tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Z przyjściem wiosny miały zginąć. Zimowa aura ocaliła bobry

Z przyjściem wiosny miały zginąć. Zimowa aura ocaliła bobry
Foto: Krzysztof Najda / www.bobry.azb.pl Bóbr z delty Wisły

Przedłużająca się zima uniemożliwiła odstrzał 80 bobrów, które zagrażają wałom przeciwpowodziowym na Żuławach. W marcu myśliwym udało się upolować tylko dwa osobniki, bo bobrze rodziny nie wychodzą z nor z powodu mrozów.

Bobry mogą się czuć bezpiecznie, bo, jak informuje szef Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu Wieńczysław Tylkowski, w niedzielę upłynął termin wyznaczony na przeprowadzenie tegorocznego odstrzału na Żuławach. Akcja miała objąć 80 gryzoni.

Ustrzelili dwa

- Liczyliśmy, że redukcję uda się przeprowadzić na wiosnę, jak tylko ruszą lody i bobry staną się bardziej aktywne. Pogoda pokrzyżowała te plany – tłumaczy łowczy.

Zdaniem Tylkowskiego, w wyznaczonym czasie udało się ustrzelić tylko dwa osobniki.

Bobry nie zapadają w sen zimowy, ale aż do wyczerpania zgromadzonych zapasów jedzenia przebywają głównie w norach. Przy temperaturze poniżej zera praktycznie nie pokazują się na zewnątrz.

Zezwolenie na odstrzał

Zezwolenie na odstrzał bobrów wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Wnioskował o to Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, który odpowiada za stan blisko 400 km wałów przeciwpowodziowych w tym regionie.

Redukcja miała objąć tereny, gdzie tych gryzoni jest najwięcej - na rzece Pasłęce i Baudze oraz Kanale Obcych Wód w powiecie braniewskim, a także nad Zalewem Wiślanym, na Kanale Jagiellońskim i dwóch potokach w powiecie elbląskim.

"Ekspansja bobrów"

- Niepowodzenie odstrzału jest niepokojące, bo zbyt liczna populacja bobrów stanowi realne zagrożenie dla wałów chroniących tereny depresyjne przed zalaniem - tłumaczy dyrektor ds. eksploatacji w żuławskim zarządzie melioracji, Jerzy Szczesiak.

Jak wyjaśnia, bobry ryją głębokie nory w wałach przylegających bezpośrednio do wody.

- Co roku mamy więcej pracy przy naprawie osłabionych wałów, bo bobry rozszerzają swoją ekspansję na następne tereny – stwierdza.

"Rozkopują wały"

Tylko w ubiegłym roku melioranci z Żuław zasypali 897 bobrzych nor. W miejscach, gdzie zagrożenie było największe, zamontowano 1,2 km stalowych rusztów. Mają one przeszkodzić bobrom w dalszym rozkopywaniu wałów. Wszystkie te naprawy kosztowały ponad 700 tys. zł.

Zdaniem dyr. Szczesiaka nadzieję na ograniczenie bobrzych szkód daje ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Umożliwia ona, na podstawie aktu prawa miejscowego, odstąpienie od zakazu odstrzału na okres nawet do pięciu lat.

Pozwoli to uniknąć corocznych wniosków o jednorazową redukcję. Nowe przepisy nakazują jednak dokonanie szczegółowej inwentaryzacji bobrów na danym terenie, a liczenia tych zwierząt na Żuławach jeszcze nie zakończono.

137 bobrów zabito w ubiegłym roku

Według statystyk Polskiego Związku Łowieckiego w Elblągu w minionych latach odstrzelono na Żuławach 137 bobrów. Uprawnienia do prowadzenia redukcji tych zwierząt uzyskało blisko 300 myśliwych.

"Redukcja na końcu". Są inne rozwiązania

Jak tłumaczy dr Adrian Zwolicki, biolog z Uniwersytetu Gdańskiego, odstrzelenie bobra niekoniecznie przynosi odpowiednie rezultaty.

 

Według naszych wstępnych analiz, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie wałów, zniechęcenie bobra do bytowania w danym miejscu, czyli zredukowanie jego bazy pokarmowej, a dopiero na końcu jego redukcja.

dr Adrian Zwolicki, biolog z Uniwersytetu Gdańskiego

- Bo co z tego, że co roku odstrzeliwuje się odpowiednią ich ilość, jak wały i tak są nieustannie są niszczone? -  pyta naukowiec. - Pracujemy obecnie nad rozwiązaniem systemowym tej trudnej sytuacji. Według naszych wstępnych analiz, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie wałów, zniechęcenie bobra do bytowania w danym miejscu, czyli zredukowanie jego bazy pokarmowej, a dopiero na końcu jego redukcja - wyjaśnia.

Inteligentne zwierzę

Jak dodaje dr Zwolicki, skuteczne odstrzelenie bobra wcale nie jest takie proste.  Bóbr ma świetny słuch i jest zwierzęciem o wysokiej inteligencji. Ma największy wśród gryzoni stosunek masy mózgu do masy ciała. Potrafi działać nie tylko instynktownie, ale też rozwiązywać problemy logicznie.

Zgodnie z prawem bóbr europejski podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że zabronione jest zabijanie, okaleczanie i chwytanie tych zwierząt. Nie można także ich niepokoić oraz niszczyć tam i żeremi bez zezwolenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje