczu cztery kilometry

Wielobarwna parada, której celem jest zwrócenie uwagi na dyskryminację osób o odmiennej orientacji seksualnej, przeszła przez Poznań. W Marszu Równości wzięły udział tysiące osób. - Chcemy być miastem tolerancyjnym i otwartym, gdzie wszyscy są traktowani równo i przyjaźnie - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

Marsz o godzinie 14 wyruszył z Parku Marcinkowskiego. Wcześniej odbył się tam piknik rodzinny. - Nie chcemy pogardy dla osób, które są innej orientacji seksualnej, innej rasy, innego wyznania. Sprzeciwiamy się temu. Chcemy być miastem tolerancyjnym i otwartym, gdzie wszyscy są traktowani równo i przyjaźnie - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który wziął udział w marszu.

Uczestnicy przeszli koło Starego Browaru, a dalej przez między innymi ulicę Strzelecką, Plac Wolności i Libelta z powrotem na al. Niepodległości i do parku Marcinkowskiego. na całej trasie rozwieszone były tęczowe flagi. Czterokilometrową trasę pokonały tysiące osób. Wśród nich znalazł się Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. - Wielu moich przyjaciół z zazdrością spogląda na Poznań. Na ten klimat wolnościowy, który w dużym stopniu zawdzięczamy temu, jak gospodaruje miastem prezydent Jaśkowiak - mówi.

"Jesteśmy jedna rodzina"

Podkreślał też jak bardzo zmienił się stosunek do tego typu imprez w ostatnich latach w stolicy Wielkopolski. Przypomniał, że przed rokiem zniszczono tęczowe flagi, które zawieszono na ulicach.

- Ludzie przyzwyczajają się, nawet ci niechętni, dochodzą do wniosku, że nic tu się nie dzieje oburzającego, skandalizującego. To poszerzenie pola różnorodności, przestrzeni dla wszystkich. Nie wszyscy muszą myśleć tak jak ja, nie wszyscy muszą wyznawać te same wartości. Ale powinniśmy sobie na to pozwalać. Żebyśmy mogli swobodnie się wyrażać, swobodnie tworzyć i ze sobą dobrze żyć. W końcu tworzymy wszyscy w Polsce jedną 40-milionową rodzinę - powiedział.

Organizatorami wydarzenia była grupa Stonewall, jedyna w Wielkopolsce sformalizowana organizacja skupiająca osoby LGBT+. Marsz był punktem kulminacyjnym całego tygodnia wydarzeń w ramach Poznań Pride Week. Od poprzedniej niedzieli w mieście odbywały się warsztaty, wykłady, wystawy czy pokazy filmowe.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje