Video: tvn24 Pod kopalnią trwa protest20.07 | Około pól tysiąca osób protestuje pod kopalnią odkrywkową w Kryszkowicach (Wielkopolska). Interweniowała policja, która jak twierdza protestujący użyła gazu łzawiącego.
zobacz więcej wideo »
Video: Mateusz Grzymkowski / Fakty po południu Mokry protest w Goniądz. "Nie dla Via Carpatii przez Biebrzę"Mokre "nie" dla Via Carpatii, która ma być poprowadzona przez Biebrzę. Jedni weszli, a inni wskoczyli do rzeki, by pokazać jak ważna dla nich jest ochrona przyrody. W ten sposób sprzeciwiają się też planom budowy jednego z odcinków międzynarodowej trasy tranzytowej.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Protestujący sprzeciwiają się przejęciu Westerplatte13.07 | Przed Dworem Artusa w Gdańsku odbył się protest Obywateli RP przeciwko specustawie w sprawie przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte, która jest obecnie procedowana przez Parlament. Tymczasem Muzeum II Wojny Światowej już zaczęło organizować wycieczki na Westerplatte.zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN Protesty po oddelegowaniu prokuratora Krasonia. "Łagodniej...Prokuratorzy stanęli murem za swoim kolegą. Nie pozwolimy na przemilczenie tej sprawy - piszą w liście do swojego szefa Bogdana Święczkowskiego i dodają - z postępowania dyscyplinarnego i decyzji kadrowych uczynił pan narzędzie osobistej zemsty. Prokurator Mariusz Krasoń w jeden weekend musiał przenieść się z Krakowa do Wrocławia. W jego obronie stają też sędziowie, a nawet adwokaci, z którymi na co dzień spiera się na sądowej sali. zobacz więcej wideo »
Foto: TVN24
| Video: tvn24
Przed kopalnią trwa protest
Około pół tysiąca osób protestuje przed kopalnią odkrywkową w Kryszkowicach (Wielkopolska). Interweniowała policja. Wylegitymowano niemal 90 demonstrantów.
Jak tłumaczą uczestnicy protestu, działalność kopalni odkrywkowych fatalnie wpływa na życie okolicznych mieszkańców. – Rolnicy nie mają wody, pola są suche, nie można w ogóle uprawiać roślin – wylicza jeden z uczestników akcji.
- Jako obywatelka nie zgadzam się na tego typu traktowanie zarówno ludności lokalnej, jak i społeczeństwa w ogóle – podkreśla kolejna protestująca.
- Tą akcją wyrażamy sprzeciw dla poszerzania kopalni w regionie. Odkrywka nie może postąpić ani kroku dalej. Zdecydowaliśmy się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, bo dotychczasowe strategie ochrony klimatu nie wystarczają. Żyjemy w czasach klimatycznej katastrofy. Mamy 11 lat na całkowite odejście od paliw kopalnych - i musimy zdać sobie z tego sprawę wszyscy - mówiła Diana Zawilec z Obozu dla Klimatu.
"Obywatelskie nieposłuszeństwo"
W proteście w Kryszkowicach bierze udział około pół tysiąca osób. Część z nich pokojowo maszeruje po terenach otaczających kopalnię, część jednak zdecydowała się na wejście na teren placówki. Jak mówią, jest to akt obywatelskiego nieposłuszeństwa.
- W Kryszkowicach grupa osób próbowała się wedrzeć na teren kopalni. Policjanci powstrzymali te próby, wylegitymowano 88 osób. Jeden z uczestników został zatrzymany za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza, wobec innego policjant użył miotacza pieprzu - poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji.
Protestujący kontra policja
Protestujący przekonują, że policjanci celowo usiłują utrudnić im protest. – Zatrzymywano nas pod pretekstem jakichś drobnych szczegółów technicznych, dwie grupy były przez prawie godzinę przetrzymywane przez policję. Kolejna grupa została zatrzymana w szczerym polu pod pretekstem blokowania pasa ruchu. Policja użyła gazu w stosunku do pokojowego protestu – relacjonuje jedna z organizatorek protestu.
Policja przekonuje jednak, że interwencje przebiegały zgodnie z przepisami.