tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Znaleźli skarb sprzed ponad 3 tysięcy lat

Znaleźli skarb sprzed ponad 3 tysięcy lat
Foto: Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. | Video: Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Paciorki, zawieszki, figurka - skarby z epoki brązu

Biżuterię z brązu i bursztynu pochodzącą z epoki brązu odnalazło dwóch mieszkańców powiatu sulęcińskiego w Lubuskiem. Przedmioty te przeleżały ziemi około trzech tysięcy lat.

Skarb znaleziono kilka tygodni temu. Składa się na niego wiele przedmiotów i drobnych artefaktów. Wszystkie one znajdowały się w jednym miejscu. Prawdopodobnie stanowią element jednego naszyjnika i były nanizane na rzemień lub sznurek.

Figurka, paciorki, bursztyn

Wśród przedmiotów są m.in. figurka zoomorficzna, zawieszki spiralne i koszyczkowate, bursztynowy paciorek, kółka z drutu, ozdoby druciane i paciorki oraz blaszki z otworami. Łącznie to ponad 170 obiektów.

- Cały ten zbiór znalazcy przekazali konserwatorowi zabytków, wskazując miejsce jego znalezienia. Jest to cenne znalezisko i można powiedzieć unikatowe, ponieważ jest prawdopodobnie kompletne i pozwoli na zrekonstruowanie naszyjnika niemal w całości – mówi Błażej Skaziński z Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp.

Zgodnie z procedurą, miejsce odnalezienia pradawnej biżuterii zostało oznaczone i dokładnie przebadane przez archeologów, którzy ujawnili kolejne elementy naszyjnika.

Sam skarb, po dokładnych badaniach i pracach konserwatorskich, trafi na ekspozycję w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. Niewykluczone, że jego znalazcy otrzymają nagrodę.

Przedmioty znaleziono w okolicach Sulęcina:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje