tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

3,3 miliona złotych od premier na odbudowę gorzowskiej katedry. Prace ruszą jesienią

3,3 miliona złotych od premier na odbudowę gorzowskiej katedry. Prace ruszą jesienią
Foto: Fakty TVN | Video: Fakty TVN Katedra w Gorzowie w płomieniach

Diecezja zielonogórsko-gorzowska otrzyma z rezerwy ogólnej budżetu państwa ponad 3,3 mln zł na remont uszkodzonej w lipcowym pożarze wieży katedry w Gorzowie.

We wtorek wojewoda lubuski Władysław Dajczak przekazał biskupowi. zielonogórsko-gorzowskiemu Tadeuszowi Lityńskiemu zarządzenie, które 7 września podpisała premier Beata Szydło. Na jego mocy, w budżecie wojewody lubuskiego pojawią się dodatkowe 3 mln 360 tys. zł, z przeznaczeniem na prace związane z remontem wieży i organów katedry.

Obietnica dotrzymana

Premier zapowiedziała pomoc jeszcze, kiedy katedralna wieża płonęła.

- Nie spodziewałem się naprawdę, że to wydarzy się tak szybko, bo środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa są trudne do pozyskania, trzeba spełnić wiele wymogów. W związku z tym ta decyzja jest bardzo szybka. Cieszymy się, bardzo jesteśmy wdzięczni pani premier, że dotrzymała słowa, że wspomoże naszą diecezję, nasze województwo. To jest ważne dla nas wszystkich, nie tylko dla mieszkańców Gorzowa – mówił podczas briefingu Dajczak, po czym wręczył decyzję biskupowi.

- Otrzymując tę decyzję pragnę wyrazić wdzięczność pani premier za jej osobistą, bezpośrednią akcję włączenia się w pomoc. Od 1 lipca jesteśmy w okresie wielkiej solidarności wielu środowisk, odczuwamy to – mówił na briefingu bp Lityński.

"Wiemy co należy wymienić"

Ekonom diecezji ks. Wojciech Jurek mówił, że ma świadomość, iż środki muszą zostać zagospodarowane do końca roku. - Jesteśmy po ekspertyzie technicznej, wiemy już dokładanie, co należy wymienić. W tej chwili trwają już prace projektowe, także dotyczące projektowania rusztowania. Oczywiście także mamy pełną ekspertyzę naprawy instrumentu organowego. Mam nadzieję, że te pieniądze będą w sposób rzetelny wydane i zrealizowane, i będziemy cieszyć się piękną katedrą – powiedział ks. Jurek.

Do naprawy jest cała wieża od miejsca zamontowania dzwonów – od poziomu czwartego do szóstego, cała konstrukcja drewniana podtrzymująca hełm i mur pruski, kopuła oraz katedralne organy.

Koszt całego remontu szacuje się na 10-12 mln złotych. Naprawa samych organów ma kosztować 1,8 mln zł, a mechanizmu zegarowego 400 tys. zł. - Podejrzewam, że wymiana wszystkich instalacji związanych z prądem to będzie wydatek w granicach 1,5 mln zł – wyliczał ks. Jurek.

W jego ocenie realnym terminem rozpoczęcia prac remontowych jest koniec października.

Ekonom diecezji poinformował, że wysokość odszkodowania od ubezpieczyciela może wynieść w granicach 2-3 mln zł. Zaznaczył, że będzie znana po wykonaniu szczegółowych kosztorysów. - Ze zbiórek i akcji na rzecz odbudowy katedry mamy milion zł – dodał ks. Jurek.

Symbol miasta w ogniu

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca. Strażacy walczyli z żywiołem przez wiele godzin. Opanowali go następnego dnia. Część wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Ogień strawił kilka kondygnacji, dwie trzecie wieży zostało uratowane. Ocalały dzwony i organy.

Śledztwo ws. pożaru prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp., która zleciła wykonanie opinii biegłym. Jak przekazał we wtorek jej rzecznik Roman Witkowski, opinia powinna być gotowa w tym miesiącu.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest uznawany za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji. Rangę kościoła katedralnego zyskała w 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje