tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Michałki z fyrtla

Fenomen poznańskiego słupa. Dziś jak "rożen Hitchcocka"

Fenomen poznańskiego słupa. 
Dziś jak "rożen Hitchcocka"
Foto: Jacek Datczuk Ptaki od lat przesiadują na tym samym sygnalizatorze

Ten widok znany jest poznaniakom od lat: gołębie zasiadające na jednym ze słupów sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa. W czwartkowy mglisty poranek ptaki budziły złowrogie skojarzenia. - To poznański rożen Hitchcocka - mówi Jacek Datczuk, autor zdjęcia.

- To miejsce, gdzie ptaki przesiadują od lat. Dzisiejsza poranna pogoda sprawiła, że czuję się tak jak te gołębie - śmieje się Datczuk w rozmowie z tvn24.pl.

Może grzeją sobie stópki?

Na czym polega fenomen tego słupa? Tajemnica sygnalizatora od wielu lat zastanawiała ornitologów.

- Ptaki często wybierają sobie "swoje" miejsca do wypoczynku czy ulubione drzewa. Wszystkie te miejsca jednak łatwo da się wytłumaczyć - są to dobre punkty obserwacyjne - mówi Andrzej Batycki zajmujący się ptakami w Polskim Towarzystwie Ochrony Przyrody "Salamandra". I jednocześnie przyznaje: Fenomenu tego sygnalizatora jednak wyjaśnić nie umiem.

- To dobry punkt obserwacyjny, ale obok są trzy inne takie słupy a gołębie zawsze siadają właśnie na tym - dziwi się Batycki.

Temat wyraźnie jednak zainteresował miłośników przyrody.

- Rozmawialiśmy jakiś czas temu o tym w gronie naukowym. Tajemnicy nie mogli odkryć nawet wybitni profesorowie. Wszyscy jednak podchodziliśmy do tego tematu nie naukowo a ciekawostkowo - zastrzega Batycki, dodając żartobliwie: Temat jest intrygujący ale niestety nikt jeszcze nie napisał o tym pracy magisterskiej. Może dochodzi tam do jakiegoś zwarcia i gołębie ogrzewają sobie stópki?.

Za fenomenem stoi starsza pani

Zagadkę rozwiązuje prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- O ten słup wielokrotnie mnie pytano i przez lata nie znałem odpowiedzi - przyznaje. - Fenomen okazał się prosty – od 10 lat ptaki dostają przy tym sygnalizatorze jedzenie. Przekazali mi to mieszkańcy, z którymi rozmawiałem. Przychodzi tam pewna starsza pani i je dokarmia. To ona stoi za tym fenomenem - śmieje się Tryjanowski.

Słup znajduje się na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl


Widziałeś ptaki, które siadają w dziwnych miejscach albo intryguje Cię ich zachowanie? A może sam dokarmiasz jakieś zwierzęta i chcesz się podzielić ich historia z innymi? Prześlij zdjęcia i filmy na kontakt24@tvn.pl lub zamieść je na stronie kontakt24.tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Michałki z fyrtla

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pelikan2013

Żaden fenomen,tak jak wspomniał prof. dr hab. Piotr Tryjanowski od kilkunastu lat gołębie są dokarmiane przez kobiete z bloku obok. Wcześniej jedzenie było wysypywane na trawnik ale po zasadzeniu krzewów przeniosła sie na chodnik.Wygląda to ciekawie ale dla mieszkańców pobliskiego bloku już nie jest do śniechu ponieważ gołębie siadają rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje