tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kupił kamienicę i zaczął nękać lokatorkę. Sąd: 99-latce należy się zadośćuczynienie

zobacz więcej wideo »
Kupił kamienicę i zaczął nękać lokatorkę. Sąd: 99-latce należy się zadośćuczynienie
 • Wyrok w sprawie nękania 99-latki przez właściciela kamienicyWyrok w sprawie nękania 99-latki przez właściciela kamienicy
 • Córka 99-latki komentuje wyrokCórka 99-latki komentuje wyrok
 • "Proceder czyszczenia kamienic w soczewce". RPO o sprawie nękania 99 latki"Proceder czyszczenia kamienic w soczewce". RPO o sprawie nękania 99 latki
Foto: TVN 24 Poznań | Video: TVN 24 Poznań Sąd skazał właściciela kamienicy

Odcinał prąd, gaz, utrudniał wyjście z domu lokatorce. Ze skazującym wyrokiem się nie zgodził - chciał uniewinnienia. Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił apelację "czyściciela kamienic" w sprawie dotyczącej nękania lokatorki. Właściciel domu musi jej zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia.

Zaczęło się sześć lat temu. Ofiara dziś ma 99 lat.

Kobieta mieszkała w jednej z kamienic w centrum Poznania od 1959 r. W 2011 r. budynek przejął nowy właściciel. Zamierzał go wyburzyć i postawić nowoczesny budynek. Przeszkodą byli lokatorzy. Próbował pozbyć się ich łamiąc prawo. Odcinał prąd, gaz, stawiał drewniane bale na klatce schodowej tak, by uniemożliwić przejście. W tym czasie starsza kobieta doznała zawału serca. Jak twierdzi jej córka - właśnie przez działania "czyściciela".

Sąd po stronie 99-latki

Sprawa trafiła do sądu. Rodzina kobiety domagała się 100 tys. zł zadośćuczynienia. W czerwcu zeszłego roku sąd przyznał jej rację. Zasądził jednak na rzecz kobiety dziesięciokrotnie niższego odszkodowania. Od wyroku odwołali się zarówno poszkodowana jak i sprawca.

Josef L. wniósł o zmianę wyroku i oddalenie powództwa w całości. Twierdził, że doszło do przedawnienia a analizy sądu I instancji były niedokładne.

We wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu odrzucił jego wniosek. - Jesteśmy zadowoleni, ze sąd ostatecznie i zdecydowanie odrzucił apelację pozwanego, argumentując to właściwie. Apelacja była naszym zdaniem absurdem i ośmieszeniem siebie - mówiła Hanna Chlebowska, córka 99-latki.

Odwołanie rodziny poszkodowanej zostało także odrzucone. Wyrok w momencie złożenia apelacji był już prawomocny, stąd sąd w ogóle go dziś nie rozpatrywał.

We wtorek na sali sądowej pojawiły się Magdalena Górska, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich oraz Zuzanna Rudzińska-Bluszcz z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Obie kobiety cieszyły się z wyroku sądu. - Jestem zadowolona ze słów, które padły w uzasadnieniu wyroku, że przed zabezpieczeniem budynku należy zabezpieczyć osoby - podkreślała Rudzińska-Bluszcz.

99-latka zapłaci za proces?

Rodzina 99-latki zamierza złożyć jeszcze skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie umorzenia kosztów procesu sądowego. Wspiera ją w tym pełnomocnik Jacka Jaśkowiaka. Ich zdaniem starszą kobietę jako ofiarę należy zwolnić takich opłat.

- Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zauważy aspekt społeczny i przychyli się do tego wniosku. Uważam, ze prawa poszkodowanej zostały rażąco naruszone - powiedziała Magdalena Górska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje