tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wał przeciwpowodziowy z popiołu

Wał przeciwpowodziowy z popiołu
Foto: Politechnika Gdańska Zbudują wał przeciwpowodziowy z popiołu

Nowoczesny wał przeciwpowodziowy, który ma być trwalszy i tańszy od używanych obecnie tradycyjnych umocnień, opracowują naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Głównym budulcem wału jest popiół składowany przy elektrowniach.

Testowa konstrukcja innowacyjnego wału przeciwpowodziowego powstała w miejscowości Trzcinisko przy brzegu Martwej Wisły, 20 kilometrów od Gdańska. Konstrukcja ma wysokość 3 metrów, długość 30 metrów i szerokość 15 metrów. W wale wyposażonym m.in. w czujniki wilgotności umieszczono stalową komorę, do której będzie wpuszczana woda.

Z popiołu i piasku

Proponowany przez naukowców wał składa się w 70 proc. z popiołu z Elektrociepłowni Gdańskiej

oraz w 30 proc. z piasku pochodzącego z pogłębiania koryta Wisły. - Przeszliśmy już fazę badań laboratoryjnych – dr inż. Remigiusz Duszyński z Katedry Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Będą odtwarzać powódź

- Zbudowany w skali rzeczywistej wał poddamy w tym roku próbom - będziemy odtwarzać powódźw różnej skali – wyjaśnia Duszyński. -  Przeprowadzimy też doświadczenie, które może ten wał zniszczyć. Sprawdzimy, co się stanie, jeżeli przez wał przeleje się woda. To będzie finał naszego eksperymentu - dodaje.

Wyjaśnił, że badanie na testowym wale pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy konstrukcja spełnia wymagania bezpieczeństwa.

Materiały z okolicy

Duszyński wyjaśnił, że w tradycyjnych wałach przeciwpowodziowych używa się materiałów

dostępnych w okolicy – są to najczęściej piaski, uzupełnione o glinę lub bardziej wytrzymałe składniki geosyntetyczne (tworzywa sztuczne).

- W naszym pomyśle główną różnicą jest użycie popiołu. Piasek, który pobieramy z morza lub dna rzeki jest równoziarnisty. Zbudowany z ziaren, które są do siebie bardzo zbliżone wymiarem. My, żeby uzyskać odpowiednie parametry wytrzymałościowe dogęszczamy go popiołożużlami. Materiał ten zalega dziś na składowiskach przy elektrowniach, bo polska energetyka jest przecież oparta na węglu. Jest stosunkowo tani, czasami elektrownie chcą się go pozbyć wręcz za darmo i dzięki temu właśnie budowa takiego wału będzie bardziej opłacalna - uważa Duszyński.

Do końca grudnia przyszłego roku

Prace naukowe nad innowacyjnym wałem przeciwpowodziowym realizowane są w ramach projektu DredgDikes z programu unijnego Południowy Bałtyk. Liderem przedsięwzięcia, do którego przystąpiła Politechnika Gdańska, jest Uniwersytet w Rostocku. Niemieccy naukowcy także testują zbudowany przez siebie na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego prototyp wału przeciwpowodziowego.

Koszt projektu w wysokości ok. 1,8 milionów euro pokrywa w 85 procentach Unia Europejska - wkład własny Politechniki Gdańskiej wyniósł ok. 82 tys. euro, Uniwersytetu w Rostocku - 117 tys. euro, a pozostałych niemieckich partnerów - 69 tys. euro.

Testowanie wału przeciwpowodziowego w Trzcinisku ma się zakończyć w II połowie przyszłego roku. Ostateczne wnioski będą opracowane do końca grudnia 2013 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pytek lolek
pytek lolek

Wolę tradycyjny wał z gliny, niż enerdowski z popiołu. Nawet za unijne pieniądze!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   krasnostawiak
   • pytek lolek:
   • Wolę tradycyjny wał z gliny, niż enerdowski z popiołu. Nawet za unijne pieniądze!
   • rozwiń

   A ja wolę święty obrazek w oknie żeby mi domu nie zalało, ta cała nauka i technika to diabelskie sprawki.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje