tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zbadali wrak niemieckiego statku. Są pierwsze zdjęcia sonarowe

Zbadali wrak niemieckiego statku. 
Są pierwsze zdjęcia sonarowe
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Zbadali wrak niemieckiego statku

Specjaliści z Urzędu Morskiego w Gdyni wykonali w sobotę kompleksowe pomiary na wraku niemieckiego statku „Georg Buchner”. Po ich dokładnym opracowaniu, będzie wiadomo, na jakiej głębokości zalega i czy stanowi zagrożenie dla innych jednostek.

Niemiecki statek zatonął pod koniec maja. Jego wrak zalega 8 mil morskich na północny wschód od Rozewia (woj. pomorskie). Jednostka ma 154 metry długości i 19,6 metrów szerokości.

W sobotę na miejsce zdarzenia wypłynął kuter hydrograficzny Urzędu Morskiego w Gdyni.

Konieczne dokładne dane

Badania wraku zostały zlecone przez Urząd Morski w Gdyni. Ustalenie dokładnej pozycji i ułożenia obiektu jest konieczne z dwóch powodów.

Po pierwsze, dopiero po doprecyzowaniu tych danych będzie możliwe stwierdzenie, czy stanowi on zagrożenie dla innych statków.

Po drugie, Urząd Morski zamierza wezwać właściciela statku do jego usunięcia, a żeby to zrobić, konieczna jest precyzyjna wiedza, gdzie wrak się znajduje.

Badali wrak

Dokładne pomiary wykonano w sobotę, za pomocą echosondy wielowiązkowej i sonaru holowanego. Dzięki nim udało się wykonać szereg zdjęć sonarowych obiektu. Jeszcze nie wiadomo, jakie są dokładne wyniki badań.

- W tej chwili materiał jest opracowywany, po jego skorygowaniu o stan wody, odfiltrowaniu będzie można ustalić, jaka jest dokładna głębokość nad wrakiem, w jaki sposób jest on położony na dnie, czy wystają z niego jakieś dodatkowe elementy, które mogą stanowić zagrożenie dla żeglugi i nawigacji – tłumaczy Janusz Gęstwicki z Wydziału Pomiarów Morskich Urzędu Morskiego w Gdyni.

Badają przyczynę wypadku

Podobne badania wykonywane są standartowo przy każdym nowym obiekcie zalegającym na dnie. – Takie dokładne dane są niezbędne. Trzeba je potem nanieść na mapy morskie – dodaje Gęstwicki.

Informacje zebrane przez kuter hydrograficzny pomogą również ustalić przyczynę wypadku. Jej ustalaniem zajmuje się  Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich.

- W tej sprawie będziemy przesłuchiwać wszystkie osoby odpowiedzialne za przygotowanie i zabezpieczenie transportu. Na ustalenie przyczyn mamy dwanaście miesięcy – tłumaczył Cezary Łuczywek, przewodniczący komisji.

Holowany statek

„Georg Buchner” był holowany przez polską jednostkę Ajaks z niemieckiego portu Rostock do Kłajpedy na Litwie. Tam miał zostać zezłomowany. 30 maja wieczorem statek zaczął się przechylać. Chwilę przed godz. 20:00 odczepiono hol, a kilkadziesiąt minut później statek zatonął.

Urząd Morski zapewnia, że zostanie usunięty z dna. Właściciel ma na to pół roku. Nawet jeśli tego nie zrobi, to wrak i tak zostanie usunięty. O zwrot kosztów jego wydobycia Urząd Morski wystąpi do ubezpieczyciela.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
donpisior

Mają szczęście że nie płynął nim sp Lech bo Jarek dał by wam 12 miesięcy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   franza_112

   Przeciez bylo juz tam kilkunastu nurkow i jest z tego pelno zdjec, nie latwiej ich zapytac o wszystko? ;))

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje