tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Popiersie Stalina stanęło w Moskwie. "Symbol kontynuacji naszej historii"

zobacz więcej wideo »
Popiersie Stalina stanęło w Moskwie. "Symbol kontynuacji naszej historii"
 • Stalin kierował ZSRR przez przeszło ćwierć wiekuStalin kierował ZSRR przez przeszło ćwierć wieku
 • Memoriał bada zbrodnie stalinowskie i sprzeciwia się gloryfikacji StalinaMemoriał bada zbrodnie stalinowskie i sprzeciwia się...
 • "Nie można porównać Putina do Stalina""Nie można porównać Putina do Stalina"
 • Uroczystości upamiętnienia ofiar stalinowskiej bezpiekiUroczystości upamiętnienia ofiar stalinowskiej bezpieki
 • Pomnik Stalina w Lipiecku Pomnik Stalina w Lipiecku
Foto: Maxim Shipenkov / PAP/EPA | Video: Archiwum Reuters Zbrodnie Stalina zacierają się w pamięci Rosjan

W Moskwie stanęło popiersie Józefa Stalina. Jest ono częścią "alei wodzów" w jednym z muzeów prezentującym wizerunki rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu dyktatora protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

"Aleja wodzów" znajduje się na podwórzu muzeum mundurów wojskowych Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego (RWIO). Wizerunek Stalina odsłonięto tam w piątek wraz z popiersiami innych przywódców Związku Radzieckiego, poczynając od Włodzimierza Lenina, a kończąc na Michaile Gorbaczowie. Wcześniej aleja zawierała wizerunki carów rządzących Rosją do 1917 roku.

Godne miejsce dla "mężów stanu"

Na piątkowej uroczystości pojawili się przedstawiciele ministerstwa kultury i parlamentarzyści. - Powinniśmy być wdzięczni Stalinowi, ale powinniśmy pamiętać o tym, jakich zbrodni dokonano w tym okresie - oświadczyła aktorka i deputowana Jelena Drapieko.

Reżyser Stanisław Goworuchin zapewnił, że jego stosunek do Stalina jest jak najbardziej negatywny. Jednak - jak dodał - "to nie znaczy, że trzeba dokonywać wykreślania z historii".

Wiceminister kultury Rosji Aleksandr Żurawski powiedział na uroczystości, że aleja rządzących to "symbol kontynuacji naszej historii, historii bez wykreślonych nazwisk".

- Ta historia się nie zakończyła, aleja ta podąża w wieczność i chce się wierzyć, że będzie ona uzupełniana przez wiele wieków, dopóki istnieje historia ojczysta i będą mężowie stanu, którzy będą zajmować godne miejsce w tej alei - stwierdził wiceminister.

Pozytywne oceny Stalina

Po odsłonięciu popiersia dyktatora pojawiła się obok niego kobieta, samotnie pikietując przeciw jego upamiętnianiu. Trzymała w rękach plakat z fragmentem wiersza Anny Achmatowej "Obrońcom Stalina".

Zdaniem Jana Raczyńskiego ze Stowarzyszenia Memoriał, dokumentującego zbrodnie stalinowskie, w Rosji nadal przeważa niewiedza na temat skali tych represji.

- Postać Stalina jest całkowicie jednoznaczna i stosunek do niej też powinien taki być. Wystarczy powiedzieć, że w historii nie było władcy bardziej krwawego wobec własnego narodu - powiedział Raczyński dziennikowi "Moskowskij Komsomolec". Jak zauważył, nikt nie zamierza "wykreślać Stalina z historii", jednak czym innym jest przedstawienie tej postaci w muzeum, a czym innym "przestrzeń publiczna, w której będą spacerować ludzie".

Raczyński ocenił także, że w Rosji "mało kto rzeczywiście rozumie, czym były represje, których ofiarami padali zwykli obywatele". Podkreślił, że ta niewiedza decyduje o poparciu dla Stalina zarówno wśród starszego pokolenia, jak i wśród młodzieży.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Merkel z wizytą w Warszawie

Merkel z wizytą w Warszawie

Współpraca dwustronna, przyszłość Unii Europejskiej po brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny - te tematy mają zdominować poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Belwederze Merkel spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. zobacz więcej »

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »