tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk po awarii przepompowni ścieków

zobacz więcej wideo »
Prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk po awarii przepompowni ścieków
 • Awaria przepompowni w Gdańsku Awaria przepompowni w Gdańsku
 • Nadmiar ścieków awaryjnie zrzucany do Motławy Nadmiar ścieków awaryjnie zrzucany do Motławy
 • Awaria Przepompowni Ścieków OłowiankaAwaria Przepompowni Ścieków Ołowianka
 • Awaria przepompowni ścieków w GdańskuAwaria przepompowni ścieków w Gdańsku
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Nadmiar ścieków awaryjnie zrzucany do Motławy

Po awarii w przepompowni spółka świadcząca usługi wodociągowo-kanalizacyjne postanowiła zrzucić ścieki do Motławy. Wszystko po to, żeby zapobiec cofaniu się ścieków i podtopieniom w dzielnicach Gdańska. W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Do awarii w Przepompowni Ścieków "Ołowianka" doszło we wtorek około godziny 11. Awaria spowodowała zalanie komory pomp, w tym czterech silników elektrycznych.

Pracownicy Saur Neptun Gdańsk starali się wypompować ścieki z pomocą miasta i prywatnych firm. Używali tzw. samochodów asenizacyjnych, potocznie nazywanych beczkowozami. Jednak nadal nie rozwiązało to problemu. Pracownicy podjęli trudną decyzję o zrzucie ścieków do Motławy.

Jak informuje Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. Ujście kanału znajduje się w pobliżu ujścia Motławy i Zatoki Gdańskiej

Według Wydziału Środowiska UM w Gdańsku, na ten moment nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Zrzucane do Motławy ścieki ulegają rozcieńczeniu i nie zagrażają zdrowiu ludzi.

- 5 procent ścieków jest przekazywanych do odbiornika. Poza tym cały zbiornik wód portowych to ogromny akwen wodny, który posiada ogromną chłonność środowiskową. Problemy zaczną następować, jeśli ten okres rzutu ścieków będzie trwał dłużej niż cztery dni. Wtedy nastąpią problemy środowiskowe - mówi Maciej Lorek, Wydział Środowiska UM w Gdańsku.

Dodatkowo Tomasz Augustyniak, pomorski wojewódzki inspektor sanitarny, uspokaja, że nie ma skażenia wody pitnej.

Prewencyjny zakaz korzystania z kąpielisk

Jak dodaje Augustyniak, kąpieliska ruszą w połowie czerwca, dlatego nie ma możliwości wydania formalnego zakazu korzystania z nich.

- Jeżeli coś nie zostało otwarte, to nie można tego zamknąć. Natomiast rekomendowaliśmy miastu apel do mieszkańców, aby powstrzymać się od kąpieli zarówno w zatoce, jak i aktywności, która mogłaby spowodować kontakt z wodą w Motławie - tłumaczy inspektor.

Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała już prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Jak poinformował TVN24 Łukasz Iwański, kierownik Kąpielisk Morskich, przy każdym wejściu na plażę jest tablica informująca o powstrzymaniu się od kąpieli. Zakaz obejmuje odcinek od Nowego Portu w Gdańsku do granicy z Sopotem oraz plażę na Stogach.

Źródło: tvn24.pl Obowiązuje prewencyjny zakaz korzystania z kąpielisk

Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie pracy przepompowni ścieków. Jak informuje Magdalena Rusakiewicz z Saur Neptun Gdańsk, w pracach uczestniczy około 100 osób. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym.

-  Równolegle prowadzone są prace mające na celu przywrócenie sprawności czterem zalanym silnikom. Jeden silnik jest osuszany w Gdańsku, co powinno zakończyć się dzisiejszej nocy, wówczas nastąpi ocena jego sprawności. Kolejne trzy silniki, które wczoraj uległy uszkodzeniu, serwisowane są poza Gdańskiem. W późnych godzinach nocnych spodziewana jest także dostawa dodatkowego silnika zamówionego przez SNG w Holandii - mówi Rusakiewicz.

Saur Neptun Gdańsk apeluje do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych.

- Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych - mówi Magdalena Rusakiewicz, Saur Neptun Gdańsk.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
paptom1

milej kapieli w baltyku

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   denm

   Ewidentny przykład tego, że polskie miasta są kompletnie nieprzygotowane na ulewne deszcze... W Polsce susza, a tutaj tyle wody zmarnowane, bo nieprzygotowana infrastruktura nie dała rady spod naporem opadów. Wszystko zrzucone do rzeki, potem do morza, a morza od lat idą w górę, zaś kontynent wysycha... Masakra.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje