tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Po operacji powiększenia piersi zapadła w śpiączkę. Sąd utrzymał wyroki dla lekarzy i pielęgniarek

zobacz więcej wideo »
Po operacji powiększenia piersi zapadła w śpiączkę. Sąd utrzymał wyroki dla lekarzy i pielęgniarek
 • Apelacja w sprawie Szwedki,Apelacja w sprawie Szwedki,
 • Po operacji powiększenia piersi jest w stanie wegetatywnymPo operacji powiększenia piersi jest w stanie wegetatywnym
 • Rodzina Szwedki chce wysokiego odszkodowaniaRodzina Szwedki chce wysokiego odszkodowania
 • Zarzuty dla lekarki za nieudaną operację powiększenia piersiZarzuty dla lekarki za nieudaną operację powiększenia piersi
 • 13.12.2016 | Wyrok ws. nieudanej operacji powiększenia piersi. „Ciężko mówić o satysfakcji w takiej sprawie”13.12.2016 | Wyrok ws. nieudanej operacji powiększenia piersi....
 • 13.12.2016 | Kara więzienia w zawieszeniu dla polskich lekarzy za nieudaną operację powiększenia piersi13.12.2016 | Kara więzienia w zawieszeniu dla polskich lekarzy...
Foto: TVN 24 | Video: tvn24 Szwedka po operacji jest w stanie wegetatywnym

Najpierw chciała powiększyć piersi, potem miała wyjść za mąż. Operacja zrujnowała życie młodej Szwedki. Christina Hedlund od siedmiu lat jest w stanie wegetatywnym. Wyroki w związku z przeprowadzoną operacją powiększenia piersi już zapadły: uniewinnienie chirurg oraz kary więzienia w zawieszeniu dla trzech osób. Sąd okręgowy utrzymał w poniedziałek wyrok sądu niższej instancji.

Do nieszczęśliwego zabiegu doszło w sierpniu 2010 r. w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku (obecnie Copernicus Podmiot Leczniczy - przyp. red.). 31-letnia wówczas Christina Hedlund z Malmoe poddała się operacji powiększenia piersi.

Zabieg przebiegł pomyślnie, ale - według prokuratury - zaniedbano opiekę po operacji, u kobiety doszło do zatrzymania oddechu i krążenia. Uszkodzenia mózgu były na tyle poważne, że Szwedka do dziś jest w stanie wegetatywnym - nie mówi, jej kontakt ze światem jest bardzo ograniczony.

Sąd uniewinnił chirurga

W grudniu 2016 r. Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę jednego roku i 10 miesięcy więzienia pielęgniarkę Grażynę G., a drugą pielęgniarkę Renatę K. - na 1,5 roku więzienia. Najłagodniejszy wyrok - 10 miesięcy więzienia - dostał były dyrektor szpitala Leszek K.

We wszystkich trzech przypadkach gdański Sąd Rejonowy warunkowo zawiesił kary na dwa lata. Orzekł też, że oskarżeni mają zapłacić poszkodowanej nawiązki po 20 tys. zł. Ponadto Leszek K. dostał zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych przez cztery lata, a pielęgniarki - zakaz wykonywania zawodu przez cztery lata. Od tych wyroków odwołali się obrońcy trojga oskarżonych.

Ponadto sąd uniewinnił chirurg Darię D., która wykonywała operację powiększenia piersi i od tego wyroku apelowała prokuratura.

Nie uwzględniono apelacji

Przewodnicząca składu sędziowskiego Dagmara Daraszkiewicz podkreśliła, że wyrok sądu niższej instancji jest prawidłowy, a apelacje obrońców i prokuratury nie zasługują na uwzględnienie.

- Oskarżony Leszek K. ponosił pełną odpowiedzialność za sposób zorganizowania opieki medycznej wobec pacjentów tzw. komercyjnych. Miał świadomość, jak ta opieka została zorganizowana; że nie było lekarza dedykowanego do opieki pooperacyjnej dla tych pacjentów, a także że pacjenci komercyjni przebywali na salach niespełniających kryteriów sali wybudzeniowej po operacji z pełnym znieczuleniem - mówiła sędzia.

Omawiając zarzuty stawiane pielęgniarkom, sąd ocenił, że zignorowały one sygnały o tym, że stan zdrowia pacjentki pogarsza się z minuty na minutę, a podjęta przez nie reanimacja była źle wykonana.

Sąd: operację przeprowadzono prawidłowo

Odnosząc się do wyroku uniewinniającego wobec lekarki, sąd uznał, że jest on słuszny, ponieważ operację przeprowadziła ona prawidłowo, a obowiązujący ją kontrakt nie przewidywał opieki pooperacyjnej nad pacjentką.

- Taka powinność mogła wynikać jedynie z dobrej praktyki lekarskiej i zasad etyki zawodowej. I jakkolwiek z punktu widzenia przepisów prawa oskarżona Daria D. została prawidłowo uniewinniona od stawianego jej zarzutu, to jej zachowanie było naganne pod względem moralnym. Oskarżona odpłatnie wykonywała operację, miała świadomość tego, że pokrzywdzona i jej narzeczony nie znają nikogo oprócz niej w tym szpitalu. Poza tym tylko ona potrafiła porozumieć się z nimi w języku angielskim. Każdy z nas życzyłby sobie, żeby w takiej sytuacji lekarz okazał na tyle empatii i zwykłego ludzkiego zrozumienia, by przyjść i zobaczyć osobę, którą przed chwilą operował, by porozmawiać z rodziną, odpowiedzieć na pytania i uspokoić. Jednakże sąd karny może karać jedynie za naruszenie przepisów - powiedziała sędzia.

Trwa proces cywilny

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej (obywatelki Szwecji) Dominika Szumała powiedziała dziennikarzom, że jest zadowolona, iż w tej sprawie zapadł prawomocny wyrok.

- Po pierwsze - zostało zaspokojone w jakiś sposób poczucie sprawiedliwości, a po drugie - ten wyrok karny wpływa na postępowanie cywilne, które jest w toku i to postępowanie teraz zapewne nabierze tempa. Skoro sąd karny już jasno i prawomocnie wskazał, że w szpitalu doszło do zaniedbań, to sąd cywilny musi wziąć to pod uwagę. W procesie cywilnym sąd przesłuchał już wszystkich świadków, także w Szwecji. Teraz biegli zbadają stan zdrowia pokrzywdzonej i wydadzą opinię na temat wpływu tego, co się działo w szpitalu na jej aktualny stan zdrowia - dodała adwokatka.

Chcą 6 mln złotych odszkodowania

W procesie przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rodzina poszkodowanej żąda od gdańskiego szpitala około 6 mln zł odszkodowania, zadośćuczynienia i pokrycia kosztów leczenia. W ramach zabezpieczenia powództwa placówka wypłaca obecnie co miesiąc rentę na rzecz Szwedki w wysokości około 11 tys. zł.

W sprawie powikłań po operacji u obywatelki Szwecji przed sądem stanęła też anestezjolog Dorota S.P., która oprócz podania niewłaściwych dawek leków po operacji zmieniła też zapisy w karcie medycznej pacjentki. Sąd Rejonowy w 2016 r. skazał ją na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata oraz nakazał zapłacić nawiązkę w kwocie 20 tys. zł na rzecz pokrzywdzonej - tego wyroku jednak nikt zakwestionował i uprawomocnił się już wcześniej.

Rodzina Szwedki walczy o odszkodowanie:

Oglądaj
Rodzina Szwedki chce wysokiego odszkodowania
Wideo: tvn24 Rodzina Szwedki chce wysokiego odszkodowania

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mb5851

My , Polacy potrafimy "wyleźć" z każdego "bagna".

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje