tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zdrowie, światopogląd, bezsilność i przyczyny niezależne. Wszystko, co przeszkodziło posłom

zobacz więcej wideo »
Zdrowie, światopogląd, bezsilność i przyczyny niezależne. Wszystko, co przeszkodziło posłom
Foto: Radek Pietruszka / PAP | Video: Adrianna Otręba / tvn24 Wynik środowego głosowania w Sejmie daleki był od oczekiwań liderów partii opozycyjnych

Posłowie, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu albo nie poparli projektu ustawy liberalizującej prawo aborcyjne, przedstawiają cztery główne tłumaczenia. Miał im przeszkodzić stan zdrowia, poczucie bezsilności lub nieobecność w Sejmie z przyczyn niezależnych. Część twierdzi, że głosowała zgodne z własnym światopoglądem.

Troje posłów Platformy Obywatelskiej zagłosowało za odrzuceniem projektu łagodzącego obecne przepisy aborcyjne. 29 posłów PO i 10 Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Głosowanie odbyło się w środę o godzinie 22.42. Jego przedmiotem był wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu przygotowanego przez komitet "Ratujmy Kobiety 2017" obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie. Zakładał on między innymi wprowadzenie prawa do usuwania ciąży do 12. tygodnia - na żądanie kobiety - oraz przywrócenie sprzedaży tabletek "dzień po" bez recepty.

Postawa posłów, którzy nie poparli obywatelskiego projektu, wywołała burzę w opozycyjnych ławach w Sejmie. Władze Platformy i Nowoczesnej twierdzą, że prace nad obywatelskim projektem będą kontynuowane. Stało się jednak inaczej. Liderzy PO i Nowoczesnej mieli szanse przeprowadzić go do dalszych prac, bo opowiedziało się za tym 58 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Plany władz PO i .N nie powiodły się, bo zabrakło im głosów w ich własnych szeregach.

Część posłów, którzy postąpili wbrew woli władz partii, przedstawiło publicznie tłumaczenia swojej decyzji.

Zdrowie posłom nie dopisywało

Troje posłów Platformy twierdzi, że na obecność na głosowaniu nie pozwolił im stan zdrowia.

"Szanowni Państwo, wyjaśniam. Z przyczyn zdrowotnych WCZORAJ W OGÓLE NIE BYŁO MNIE W SEJMIE. Ani na komisjach, ani na głosowaniach. W wyniki braku dziennikarskiej rzetelności i plotek pojawiła się informacja, że nie wziąłem udziałów w głosowaniu. To NIEPRAWDA" - zapewnił poseł Arkadiusz Myrcha z PO [pisownia oryginalna - przyp. red.].

 

Przyczyny zdrowotne jako powód nieobecności w Sejmie wymieniła również inna posłanka PO, Joanna Augustynowska. W serwisie społecznościowym napisała:

"Moja nieobecność w parlamencie wynika z powodów zdrowotnych i ścisłych zaleceń lekarskich dotyczących leczenia. Chcę mocno podkreślić, że jestem zwolenniczką edukacji seksualnej, oraz liberalizacji prawa aborcyjnego" - przekonywała Augustynowska.

W dniu sejmowego głosowania i również dzień wcześniej zdrowie miało nie dopisywać również Kindze Gajewskiej z PO. Posłanka określiła swój stan jako "bardzo zły". Przeprosiła wyborców za swoją nieobecność i zapewniła, że jest jej "niewymownie przykro". 

Część internautów powątpiewała w zapewnienia Kingi Gajewskiej o dwudniowej niedyspozycji. Zauważyli, że pierwszego dnia, gdy stan jej zdrowia miał być "bardzo zły", brała udział w spotkaniu z wyborcami w Łomiankach

"Głosy i tak są policzone i ode mnie nic nie zależy"

Część spośród nieobecnych posłów wyraziła ubolewanie i zdezorientowanie zarazem. Twierdzili, iż byli przekonani, że projekt obywatelski zostanie odrzucony już na wstępnym etapie prac sejmowych, nawet przy pełnym poparciu wszystkich posłów opozycji.

- Wydawało mi się, że głosy i tak są policzone i ode mnie nic nie zależy. Po co się więc w tę niepotrzebną debatę angażować? Wynik końcowy wydawał się przesądzony, że PiS zagłosuje za projektem zaostrzającym - tłumaczył swą nieobecność na głosowaniu Antoni Mężydło z PO.

Również Elżbieta Gelert z Platformy oświadczyła, że nie była obecna na głosowaniach, bo uznała ich wynik za z góry przesądzony.

- Nie uważam, żeby w obecnej kadencji Sejmu, gdy PiS ma większość, jakiekolwiek zmiany poza radykalizacją prawa, mogły wejść w życie - oświadczyła posłanka.

Podobnych argumentów użyła parlamentarzystka tego samego ugrupowania Alicja Chybicka.

- Gdybym to przewidziała, to dzisiaj zagłosowałabym, żeby on [projekt - red.] poszedł do komisji - wyjaśniała dziennikarzom. Część mediów podaje, że Chybicka wcześniej twierdziła w jednym z serwisów społecznościowych, iż nie zagłosowała świadomie, a wpis ten został następnie usunięty.

"Za absurdalne uważam karanie posłów za to głosowanie"

Część posłów, którzy nie poparli obywatelskiego projektu, informuje, że ominęła głosowanie z przyczyn niezależnych od siebie.

"Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak była nieobecna na posiedzeniu Sejmu w dniach 9-11 stycznia 2018 r. Nieobecność ta została spowodowana sprawami rodzinnymi i została ustalona wcześniej z Marszałkiem Sejmu. Został on o tym fakcie poinformowany pismem z dnia 2 stycznia 2018 r." - poinformowało w piątek 12 stycznia po południu biuro komunikacji Nowoczesnej.

Również poseł Włodzimierz Karpiński z PO przekonywał, że nie mógł stawić na głosowaniu z przyczyn, które nie były zależne od niego.

"Oświadczam, że dnia 10 stycznia w ogólnie nie brałem udziału w głosowaniach ze względów niezależnych ode mnie. Gdybym mógł to byłbym w Sejmie. Jednocześnie nigdy nie ukrywałem swoich konserwatywnych poglądów. Za absurdalne uważam karanie posłów za to głosowanie" - napisał Karpiński.Nie wszyscy posłowie opozycji za rozszerzeniem prawa do aborcji

Jednym z trojga posłów opozycji obecnych na głosowaniu, a głosujących wprost za odrzuceniem obywatelskiego projektu, był Jacek Tomczyk z Platformy.

- Głosowałem zgodnie z własnym sumieniem. To jest dobry obyczaj parlamentarny, który zawsze panował nie tylko w Platformie Obywatelskiej, ale we wszystkich klubach w polskim parlamencie, że w sprawach światopoglądowych posłowie głosują zawsze zgodnie z własnym sumieniem i rozliczają się z tego głosowania przed swoimi wyborcami - wyjaśniał poseł PO. - To jest pierwszy taki przypadek, gdy po wielu latach, zasada która nas łączyła, została złamana przez władze klubu i wprowadzono dyscyplinę, próbując łamać posłom kręgosłupy - podkreślał.

Wprowadzenie dyscypliny w głosowaniu nad kwestią aborcji skrytykował inny poseł Platformy Tomasz Głogowski, który jednak był nieobecny na głosowaniu.

"Dziś trafiało do mnie wiele gratulacji za taką postawę. Dziękuję za nie, choć są przesadzone, gdyż co to za odwaga - wiadomo, że nie popieram postulatu aborcji na żądanie i chyba nikogo to nie zaskoczyło" - napisał w mediach społecznościowych Głogowski.

Nocne głosowanie z 10 stycznia nie było pierwszym, w którym konserwatywni posłowie Platformy postąpili wbrew woli kierownictwa partii. W 2013 roku głośnym echem w polityce odbiło się głosowanie aż 46 posłów klubu wówczas rządzącej PO za odrzuceniem projektu ustawy o związkach partnerskich, wskutek czego projekt upadł. Byli wśród nich również wtedy Głogowski i Tomczyk oraz Marek Biernacki i Joanna Fabisiak, którzy w minioną środę zagłosowali za odrzuceniem obywatelskiego projektu łagodzącego zakaz aborcji. Cztery lata temu w głosowaniu światopoglądowym nie obowiązywała w PO dyscyplina. Dwa dni temu już tak.

"Nikt mi nie powie, że to tylko zlepek komórek"

Z przyczyn światopoglądowych nie wzięła udziału w głosowaniu również Kornelia Wróblewska z Nowoczesnej. Powiedziała, że opowiada się za większym dostępem do antykoncepcji i edukacji seksualnej, ale nie poprze aborcji na żądanie.

- Nigdy nie uznam, że trzymiesięczny płód nie jest dzieckiem, bo ja przed chwilą urodziłam dziecko. Nikt mi nie powie, że to tylko zlepek komórek - oświadczyła Wróblewska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Reader
Reader

Jeżeli posłanka lub poseł nie jest w stanie dostrzec różnicy w głosowaniu nad skierowaniem projektu ustawy do komisji, a głosowaniem nad przyjęciem ustawy to taka osoba nigdy nie powinna znaleźć się w sejmie. Jak w tym kraju ma być dobrze jeśli tak nieświadomi ludzie mają wpływ na stanowienie obowiązującego Polaków prawa

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Donald11

   Do przyczyn wymienionych w tytule dodałbym (na pierwszym miejscu) brak rozumu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     4
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     "Bardziej prawdopodobne, że UE się rozwiąże, niż że Polska z niej wystąpi"

     - Obie strony opowiadają banialuki - ocenił komentator "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jan Rokita, opisując politykę rządu i opozycji. Jego zdaniem opozycja uprawia propagandę twierdzeniami, że działania PiS wyprowadzają Polskę z UE. zobacz więcej »

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo
     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

     Rachunki za prąd miały nie wzrosnąć. Teraz rząd zmienia zdanie

     W przyszłym roku rachunki za prąd mogą wzrosnąć - przyznał wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski. To zmiana stanowiska, bo wcześniej zarówno on, jak i premier Mateusz Morawiecki zapewniali, że podwyżek nie będzie. W ocenie ekspertów, nawet jeśli rząd zamrozi taryfy dla gospodarstw domowych, wzrosty cen na rynku hurtowym odczujemy, płacąc więcej za inne produkty. czytaj dalej »

     Chińczycy uruchomią pierwszy na świecie sztuczny księżyc. Wyjaśniamy dlaczego

     W 2020 roku nad miastem Chengdu w Chinach zawiśnie pierwszy na świecie sztuczny satelita. Zobacz TOTERAZ

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     USA likwidują swój konsulat dla Palestyńczyków w Jerozolimie. "Bardzo zła decyzja"

     USA likwidują swój konsulat dla Palestyńczyków w Jerozolimie. "Bardzo zła decyzja"

     Stany Zjednoczone likwidują konsulat w Jerozolimie, który był de facto misją dyplomatyczną do kontaktów z Palestyńczykami i wcielą go do swej ambasady w Izraelu - poinformował w czwartek sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Autonomia Palestyńska nazwała to "bardzo złą decyzją". zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Zmarznięty nos zimą? Mamy rozwiązanie

     Czapka, szalik, rękawiczki... To znamy wszyscy. Brytyjska firma wyszła naprzeciw największym zmarzluchom i wprowadziła na rynek ogrzewacz na nos. Zobacz TOTERAZ

     Księżna Meghan podczas wizyty w Melbourne, Australia (Fot. JULIAN SMITH/PAP/EPA) czytaj dalej »