Kamień z Księżyca, amerykański dom i Coca Cola. Tu uchylała się żelazna kurtyna i znikał szary PRL

Kronika targowa z 1956 r.
Kronika targowa z 1956 r.
Archiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie świętują 95 latArchiwum MTP

Pierwsza w powojennej Polsce Coca-Cola, papierosy z amerykańską flagą i Statuą Wolności, krążowniki szos, kamień z Księżyca... Był nawet "typowy amerykański dom" z lśniącym tosterem i nowoczesną lodówką. To wszystko w czasach głębokiego PRL. Żelazna kurtyna na chwilę się tu uchylała i można było zobaczyć inny - wolny i bogaty świat. Był dosłownie na wyciągnięcie ręki. W bloku wschodnim nie było podobnego miejsca.

W siermiężnych czasach Władysława Gomułki, Amerykanie zbudowali na Targach w Poznaniu fabrykę papierosów. Goście zza oceanu przywieźli własny tytoń i na oczach zwiedzających pokazywali cały proces produkcji. Potem rozdawali paczki papierosów z gwiaździstą flagą i Statuą Wolności na etykiecie. Częstowali też Coca Colą. To były wtedy bezcenne skarby.

W okresie zimnowojennej kosmicznej rywalizacji, Związek Radziecki przywiózł do Poznania makiety swoich Sputników. Amerykanie nie mogli pozostawać dłużni i w kolejnych latach prezentowali inne kosmiczne pamiątki, z kamieniem z Księżyca na czele.

Kiedy po polskich drogach jeździły warszawy i syrenki, w Poznaniu można było zobaczyć mercedesy, BMW a nawet jaguary i długie amerykańskie limuzyny.

Był też powiew egzotyki, bo przyjeżdżali tu nawet Chińczycy. Prezentowali swoje osiągnięcia, stawiając przy okazji pomnik Mao Tse-Tunga. Prawdopodobnie jedyny w Polsce.

Na targach nawet PRL nie był jednak taki szaro-bury. To właśnie w Poznaniu pokazywano m.in. najnowsze osiągnięcia polskiej motoryzacji, choć na prototypach się kończyło.

To był inny świat. Bajeczny, kolorowy i bogaty, kusił i przyciągał.

Plakat pierwszych targów w 1921 rArchiwum MTP

Przychodziły tłumy, żądne najmniejszej pamiątki od gości z Zachodu. Katalogi i ulotki, które rozdawano na targach, potem sprzedawano za grube pieniądze na Rynku Łazarskim. Puszki po napojach pieczołowicie ustawiano na półkach i traktowano niemal jak relikwie. Podobnie z opakowaniami po zachodnich słodyczach czy papierosach. Wszystko miało swoją wartość, która rosła w miarę oddalania się od Poznania. W innych regionach Polski o takich skarbach można było tylko marzyć.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które skończyły właśnie 95 lat, były wtedy oknem na świat, tam żelazna kurtyna się na chwilę uchylała.

Pruski spadek

Poznań, nim stał się targową stolicą Polski, był prowincjonalnym miastem na wschodzie Prus. W 1911 r. zorganizowano tu Wystawę Wschodnioniemiecką.

10 lat później Polska była już niepodległa, a Poznań był trzecim pod względem ludności miastem, za Warszawą i Łodzią. Wtedy też zorganizowano pierwsze Targi Poznańskie.

Pierwsza linia lotnicza w Polsce została utworzona w 1921 r. Uruchomiona ją po to, by dowozić gości na targi. Samoloty latały między Warszawą a Poznaniem. Bilet kosztował 6 tys. marek.

Zorganizowano je na terenach po pruskiej wystawie. - W spadku po tych gościach, których nie zapraszaliśmy, dostaliśmy między innymi Wieżę Górnośląską - mówi Tomasz Mikszo, archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Cztery lata później w Poznaniu po raz pierwszy pojawili się wystawcy zagraniczni.

Peepshow i pierwsze wesołe miasteczko

W 1929 r. w 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę na terenach MTP zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Tak wielkiej imprezy nie widziano w Polsce nigdy wcześniej ani później.

4,5 miliona zwiedzających, 65 hektarów czyli obszar trzy razy większy od obecnej powierzchni Międzynarodowych Targów Poznańskich - te liczby muszą robić wrażenie. Na zwiedzenie całej wystawy potrzeba było kilku dni. By to ułatwić, uruchomiono małe elektryczne samochodziki, które woziły gości.

Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)
Tomasz Mikszo o Pewuce z 1929 roku (wideo z 2014 r.)TVN24 Poznań

Zaprezentowało się 1427 wystawców, wybudowano 112 pawilonów.

Symbol kółka i trójkąta używany do dziś dla oznakowania damskiej i męskiej toalety został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Powstało nawet wesołe miasteczko. - To właśnie wtedy pierwszy raz zafunkcjonowała ta nazwa. Wcześniej tego typu przybytki nazywane był lunaparkami - wyjaśnia archiwista.

Na tym nie koniec - po raz pierwszy w Polsce pokazano peepshow. - W dość konserwatywnym wówczas Poznaniu wzbudził lekkie zgorszenie - mówi Mikszo.

Pawilony wybudowane na Pewukę wyróżniały się ciekawą i nowoczesną architekturąArchitektura i budownictwo 1929

Lata trzydzieste to czas szybkiego rozwoju Targów, które były jednymi z czterech największych w Europie. Zatrzymał go wybuch II wojny światowej.

Przedwojenna historia MTP
Przedwojenna historia MTPArchiwum MTP

Sierp i młot nad głowami

Budynki targowe mocno ucierpiały w czasie walk o Poznań. Mimo to już we wrześniu 1946 r. udało się zorganizować pierwszą powojenną wystawę - "Odzież i dom". Pierwsze Międzynarodowe Targi Poznańskie odbyły się rok później. W latach 40. prezentowano pierwsze powojenne wyroby polskich zakładów, m.in. motocykl Sokół 125, nowy tramwaj dla Warszawy – marki Konstal typu N, a nawet samolot skonstruowany w Polsce. Nie zabrakło też stoisk z zagranicy. Pawilon ZSRR urządzono w Wieży Górnośląskiej, którą częściowo rozebrano.

"Wszędzie uderzały typowe socjalistyczne hasła, a ze ścian i sufitów na zwiedzających spoglądali twórcy marksizmu i leninizmu oraz obecni przywódcy. Chwalono się realizacją i osiągnięciami gospodarki planowej, podkreślając jej wyższość nad wolnym rynkiem".

Wtedy na MTP nie pojawiali się jeszcze Amerykanie, były natomiast europejskie państwa zza żelaznej kurtyny. Różnice w jakości prezentowanych towarów były diametralne. Na ten zarzut znaleziono oryginalną linię obrony. "Nie ma sensu pokazywać np. maszyn, których się jeszcze nie produkuje" - czytamy w sprawozdaniu targowym.

Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich
Film z 1946 roku z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich MTP Poznań

Wielki debiut Syreny

W latach 1951-1955, decyzją władz centralnych, targi zawieszono. Na pierwszych po przerwie zaprezentowano prototyp Syreny. Poznaniacy mogli ją zobaczyć już dwa lata przed premierą!

- Wzbudzała zachwyt wśród zwiedzających. To było nadzwyczajne wydarzenie jak na tamte czasy. W tych ciężkich dla Polski latach, nowy samochód rodzimej produkcji, jaki by nie był, musiał wzbudzać podziw. Nawet taki, który był napędzany silnikiem od motopompy - mówi Mikszo.

CZYTAJ WIĘCEJ O PREMIERZE SYRENY

Poznaniacy Syrenę zobaczyli dwa lata przed premierąarchiwum MTP / TVN24.pl

Motoryzacja była nieodłącznym elementem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez lata prezentowano tu wszystkie produkowane w Polsce samochody, zaczynając od warszawy i mikrusa przez dumy lat 70.: fiaty 125 p, maluchy, polonezy, poznańskiego tarpana po zupełnie egzotyczne modele jak nysa tropic produkowana dla Egiptu. Nie brakowało też aut dostawczych, ciężarówek i autobusów.

Największe emocje budziły jednak auta z Zachodu. Choć często próbowano ukryć je wśród wartburgów, wołg czy skód, nigdy nie przechodziły nie zauważone.

[object Object]
Duma socjalizmu i auta z importuArchiwum MTP
wideo 2/7

Wielkim miłośnikiem samochodów był premier Józef Cyrankiewicz. - Kiedyś w oko wpadł mu Mercedes 300 SL, którym potem odjechał z Poznania. Największy zachwyt u towarzysza Józefa wzbudził jednak w 1961 r. Jaguar E-type. Krążą informacje, że od razu zdecydował się go kupić i jeździł nim później po Polsce. Niestety, nie możemy ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że oglądany przez niego model to ten sam czerwony jaguar, jakim potem rozbijał się po Polsce - mówi Mikszo.

Wizyty partyjnych dygnitarzy były zresztą nieodłącznym elementem MTP. - Józefa Cyrankiewicza można nazwać fanem targów, starał się nie opuszczać żadnej targowej imprezy. Regularnie gośćmi byli także Hilary Minc, Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Piotr Jaroszewicz czy Edward Gierek - wymienia Mikszo.

Wejście smoka

W 1955 r. po raz pierwszy na Targach pojawili się Chińczycy. Całkowicie odmienili oni pawilon nr 10, który na pierwszy rzut oka wyglądał jak wybudowany specjalnie z tej okazji chiński budynek. Na targach postawili nawet pomnik Mao Tse-Tunga.

- Na rusztowaniach zamontowano dekoracje zmieniające ten obiekt absolutnie nie do poznania. Dobra robota, normalnie Hollywood - chwali gości z Państwa Środka Tomasz Mikszo, archiwista MTP.

W 1955 rarchiwum MTP / TVN24.pl
Chińscy goście na poznańskich targach
Chińscy goście na poznańskich targachTVN 24

Krew na Targach

Rok później goście targowi byli świadkami pierwszego zrywu przeciwko władzom komunistycznym. Część manifestujących weszła na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Część zagranicznych gości utrwalała wydarzenia kamerami, by potem sprzedać nagrania w Berlinie. Dzięki temu o wydarzeniach w Poznaniu dowiedział się cały świat.

28 czerwca 1956 r. uczestnicy pochodu na terenie MTP. Fotografia z biuletynu informacyjnego nr 7 - wrzesień 1956 Wolnej EuropyArchiwum MTP

CZYTAJ WIĘCEJ O CZERWCU 1956 R.

1 maja 1957 r. z terenu MTP nadano pierwszy program poznańskiej telewizji. Wszystko dzięki Francuzom, którzy rok wcześniej przywieźli i zamontowali na Targach olbrzymią antenę telewizyjną. Umieszczono ją na Iglicy - budynku przypominającego strzelistą rakietę, który wybudowano dwa lata wcześniej na konstrukcji pozostałej po zniszczonej w czasie wojny Wieży Górnośląskiej.

Władze województwa odkupiły ten sprzęt i zdecydowały o utworzeniu ośrodka telewizyjnego, który ulokowano w pomieszczeniach targowej restauracji belweder. - Pierwszy program mógł być oglądany w zaledwie 100 odbiornikach zarejestrowanych w mieście – mówi Mikszo.

To z Targów nadano pierwszy program poznańskiej telewizjiarchiwum MTP / TVN24.pl

Kosmos dla ludzi

W 1957 r. debiutowali Amerykanie. Zrobili to z przytupem. Zbudowali w Poznaniu swój własny pawilon wzorowany na kopule Fullera. Był on bardzo nowatorski i znacznie odbiegał od komunistycznych standardów.

– To było wręcz uderzenie w siermiężny socjalizm. Z jednej strony kryta nylonem zachwycająca hala, z drugiej stojące przed nią półciężarówki, motorówki i "typowy amerykański dom" z wyposażeniem - rzeczami dostępnymi wtedy dla amerykańskiego robotnika, jak lśniące tostery czy nowoczesne lodówki. A to wszystko rok po wydarzeniach czerwcowych. To był po prostu kosmos! – mówi Mikszo.

USA po raz pierwszy wystawiały się w 1957 rarchiwum MTP, Kolekcja Papierosów Patryka Dz. (myvimu.com CC-BY-SA 2.0) / TVN24.pl

To nie był koniec - na Targach, po raz pierwszy oficjalnie w PRL, pojawiła się Coca-Cola. Na ogólnodostępne półki sklepowe trafiał dopiero 15 lat później - licencję na jej rozlewanie w Polsce podpisano za rządów Edwarda Gierka. W Poznaniu jej jednak nie można było nabyć. Polskę podzielono bowiem na strefy "wpływów" Coca-Coli i Pepsi-Coli. Ta pierwsza trafiła do Polski wschodniej i na Śląsk a druga do zachodniej i środkowej części kraju oraz Małopolski. W latach 60. Coca-Colę można było zdobyć jedynie w sklepach walutowych - Pewexie i Baltonie.

Odpowiedź ZSRR musiała być mocna. Rok po spektakularnym debiucie USA, nasi "bracia" z Moskwy przywieźli do Poznania repliki Sputnika 1 i Sputnika 2, które rok wcześniej wystrzelono w kosmos.

W pawilonie ZSRR można było podziwiać makiety sputnikówArchiwum MTP
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie w 1958 r.Archiwum MTP

W 1959 r. Amerykanie znów zrobili wielkie wrażenie na zwiedzających. Kluczem do sukcesu były produkowane na miejscu papierosy. Goście targowi mogli podziwiać modelową linię, obejmującą cały cykl produkcyjny, a wytworzone papierosy sprzedawano w białych paczkach z amerykańskim godłem z jednej strony, statuą wolności z drugiej i białymi gwiazdami na niebieskim tle po boku.

Rywalizacja na linii USA - ZSRR trwała do połowy lat 60. Szczególnie widoczna była ona na placu między pawilonami obu państw. Jak się okazuje, tak bliskie sąsiedztwo, było dziełem przypadku.

- Zamieszali tu sami Rosjanie, którzy zaanektowali sobie wybudowany w 1961 r. pawilon nr 17. Dzięki temu to terytorium stało się bardzo ciekawym miejscem – z jednej strony amerykańscy kapitaliści, z drugiej Wielka Rewolucja i Kraj Rad – mówi Mikszo.

W 1962 r. Amerykanie prezentowali skafander kosmonauty z logiem NASA, pokazujący, że marzenia o locie na księżyc nie są mrzonką.

Skafander kosmonauty widoczny z prawejArchiwum MTP

Goście targowi, w których ręce trafiła broszura z katalogiem informacyjnym o wystawie gości zza oceanu, mogli przeczytać skierowane do nich słowa prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego.

"Wystawa nasza udowadnia, w jak znacznej mierze przyczynia się do rozwoju i postępu konsument, który korzysta z wolności wyboru w zaspakajaniu swoich potrzeb oraz podnoszeniu swojego standardu życiowego" - napisał.

Wraz z ociepleniem stosunków między obydwoma państwami, rywalizacja na Targach była coraz mniej widowiskowa. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowano z przywożenia spektakularnych eksponatów. takim niewątpliwie był kamień z księżyca - dowód z lądowania Apollo 11 - prezentowany w latach 70. przez Amerykanów.

Brakowało miejsca

Od 1958 r. na MTP organizowano także wiosenne Targi Krajowe. Szybki rozwój targów spowodował, że w latach 60. zaczęło brakować miejsca i ekspozycje prezentowano także nad jeziorami Kierskim, Strzeszyńskim i Maltańskim, w Edwardowie i parku Wilsona.

Na MTP od początku prezentowane są też ubrania. - Moda na targach była zawsze - mówi Mikszo.

Drogi mody i MTP zbiegły się już w 1921 roku. Ale dopiero po wojnie nastąpił rozkwit prezentacji modowych nowinek. - Na targi przyjeżdżali wszyscy. Wycieczki zakładowe, przedstawiciele firm odzieżowych, polscy projektanci. Wizyty składali decydenci z ówczesnym premierem Józefem Cyrankiewiczem oraz I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką na czele. A w 1998 roku był sam Pierre Cardin (słynny, francuski projektant mody - red.) - wymienia archiwista.

[object Object]
Targi mody w Poznaniu w 1956 r.Archiwum MTP
wideo 2/5

Ciągle się zmieniają

Rola targów na przestrzeni lat się znacznie zmieniła. Od 1972 r. zaczęła zmieniać się też ich formuła - zamiast jednej ogólnej imprezy, zaczęto organizować wydarzenia wyspecjalizowane.

Po upadku PRL, MTP zamieniono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Skarbu Państwa. Od 2015 r. są w 100 procentach własnością miasta Poznania.

O roli Targów świadczy też to, że to właśnie tu - po raz pierwszy w historii - Zgromadzenie Narodowe zebrało się poza Warszawą. Do Poznania na obchody 1050-lecia Chrztu Polski przyjechali posłowie i senatorowie. W posiedzeniu obok głowy państwa i parlamentarzystów, wzięli udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i korpusu dyplomatycznego.

Pamiątką po tej uroczystości jest tablica z budzącym kontrowersje napisem:

"Tablica upamiętniająca Zgromadzenie Narodowe zwołane w celu wysłuchania orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Poznań, 15 kwietnia 2016 r."

CZYTAJ WIĘCEJ

Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Płoną chemikalia, z których unoszą się kłęby dymu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z tym pożarem.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Ratownicy wyciągnęli z zatopionego autobusu dziewięć osób. Dwie z nich są w stanie ciężkim, cztery w stanie śmierci klinicznej. Trzy osoby zginęły. Do zdarzenia doszło w piątek po południu w centrum Petersburga. Pojazd zderzył się z dwoma samochodami i spadł do rzeki. Jak podają media, kierowca miał usiąść za kierownicą po 20-godzinnej zmianie, po kilku godzinach odpoczynku.

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

W Bułgarii został ogłoszony stan epidemii z powodu krztuśca. Ministerstwo zdrowia w Sofii poinformowało, że w kraju odnotowano już 843 zachorowania. 80 procent przypadków choroby dotyczy dzieci do pierwszego roku życia.

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Źródło:
PAP

Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów Tomaszowi Szmydtowi - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak. Oznacza to, że były sędzia ma już oficjalnie status osoby podejrzanej. Za zarzucane mu czyny grozi nawet dożywocie.

Sprawa Tomasza Szmydta. Jest postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu sędziemu

Sprawa Tomasza Szmydta. Jest postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu sędziemu

Źródło:
PAP

- Widziałem paniczny strach, gdy chcieliśmy się dowiedzieć prawdy - przekazał senator KO i członek Krajowej Rady Sądownictwa Krzysztof Kwiatkowski, mówiąc o roli, jak stwierdził "kluczowej", Tomasza Szmydta w pracach KRS za czasów rządów PiS. - Szmydt to zdrajca, którego tolerował przez lata PiS - stwierdził wicepremier Krzysztof Gawkowski (Lewica). Według Piotra Polaka (PiS) "Szmydt zrobił, co zrobił, zrobił haniebną rzecz".

Sprawa Szmydta. Kwiatkowski: widziałem paniczny strach w neo-KRS

Sprawa Szmydta. Kwiatkowski: widziałem paniczny strach w neo-KRS

Źródło:
TVN24

Eksplozje na płonącym wysypisku odpadów z chemikaliami w Siemianowicach Śląskich. Wybuchającą beczkę widać na nagraniu zarejestrowanym przez kamerę TVN24. Została "wystrzelona" niczym pocisk. Z żywiołem cały czas walczą strażacy.

Eksplozja i kula ognia nad płonącym wysypiskiem, a w niej beczka

Eksplozja i kula ognia nad płonącym wysypiskiem, a w niej beczka

Źródło:
TVN24

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Kłęby czarnego dymu widać z kilku kilometrów. Akcja gaszenia jest bardzo trudna. Pojemniki z chemikaliami rozszczelniają się, dochodzi do wybuchów. Strażacy informują, że pożar jest "opanowany", czyli już się nie rozprzestrzenia. Według szacunków urzędu miasta na składowisku znajduje się około 10 tysięcy ton odpadów.

Pożar jest "opanowany, nie rozprzestrzenia się". Akcja potrwa wiele godzin, alert RCB obowiązuje

Pożar jest "opanowany, nie rozprzestrzenia się". Akcja potrwa wiele godzin, alert RCB obowiązuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech pracują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP

Ciała prawdopodobnie dwóch dziewczynek w wieku trzech i pięciu lat znaleźli w piątek policjanci na prywatnej posesji w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (Małopolska). Na miejscu pracuje prokurator. W sprawie zatrzymano 40-letnią matkę dzieci.

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Siły rosyjskie rozpoczęły w piątek rano atak lądowy w północno-wschodniej Ukrainie, posuwając się o kilometr w głąb obwodu charkowskiego, w okolicy miasta Wołczańsk – poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na wysokie rangą ukraińskie źródło. W wyniku wzmożonego ostrzału osiedli granicznych w obwodzie charkowskim, połączonego z atakiem naziemnym zginęło co najmniej dwóch cywilów - przekazały lokalne władze. 

Rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim. "Otwiera się nowy front wojny"

Rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim. "Otwiera się nowy front wojny"

Źródło:
Reuters, PAP

Zakończył się protest rolników i związkowców, którzy przemaszerowali warszawskimi ulicami, by wyrazić sprzeciw przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Po godzinie 14 uczestnicy dotarli przed Sejm. Godzinę później przedstawicieli protestujących przyjął w Sejmie marszałek Szymon Hołownia. Jak mówił, spotkanie odbyło się w spokojnej atmosferze. Po 16 organizatorzy zakończyli protest.

Rolnicy, związkowcy i politycy PiS przeszli ulicami stolicy

Rolnicy, związkowcy i politycy PiS przeszli ulicami stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kijów spodziewa się, że pierwsze myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu i lipcu - donosi w piątek Reuters, powołując się na wysokiej rangi źródło w ukraińskim wojsku. Nie podano jednak, kto ma dostarczyć odrzutowce.

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Źródło:
Reuters, PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla mieszkańców: Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Sosnowca, Mysłowic, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Jaworzna, Rudy Śląskiej, Piekar Śląskich, Bytomia, Zabrza i powiatu będzińskiego w związku z ogromnym pożarem, który wybuchł na składowisku z chemikaliami w Siemianowicach Śląskich. "Nie zbliżaj się do miejsca pożaru. Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna" - apeluje RCB.

"Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna". Alert RCB na Śląsku

"Jeśli możesz, zostań w domu i zamknij okna". Alert RCB na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

W Siemianowicach Śląśkich płonie składowisko odpadów. Nad miejscem pożaru unosi się słup czarnego dymu. - Zagrożenie jest i to nie tylko w tym miejscu. Powinniśmy wziąć cyrkiel, zrobić duży okrąg o zasięgu co najmniej 20 kilometrów. Tam jest zagrożenie - wskazywał dziennikarz "Superwizjera" Maciej Kuciel, autor reportażu "Wojny śmieciowe".

"Powinniśmy wziąć cyrkiel, zrobić okrąg o promieniu co najmniej 20 kilometrów. Tam jest zagrożenie"

"Powinniśmy wziąć cyrkiel, zrobić okrąg o promieniu co najmniej 20 kilometrów. Tam jest zagrożenie"

Źródło:
TVN24

Firma, która składowała odpady, które obecnie płoną w Siemianowicach Śląskich, jest dobrze znana lokalnym władzom, instytucjom zajmującym się ochroną środowiska i organom ścigania. W 2019 roku po przeprowadzeniu kontroli stwierdzono nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Sprawę zgłoszono między innym do prokuratury. - Obszerne śledztwo jest prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach - poinformował Paweł Zawidlak z Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Problem dobrze znany. Od kilku lat trwa śledztwo w sprawie składowiska

Problem dobrze znany. Od kilku lat trwa śledztwo w sprawie składowiska

Źródło:
tvn24.pl

21 maja planowane jest przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu - poinformował Tomasz Siemoniak, nowy szef MSWiA.

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich. Jest data planowanej decyzji rządu

Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich. Jest data planowanej decyzji rządu

Źródło:
PAP

Na posiedzeniu Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przedstawiciel prezydenta "zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce" - przekazał premier Donald Tusk. Zapowiedział, że "będą wnioski do prokuratury", a on sam w sobotę pojedzie na granicę z Białorusią.

Premier: przedstawiciel prezydenta gotowy do współpracy, będą wnioski do prokuratury

Premier: przedstawiciel prezydenta gotowy do współpracy, będą wnioski do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ze śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości wyłączono materiały "w zakresie usunięcia z zasobów Prokuratury Krajowej, a następnie ukrycia dokumentów w postaci akt nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym". Zostały one znalezione podczas przeszukania domu Zbigniewa Ziobry - poinformowała Prokuratura Krajowa. Dodała, że materiały trafią do prokuratury w Łodzi.

Dokumenty znalezione w domu Ziobry. Prokuratura Krajowa przekaże materiały w sprawie do Łodzi

Dokumenty znalezione w domu Ziobry. Prokuratura Krajowa przekaże materiały w sprawie do Łodzi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Towarzyszyły temu okrzyki aktywistów i słowne utarczki.

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Okrzyki i słowne utarczki w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosowanie kończy się dzisiaj, 10 maja, o godzinie 23.59. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień na głosowanie

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień na głosowanie

Źródło:
TVN24

"Przejście Kremla od twierdzeń o prześladowaniach osób mówiących językiem rosyjskim do prześladowania tych, które mówią po mołdawsku, wskazuje, że Kreml usiłuje prawdopodobnie uzasadnić przyszłą napaść na całą Mołdawię" - stwierdził w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Jak dodał, wcześniej Rosja wykorzystała podobną narrację do uzasadnienia inwazji na Ukrainę.

ISW: zmiana retoryki Rosji może wskazywać na chęć przejęcia kontroli nad całą Mołdawią

ISW: zmiana retoryki Rosji może wskazywać na chęć przejęcia kontroli nad całą Mołdawią

Źródło:
PAP

Popularność danego miejsca wśród turystów może okazać się jego przekleństwem. Przekonali się o tym chociażby mieszkańcy położonej na Minorce urokliwej wioski Binibeca Vell. Już od pewnego czasu jej ludność skarży się nie tylko na nadmiar, ale i niewłaściwe zachowania turystów, obarczając za tę sytuację urzędników. Jeśli ta nie ulegnie poprawie, grożą, że wstęp do wioski zostanie zamknięty dla odwiedzających.

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Mają dość turystów. Grożą, że zamkną wstęp do wioski

Źródło:
PAP

Po ucieczce Tomasza Szmydta na Białoruś politycy PiS i Suwerennej Polski odcinają się od niego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński już w 2017 roku interweniował jednak w sprawie Szmydta i jego dzieci, która toczyła się przed sądem. Przypomniał o tym dwa lata później w liście do "małej Emi" - żony Szmydta i jednej z uczestniczek afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów PiS.

Kaczyński w 2017 roku interweniował w sprawie Szmydta i jego dzieci. Opisał to w liście do "małej Emi"

Kaczyński w 2017 roku interweniował w sprawie Szmydta i jego dzieci. Opisał to w liście do "małej Emi"

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Premier Donald Tusk ogłosił w piątek zmiany w swoim rządzie. Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, pokieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nowym ministrem kultury i dziedzictwa narodowego zostanie Hanna Wróblewska, a Jakub Jaworowski - ministrem aktywów państwowych. Krzysztof Paszyk obejmie stanowisko szefa Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. "Nadchodzi czas porządkowania"

Donald Tusk ogłosił zmiany w rządzie. "Nadchodzi czas porządkowania"

Źródło:
TVN24, PAP

Podniesienie VAT-u na niektóre produkty żywnościowe z zera do 5 procent nie przeniosło się w tak dużym stopniu na ceny, jak się obawiał Narodowy Bank Polski - stwierdził w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Przyznał, że inflacja w kolejnych kwartałach wzrośnie, choć zaznaczył, że "skala tego wzrostu obarczona jest wysoką niepewnością".

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Szef NBP: to jest główny powód niepokoju

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Justin i Hailey Bieber zostaną rodzicami. O tym, że spodziewają się dziecka małżonkowie poinformowali w czwartek w serii opublikowanych na Instagramie zdjęć. Komentarze pod postem wypełniły liczne gratulacje.  

Justin i Hailey Bieber spodziewają się pierwszego dziecka

Justin i Hailey Bieber spodziewają się pierwszego dziecka

Źródło:
BBC, TVN24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl