tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Widowiskowe wodowanie w Remontówce

Widowiskowe wodowanie w Remontówce
Foto: Adam Warżawa / PAP | Video: TVN24 Pomorze Statek będzie zabezpieczał platformy wiertnicze i wydobywcze

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano w środę wielozadaniowy statek zaopatrzeniowy typu PSV, przeznaczony do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. To ósma, ostatnia jednostka z serii statków zbudowanych na zamówienie armatora z USA.

Serię jednostek zbudowano na zamówienie jednego z czołowych operatorów floty offshore na świecie - Edison Chouest Offshore (ECO) z USA. Zwodowana w środę jednostka ma być przekazana armatorowi w lipcu.

Zabezpieczanie platform, transport ładunków

Wielozadaniowy statek zaopatrzeniowy PSV (Platform Supply Vessel) jest przeznaczony do zabezpieczenia funkcjonowania morskich platform wiertniczych i wydobywczych. Będzie wykorzystany do transportu ładunków niezbędnych przy prowadzeniu odwiertów i obsłudze platform. Wyposażony jest w napęd spalinowo-elektryczny, który pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz mniejszą emisję do atmosfery szkodliwych substancji.

Budują 12 jednostek

Członek zarządu Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. ds. handlowych, Jan Paszkowski poinformował w środę, że obecnie w stoczni budowanych jest 12 jednostek, głównie dla armatorów z Danii i Norwegii. Stocznia ma zapewniony portfel zamówień do końca 2015 roku.

Ostatnim podpisanym pod koniec ub. roku kontraktem jest umowa na budowę czterech statków typu PSV najnowszej generacji dla firmy Siem Offshore Contractors, jednego z czołowych operatorów takich statków na Morzu Północnym. Paszkowski poinformował, że w 2013 roku stocznia przekazała armatorom dziewięć statków.

Stocznia Remontowa Shipbuilding SA (dawna Stocznia Północna) jest jedyną stocznią w Polsce budującą kompletnie wyposażone statki. Oprócz jednostek do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego wykonuje także m.in. promy pasażersko-samochodowe oraz tzw. kablowce do układania kabli podmorskich.

Remontowa Shipbuilding należy do grupy kapitałowej Remontowa Holding SA, do której należą m.in. Gdańska Stocznia Remontowa i Zakłady Urządzeń Okrętowych Hydroster. Jak poinformowano, jest to największa grupa stoczniowa w Polsce, zatrudniająca w należących do niej spółkach ponad 7 tysięcy osób.

Tu zwodowano statek:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje