tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys sejmowy

Na żywo

Obrady Sejmu przerwane do czwartku. Grupa posłów wciąż na sali plenarnej

Właśnie pojawiły się
nowe informacje - pokaż

W środę o godzinie 19.00 rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Po kilku minutach marszałek Marek Kuchciński ogłosił przerwę do czwartku do godziny 10.00. Środowe obrady miały ruszyć w południe, jednak przez wiele godzin toczyły się negocjacje na temat sposobów zakończenia kryzysu sejmowego. W tym czasie Senat przyjął bez poprawek budżet. Zdaniem PiS zamyka to sprawę kontrowersji wokół sposobu przyjęcia tej ustawy. PO zapowiada, że nie zrezygnuje ze swoich postulatów i będzie kontynuować protest na sali plenarnej.

Posłowie Platformy Obywatelskiej kontynuują protest w sali plenarnej Sejmu. Jak poinformował Rafał Trzaskowski, w budynku Sejmu jest obecnie niemal dwudziestu protestujących.

Około godz. 23 budynek Sejmu opuścił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Przebywający w budynku dziennikarze próbowali spytać o tematykę tak późnych rozmów z prezesem PiS Joachima Brudzińskiego, ten jednak nie chciał z nimi rozmawiać.

Oglądaj
Jarosław Kaczyński opuszcza Sejm
Wideo: tvn24 Jarosław Kaczyński opuszcza Sejm

Zgodnie z zapowiedzią, o godz. 23 straż marszałkowska zamknęła galerię sejmową dla dziennikarzy. Nakazano im również wyniesienie kamer.

Oglądaj
Zamknięcie galerii sejmowej
Wideo: tvn24 Zamknięcie galerii sejmowej

Dziś w Sejmie nie brakowało komentarzy. - Obóz władzy nie zdał egzaminu z sytuacji kryzysowej - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Niektórzy posłowie PiS bagatelizowali z kolei decyzję opozycji o kontynuowaniu protestu w sali sejmowej. - "Ciamajdanu" się siłowo nie rozwiązuje - ocenił Marek Suski (PiS).

Oglądaj
"Ciamajdanu się siłowo nie rozwiązuje"
Wideo: tvn24 "Ciamajdanu się siłowo nie rozwiązuje"

Jak dowiedziała się reporterka TVN 24, o godz. 23 galeria sejmowa zostanie zamknięta dla dziennikarzy

Dr Sławomir Sowiński: ustępstwo to olbrzymie ryzyko dla każdej ze stron

Dr Sławomir Sowiński z UKSW o kryzysie na antenie TVN 24: marszałek nie określił numeru posiedzenia - nie wiem, czy to było przejęzyczenie, czy gest

Dr Anna Materska-Sosnowska z UW o kryzysie na antenie TVN 24: wydaje mi się ten konflikt nierozwiązywalny

Czwartkowe wydarzenia w Sejmie komentowali w "Faktach po Faktach" Joanna Mucha, Arkadiusz Mularczyk i Władysław Kosiniak-Kamysz:

Opóźnione o kilka godzin obrady trwały zaledwie kilka minut:

 

 

 

 

 

 

 

Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS: marszałek skorzystał ze swojego prawa, ogłosił przerwę. Zobaczymy jak jutro zdecyduje, czy Sejm będzie dalej kontynuowany, czy nie. Mam nadzieję, że czas do jutra do godz. 10.00 PO wykorzysta na opamiętanie się, bo okazuje się, że wszyscy, poza Platformą chcemy w tym parlamencie na sali posiedzeń pracować.

Senat zakończył posiedzenie. Następne zaplanowano na 1 i 2 lutego.


Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że po przerwie w obradach Sejmu, która ma potrwać do czwartku do godz. 10, posłowie wrócą do normalnej pracy oraz, że nie będzie blokowana mównica. Kosiniak-Kamysz na konferencji w Sejmie ocenił, że "ostatni czas to był wyraz braku dialogu klasy politycznej". - My o ten dialog apelowaliśmy od samego początku. Przedstawialiśmy swoje propozycje, dążyliśmy do kompromisu i porozumienia - przypomniał.

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował, że posłowie Platformy zostaną na sali obrad do czwartku. W czwartek rano zbiera się zarząd PO, później klub parlamentarny Platformy, który omówi ewentualne dalsze kroki w sprawie protestu w Sejmie.

W Sejmie trwa zebranie władz PiS. Uczestniczy w nim m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, premier Beata Szydło i władze klubu.

Część posłów opuściła salę plenarną. Wokół mównicy sejmowej pozostaje grupa posłów PO.

Marszałek zarządził przerwę do jutra do godziny 10.

Oglądaj
Marszałek otworzył posiedzenie
Wideo: tvn24 Marszałek otworzył posiedzenie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył posiedzenie.

 

Zaczęło się od uczczenia pamięci zmarłych w ostatnich dniach : Longina Komołowskiego, Stanisława Hniedziewicza, Marii Łopatkowej i Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Posłowie odmówili modlitwę "wieczny odpoczynek".

W Sejmie otwarto tymczasem galerię, do której wchodzą dziennikarze. Na sali plenarnej posłowie PO zgromadzili się wokół sejmowej mównicy. Wcześniej posłowie gromadzili się również przy stole prezydialnym, gdzie znajduje się fotel marszałka Sejmu.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki: o 19 rozpocznie się posiedzenie Sejmu.

Ryszard Petru (Nowoczesna): nie będziemy blokować mównicy ani fotelu marszałka. O 19. rozpocznie się posiedzenie Sejmu. Przechodzimy w inną formę protestu. My jako Nowoczesna zasiądziemy w swoich ławach.

 

Zdaniem Petru, posiedzenie ma się rozpocząć od aklamacji dot. zmarłych niedawno parlamentarzystów, a potem ma nastąpić przerwa.

Poseł PO Michał Szczerba został wykluczony z obrad Sejmu 16 grudnia, co było jednym z powodów rozpoczęcia przez opozycję protestu. Dzisiaj rano informował na Twitterze, że jego karta do głosowania wciąż jest nieaktywna, co - jak uznał - "oznacza, że trwa 33. posiedzenie Sejmu". Kilka godzin później odpowiedziała mu Kancelaria Sejmu:
Grzegorz Schetyna: uważamy, że budżet został przegłosowany wadliwie. Ci wszyscy, którzy byli przy tym procederze, biorą za to odpowiedzialność. Jesteśmy w takiej sytuacji, że nie ma dzisiaj przełomu w polskim parlamencie. My nie zmieniamy decyzji, zostajemy w sali plenarnej, będziemy czekać na powrót do 33. posiedzenia. Do zaakceptowania wcześniejszego ustalenia, że dziennikarze bez żadnych warunków wstępnych, na zasadach poprzednich wracają do Sejmu i na to żebyśmy przegłosowywali poprawki budżetowe.

Sławomir Neumann (PO): to, że PiS uciekł dzisiaj z budżetem, to jeszcze nic nie oznacza. Musimy szukać porozumienia, ale nie na takich zasadach. To nie jest kwestia szantażu i stawiania nas pod ścianą".

Sławomir Neumann (PO) po posiedzeniu klubu parlamentarnego: nie będzie zgody na to, żeby dzisiaj rozpoczynać posiedzenie na sali plenarnej. Musimy szukać porozumienia, ale nie na takich zasadach.

Oglądaj
Neumann: nie będzie zgody, żeby dzisiaj na sali plenarnej rozpoczynać posiedzenie Sejmu
Wideo: tvn24 Neumann: nie będzie zgody, żeby dzisiaj na sali plenarnej rozpoczynać posiedzenie Sejmu

Kaczyński o tym, co stanie się z posłami, którzy znajdują się na sali plenarnej: będą podjęte odpowiednie działania. To nie ode mnie zależy, a od marszałka. Jako poseł i prawnik mogę powiedzieć, że blokowanie mównicy to czyn opisany w kodeksie karnym i bardzo poważne przestępstwo. Mam nadzieję, że ci, którzy to robią, zdadzą sobie sprawę, w jakiej się znajdują sytuacji.

Oglądaj
Kaczyński: nie zgodzimy się na takie reguły
Wideo: TVN 24 Kaczyński: nie zgodzimy się na takie reguły

Kaczyński: nawet pan marszałek Borusewicz stwierdził, że sprawa budżetu i obecności dziennikarzy w Sejmie została zamknięta, więc o czym rozmawiać? My jesteśmy gotowi rozmawiać, ale o tym, żeby polskie życie parlamentarne wróciło do normalności.

Kaczyński: żadna demokracja nie może się opierać na zasadzie, że jakaś grupa mniejszościowa przy pomocy działań nielegalnych jest w stanie blokować prace Sejmu. To było przeciwko polskiej demokracji. Cała ta walka, która się toczy, to walka przeciwko polskiej demokracji.

Kaczyński: jest rzeczą istotną z punktu widzenia polskiego parlamentaryzmu, żeby dzisiaj zostało otwarte 34. posiedzenie Sejmu. Mam nadzieję, że w ciągu godziny, dwóch, trzech zostanie otwarte kolejne posiedzenie.

Jarosław Kaczyński: chciałbym podziękować Senatowi i panu marszałkowi; wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budżet został uchwalony; że cały ten zamysł, żeby Polacy zostali pozbawieni tego wszystkiego, co dostali w tym roku, się nie powiódł. Mam nadzieję, że budżet w krótkim czasie po podpisaniu przez prezydenta będzie mógł zostać opublikowany.

Oglądaj
Senat przyjął budżet
Wideo: tvn24 Senat przyjął budżet

Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu (PO) o przyjęciu ustawy budżetowej: to pokazuje, że PiS nie jest gotowy na żadne konstruktywne decyzje, rozmowy; że to wszystko, co się działo w Sejmie przez szereg godzin dzisiaj było tylko kamuflażem, a ta decyzja na pewno została podjęta wcześniej. Platforma w ogóle nie brała udziału w głosowaniu. Występowaliśmy z mównicy i mówiliśmy, dlaczego tego budżetu naszym zdaniem nie ma. To może powodować poważne konsekwencje dla Polski.

Oglądaj
Borusewicz: to, co się działo w Sejmie, było tylko kamuflażem
Wideo: tvn24 Borusewicz: to, co się działo w Sejmie, było tylko kamuflażem

- Zobaczymy, co będzie w Sejmie, ale spodziewam się najgorszego wariantu - powiedział Borusewicz.

Marszałek Senatu wygłosił konfrontacyjne przemówienie

Bogdan Borusewicz

Senat przyjął ustawę budżetową bez poprawek.

Podziel się...

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys sejmowy

Komentarze (20)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Ken Adams
Ken Adams

Jutro o 10.00 to budżet może być już drukowany po nocnym podpisie prezydenta ;)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Centrum pomocy baranom
   Centrum pomocy baranom

   Pucz się nie uda,ciekawe jak uspokoją tą Samoobronę bis.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     6
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     fighter1

     doktorek- czego jesteś doktorem? sam wykładowca z Toruńskiej szkoły ojca tadzika nam się trafił ::D :D

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        3
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Louis
       Louis

       Marszalek otworzyl posiedzenie by sie pomodlic. Starczylo pare minut i zamknal.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          3
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         fighter1

         u mnie nie ma już litości dla pisu- to co wyprawiają ci pomazańcy to ewenement na skalę świata- chyba, że mówimy o trzecim świecie- którym się właśnie staliśmy.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            5
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Angry bull
           Angry bull

           Na chwile obecną prawo łamią posłowie okupujący mównicę sejmową.Natomiast to dla kogo nie masz litości mało kogo interesuje,ale jakby co ja dla ciebie ją zawsze mam.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              4
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             fighter1

             angry- o jakim prawie ty tam sobie klikasz?? wczxoraj widziałeś miliony, a dziś mówisz o prawie. Ta władza łamie wszelkie prawo i nie mam do ciebie żalu- bo to zbyt skomplikowane dla ciebie- za jakiś czas będziesz mmiał żal sam do siebie. Swoją litość lepiej zachowaj dla siebie. :D

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               rlph

               A Petru wciaz daje ciala;Platformo - szacunek iczapka zglowy za wytrwalosc i konskwencje; jestesmy z wami

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 5
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  5
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Angry bull
                 Angry bull

                 Wy czyli kto?,bo nawet na ulicy była dziś garstka

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    3
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   fighter1

                   angry- czekaj tam na mnie ;)

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      3
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Elviniu
                     Elviniu

                     Takiej wiochy to Samoobrona nie robiła.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       4
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        3
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       fighter1

                       to właśnie pzrestała być nasza POLSKA- TK zawłaszczył pis, pseudo rząd i pseudo- prezydent pis, wszyscy wykonują ślepo polecenia jednego człowieczka. Teraz pokazali, że sejm cały może iść do domu, bo jest nie potrzebny i senat tak samo. Powstało państewko jarosława i tadzika- wktórym prawo ich oraz ich ogrów nie obowiązuje. TAKIE rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          3
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         Mścisław


                         Inne formy protestu,tak raczył poinformować Pan Petru.Ciekawe co to może być tym razem-Hiszpania?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           4
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Centrum pomocy baranom
                           Centrum pomocy baranom

                           Chodzi o budżet,to był i jest plan PO.
                           Wrzawa KOD i medialne bicie piany ma stworzyć sytuację zagrożenia.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              5
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             treeinfo

                             Do roboty lenie!!! Jako obywatel tego kraju i wasz pracodawca, żądam natychmiastowego podjęcia pracy! Z moim podatków jesteście wynagradzani! Czas wrócić do rzeczywistości z obłoków władzy....

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               5
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                6
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Bialostoczanka
                               Bialostoczanka

                               tak jest do roboty rządzić czekamy na raj...

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 4
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  1
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 fighter1

                                 treeinfo- ty piszesz z moich podatków- bo ta wasza uczelnia dostała publiczne pieniądze!!!

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   1
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    3
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   rlph

                                   a za moje podatki pisowcy nie maja prwa lamac prawa i konstytucji; brawo Platformo

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     4
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      3
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     Więcej komentarzy - rozwiń
                                     Zasady forum
                                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                     Pozostałe informacje

                                     Siemoniak: Chciałbym, żeby Tusk kandydował na prezydenta. Brakuje go

                                     - Na razie jego miejsce jest tam, w Brukseli - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, zapytany o jego oczekiwania względem Donalda Tuska. - Chciałbym bardzo, żeby kandydował na prezydenta w 2020 roku. Wielu polityków PO powiedziało to już przede mną kilkukrotnie, brakuje go. Natomiast dziś jego miejsce jest tam - przekonywał. Były minister w rządzie Donalda Tuska zabrał też głos w sprawie gen. Kraszewskiego i tarczy antyrakietowej. zobacz więcej »

                                     Sprawdź, czym oddychasz

                                     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                                     Wiceminister środowiska:
                                     w postanowieniu nie ma mowy o nałożeniu kar na Polskę

                                     - Tak się składa, że Trybunał jeszcze niczego nie orzekł - tak postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej skomentował wiceminister środowiska Andrzej Konieczny. zobacz więcej »

                                     INFORMACJE BIZNESOWE »

                                     Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

                                     Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

                                     Firma Energopol Szczecin została wybrana w przetargu na wykonawcę budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 6,5 kilometra - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Nowa trasa wyprowadzi ruch z podszczecińskich miejscowości na autostradę. czytaj dalej »

                                     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                                     May: odejście Mugabego to szansa na wolne od prześladowań Zimbabwe

                                     May: odejście Mugabego to szansa na wolne od prześladowań Zimbabwe

                                     Premier Wielkiej Brytanii Theresa May oświadczyła we wtorek, że ustąpienie z urzędu przez prezydenta Zimbabwe Roberta Mugabego to dla jego kraju "szansa na przetarcie nowego szlaku, wolnego od prześladowań", jakimi charakteryzowały się jego rządy. zobacz więcej »

                                     INFORMACJE SPORTOWE »

                                     Gol Zielińskiego dla Napoli. Glik poza pucharami

                                     Gol Zielińskiego dla Napoli. Glik poza pucharami

                                     RB Lipsk rozbił na wyjeździe Monaco 4:1, kończąc przygodę zespołu Kamila Glika z Ligą Mistrzów. Swoje szanse na wyjście z grupy przedłużyło Napoli. Włoski zespół pokonał u siebie Szachtara Donieck 3:0, a jedną z bramek zdobył reprezentant Polski Piotr Zieliński. zobacz więcej »

                                     Koty są jakieś inne, a te - nawet bardzo!

                                     Nie pomylicie ich z żadnym innym kotem, bo są jedyne w swoim rodzaju. Oto trzy kocie gwiazdy Internetu - każda z innej bajki. Zobacz TOTERAZ

                                     Bogota, Kolumbia. Protest przeciwko seksualnym napaściom na dzieci (fot. Mauricio Osorio/EPA/PAP) czytaj dalej »