tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szarobura breja i pół ćwiartki ogórka, czyli szpitalne jedzenie się nie poprawia

zobacz więcej wideo »
Szarobura breja i pół ćwiartki ogórka, czyli szpitalne jedzenie się nie poprawia
 • "Dieta" pacjentów szpitali"Dieta" pacjentów szpitali
 • Sanepd sprawdził firmy na Mazowszu dostarczające jedzenie w pudełkach. Do wielu były poważne zastrzeżeniaSanepd sprawdził firmy na Mazowszu dostarczające jedzenie w pudełkach. Do wielu...
 • Rezydenci rozszerzają protestRezydenci rozszerzają protest
 • 15.10.2017 | "Lekarze rezydenci w sposób bardzo taktowny dopominają się nie o swoje, ale o nasze"15.10.2017 | "Lekarze rezydenci w sposób bardzo taktowny dopominają się nie o...
 • Rezydenci nie przerywają protestuRezydenci nie przerywają protestu
 • Hetman: rezydenci przez dwa lata byli ignorowaniHetman: rezydenci przez dwa lata byli ignorowani
 • Lekarze rezydenci: jesteśmy agentami zmiany, dobrej zmianyLekarze rezydenci: jesteśmy agentami zmiany, dobrej zmiany
 • Co by się stało, gdyby rezydenci wyjechali z Polski?Co by się stało, gdyby rezydenci wyjechali z Polski?
 • Rezydenci: przedstawimy własną propozycjęRezydenci: przedstawimy własną propozycję
 • Lekarze rezydenci są otwarci na dialog Lekarze rezydenci są otwarci na dialog
 • Rezydenci skomentowali odejście ministra Radziwiłła z Naczelnej Rady LekarskiejRezydenci skomentowali odejście ministra Radziwiłła z Naczelnej Rady Lekarskiej
Foto: AndasRSL, kaki, kamila, Renata, rafik,~qwert/Kontakt 24 | Video: Fakty TVN W sprawach szpitalnego jedzenie interweniowali już: NIK, sanepid i rzecznik praw obywatelskich ["Fakty po południu" TVN24 10.09.2016]

Pacjenci w szpitalach jedzą źle, a nawet nie dojadają. Nie ma przepisów, które regulowałyby normy żywienia w placówkach ochrony zdrowia. To, co chory będzie jadł, zależy w każdym szpitalu od decyzji dyrektora. Przy okazji protestu głodowego lekarzy rezydentów po raz kolejny opinia publiczna dowiedziała się, że problem pozostaje nierozwiązany.

W serwisach społecznościowych protestujący  rezydenci zapewniają, że mają świadomość tego, iż pacjenci w szpitalach jedzą źle. Młodzi lekarze, że domagają się znacznie wyższych nakładów na ochronę zdrowia także po to, żeby pacjenci nie musieli nie dojadać.

"Wstyd mi jako lekarzowi, przyszłemu pediatrze, gdy widzę jak karmi się chore dzieci w szpitalach. To jest niezgodne z zaleceniami pediatrów" - to jedna z opinii udostępnionych w internecie przez protestujących.

Problem znany od zawsze. Formalnie od ośmiu lat

Po raz pierwszy formalnie problem zasygnalizowała Najwyższa Izba Kontroli w 2009 roku. Kontrolerzy NIK ustalili, że w większości szpitali pacjentów żywi się niewłaściwie. A także, że przyczyną tego stanu rzeczy wcale nie muszą być pieniądze.

"Wśród kontrolowanych szpitali były zarówno takie, w których dobre wyniki w badanym obszarze osiągnięto przy małych nakładach, jak i takie, w których koszty sprzątania i żywienia były wysokie, a efekty niezadowalające" - czytamy w syntezie wyników kontroli sprzed ośmiu lat. I choć ustalenia otrzymali wówczas oficjalną drogą wszyscy zainteresowani (począwszy od prezydenta RP i premiera, poprzez ministrów i posłów, do wojewodów i marszałków województw) w jakości szpitalnego jedzenia co do zasady nie zmieniło się nic.

Salceson chorego nie uzdrowi

Potwierdził to raport Państwowego Inspektoratu Sanitarnego opisujący stan na 31 grudnia 2016 roku. Zbadano wówczas 284 szpitale, z których nieprawidłowości żywieniowe stwierdzono w 197 placówkach. To prawie 70 procent.

Sanepid wyliczał: "mało urozmaicone śniadania i  kolacje, w większości bez dodatku warzyw/owoców; mały udział produktów będących źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego; zbyt wysoka podaż produktów o  niskiej wartości odżywczej i  wysokiej zawartości tłuszczu – np. parówki, salceson, mortadela, wątrobianka, pasztety, sery topione; niewielki udział ryb; zbyt mała podaż mleka i  produktów mlecznych oraz kasz i pieczywa razowego".

W dodatku, jak stwierdzili inspektorzy, posiłki "gorące" były w rzeczywistości zimne albo letnie, a całodzienne jadłospisy  "miały zaniżoną wartość energetyczną". Czyli pacjenci po prostu nie dojadali.

"Kierownik podmiotu leczniczego" decyduje

W sierpniu ubiegłego roku w sprawie szpitalnego jedzenia interweniował u ministra zdrowia rzecznik praw obywatelskich.

"Główne zastrzeżenia pacjentów dotyczą jakości i wielkości porcji pokarmowych, braku urozmaicenia posiłków, małej częstotliwości posiłków (trzy razy dziennie zamiast pięć), wychłodzenia posiłków podawanych 'na ciepło'. Nie wszystkie szpitale zapewniają pacjentom komplet sztućców, oferując w razie braku własnego kompletu – sztućce plastikowe, które nie zawsze umożliwiają spożycie posiłku chorym i niepełnosprawnym" - pisał do Konstantego Radziwiłła Adam Bodnar.

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi dało rzecznikowi do zrozumienia, że to nie ono odpowiada za ten stan rzeczy.

"W obowiązującym stanie prawnym i faktycznym nie ma określonych średnich stawek żywieniowych na jednego pacjenta, które miałyby obowiązywać we wszystkich podmiotach leczniczych. Dzienną stawkę żywieniową w szpitalu ustala kierownik podmiotu leczniczego" - odpowiedział wiceminister Piotr Warczyński. Podobnie brzmiących odpowiedzi resort udzielał posłom na zgłaszane przez nich w tej kadencji interpelacje.

Jedzenie to sprawa cywilna, a ministerstwo działa monografią

Ministerstwo twierdzi, że szpitale mają obowiązek prawidłowo żywić pacjentów, bo wynika to z zasady solidnego wywiązywania się z umów zapisanej w kodeksie cywilnym. Tyle, że aby wyegzekwować prawo do godnego posiłku na gruncie tej zasady, pacjent musiałby pozwać szpital do sądu i wziąć na siebie ciężar dowodzenia w długotrwałym procesie.

Sprawa odpowiedzialności za serwowane posiłki komplikuje się tym bardziej, że większość szpitali zamawia dla pacjentów jedzenie "na mieście". Dowożą je firmy kateringowe wyłonione w przetargach. Spośród szpitali, o których informacjami dysponuje sanepid, 359 samodzielnie gotuje pacjentom, natomiast 657 zamawia jedzenie w firmach kateringowych.

Rzecznik praw obywatelskich sugerował ministrowi zdrowia podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji. Ministerstwo zapewniło, że działa. W odpowiedzi udzielonej RPO resort chwali się, że sfinansował blisko trzystustronicową monografię pod tytułem "Zasady prawidłowego żywienia chorych w szpitalach".  W jaki sposób publikacja ta doprowadziła do poprawy jakości posiłków w szpitalach, o ile doprowadziła? Takiego związku przyczynowo-skutkowego  wiceminister Warczyński nie wywiódł.

Zapytaliśmy biuro RPO, czy rzecznika zadowoliła ta odpowiedź.

"Rzecznik Praw Obywatelskich przyjął do wiadomości wyjaśnienie Ministra Zdrowia. Rzecznik będzie nadal monitorować ten problem i w miarę potrzeby oraz swych konstytucyjnych i ustawowych kompetencji, podejmował działania" - poinformowała nas Anna Kabulska z biura rzecznika.

Połowa ćwiartki ogórka dla kobiety w ciąży

Na zdjęciach opublikowanych na profilu protestujących od 2 października rezydentów widać posiłek składający się z dwóch kromek chleba, dekagrama masła, dwóch plasterków wędliny i jednej ósmej kiszonego ogórka bądź korniszona. Jest to danie zaserwowane - według informacji lekarzy - kobiecie z patologią ciąży.

Na innym obrazku widać dwie kromki chleba częściowo zaciągnięte cienką warstwą masła, obok zaś leży coś, co z wyglądu przypomina tuszonkę wieprzową albo grubo zmieloną pastę kiełbasianą. Do tego ćwiartka pomidora pozbawiona części miąższu. To z kolei, jak czytamy w opisie, "posiłek dla rocznego dziecka w jednym ze szpitali".

"Żywienie schodzi na dalszy plan"

Problem, choć zdiagnozowany już dawno, nie został rozwiązany ani za poprzednich rządów, ani za obecnego.

- To dlatego, że w obliczu tak poważnych problemów ochrony zdrowia jak chroniczne niedofinansowanie, kolejki, brak specjalistów - żywienie pacjentów schodzi na dalszy plan - mówi w rozmowie z naszym portalem kierowniczka wrocławskiej kliniki Przylądek Nadziei, posłanka Platformy Obywatelskiej Alicja Chybicka.

Profesor Chybicka uważa, że gdyby obowiązywały ogólnopolskie normy żywienia pacjentów wyrażone w kaloriach i w złotówkach, szpitale musiałyby się do nich stosować. Dziś wykorzystują to, że żadnych norm nie ma.

- W efekcie na talerzach pacjentów zamiast zupy znajduje się szarobura breja za 50 groszy, a na śniadanie są dwie kromki suchego chleba z czymś rzuconym obok - mówi lekarka posłanka.

Wśród polityków nie ma jednak zgody, czy odgórne wprowadzenie norm żywieniowych rzeczywiście uzdrowiłoby sytuację.

- Mam wątpliwości, czy jakiekolwiek pisanie rozporządzeń byłoby skuteczne. Ta sprawa przy normalnym podejściu jest wystarczająco regulowana. Jeżeli założymy zdrowy rozsądek dyrektorów szpitali, pacjenci powinni być żywieni właściwie, bo właściwa dieta jest elementem terapii - słyszymy od innego lekarza, Tomasza Latosa z Prawa i Sprawiedliwości, wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia.

Do tego, że wprowadzenie ogólnopolskich norm żywienia niewiele zmieni, przekonuje też publicystka wortalu politykazdrowotna.com Aleksandra Kurowska.

- Przecież jest wiele chorób wymagających różnych diet. Inaczej powinno się żywić dzieci, inaczej kobiety w ciąży, inaczej chorych na anemię, a jeszcze inaczej pacjentów onkologicznych - tłumaczy Kurowska. - Nie wyobrażam sobie, że w rozporządzeniu ministra znajdzie się wykaz norm żywieniowych dla diet, które powinny być stosowane w poszczególnych chorobach - dodaje.

- Też sobie nie wyobrażam regulowania w rozporządzeniu diety właściwej dla każdej dolegliwości - przyznaje Alicja Chybicka.-  Pewne diety podstawowe powinny być jednak narzucone przez prawo - podtrzymuje swą opinię.

Co mogą zrobić pacjenci?

Z przeanalizowanych przez nas dokumentów i rozmów z politykami można wnioskować, że nie ma co się spodziewać w najbliższym czasie opracowania i wprowadzenia w życie przepisów, które ujednoliciłoby normy żywienia w szpitalach. Co zatem pozostaje pacjentom?

- Społeczny nacisk, który powinien przekładać się na decyzje Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiada Aleksandra Kurowska. - Organizacje broniące praw pacjentów powinny gromadzić informacje o tym, jakie posiłki serwują poszczególne szpitale. Te, które podają jedzenie poniżej jakichkolwiek norm, powinny być eliminowane z systemu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (22)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
SynAlzheimera
SynAlzheimera

Wlać tą breje w sejmowe koryto i można jeszcze częstować ciepłą breją na miesięcznicach ! tak na marginesie obywatele powinni dołączyć do lekarzy i wspólnie ratować służbę zdrowia ! (http://www.tvn24.pl)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michałezjk

   trzeba wprowadzić normy żywienia szpitalnego w stołówce sejmowej. Minie tydzień o problem rozwiążą

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Louis
     Louis

     11 zlotych to jest smiech na sali. Sniadanie w hotelu kosztuje 50 zl. To jak wyzywic kogos za 11 zlotych??? Cudow nie ma. Jezeli nie bedziemy placic za dzien pobytu to nic sie nie zmieni. Wikt i opierunek niestety kosztuje. A za darmo boli gardlo.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Jozefsdam
       Jozefsdam

       Za komuny mięso było na kartki, ale w szpitalu nie było takiej głodówki jak jest teraz, w więzieniu mają lepsze jedzenie a do siebie to mają nawet i rodziny polityków jedzą za nasze składki

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         junior60

         Wprowadzić takie wyżywienie w klinikach rządowych to wtedy zobaczą jak to jest w polskich szpitalach.Prominenci mieli ,mają i zawsze będą się mieli bardzo dobrze. AMEN

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           roaden

           Idealnym porównaniem byłoby pokazanie teraz racji żywieniowych w więzieniach które to akurat są uregulowane pewnymi normami. A całkiem niedawno niektórzy więźniowie pozwali sądownie zakład karny o nie umozliwienie im żywienia zgodnie z wiarą za co absurdalnie, bezrefleksyjny sąd apelacyjny przyznał im jeszcze odszkodowanie.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Darth2vids
             Darth2vids

             Mowisz tu o dwoch roznych sprawach. To ze ktos jest wegetarianinem lub nie je rym nie ma nic wspolnego z jakoscia jedzenia. Co stego ze bedzie przepis o przymusowym dawaniu warzyw jak dostaniesz 1 gram marchewki na dzien.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ciemnychłop

               Zabrać jedzenie pacjentom niech karmią ich rodziny ,a pieniądze przeznaczyć na podwyżki dla biednych lekarzy.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 sanislaw48
                 sanislaw48

                 Proponuję pokazać jedzenie więżnia w polskim zakładzie karnym

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   4
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Darth2vids
                   Darth2vids

                   Ja widzialem online i powiem szczeze ze ja w UK jem o wiele gorzej a na zarobki nie narzekam. Jedzenie w wiezieniu maja super, tez bym tak chcial.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     pirat2

                     W szpitalu najważniejsze jest chyba to jak lecza, a nie to jak karmią.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        3
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       roaden

                       Taaa ? A chciałbyś będąc pacjentem jeść pomyje ?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Darth2vids
                         Darth2vids

                         A co jezeli wogole nie karmia? Pacjent zmarl z niewiadomych przyczyn?
                         To co podaja to nawet pies nie zje.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           ad64

                           Większość Polaków ma nadwagę więc podczas pobytu w szpitalu jest okazja zrzucić co nieco.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              2
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             tokmada
                             tokmada

                             Tyle tylko, że w szpitalu człowiek nie leży by schudnąć, a by "dojść do zdrowia", a dieta, wartość pożywienia ma tu duże znaczenie...

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               3
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje

                               Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

                               Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
                               Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

                               Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

                               - Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

                               INFORMACJE BIZNESOWE »

                               Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

                               Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
                               o najgorzej traktowanych pracowników"

                               Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

                               INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                               USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                               USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

                               Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

                               INFORMACJE SPORTOWE »

                               Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

                               Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

                               Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »