tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Tusk: Kaszuba to jest Polak, pewien rodzaj Polaka, tak jak i Ślązak

Tusk: Kaszuba to jest Polak, pewien rodzaj Polaka, tak jak i Ślązak
Foto: TVN24 / tvn24 | Video: tvn24 Szef rządu podkreślił, że sam jest Kaszubą

Ślązacy i Kaszubi to Polacy, którzy płacili wyjątkową cenę za polskość na swoich ziemiach - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Ale na pewno nie mówiłbym o narodowości śląskiej, tak jak i o narodowości kaszubskiej - dodał Tusk, odnosząc się do orzeczenia SN.

W czwartek Sąd Najwyższy orzekł, że Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą.

Mają prawo do etnicznej odrębności

- Ślązacy i Kaszubi to są Polacy. Powiem więcej - to są Polacy, którzy płacili wyjątkową cenę za polskość na swoich ziemiach i tym bardziej cieszę się, że we współczesnej Polsce te odrębności etniczne tworzą bogactwo polskiej kultury i polskiej narodowości - podkreślił w poniedziałek Tusk, pytany przez dziennikarzy o wyrok SN.

Zaznaczył, że Ślązacy mają prawo do swojej etnicznej odrębności i "to jest także w jakimś sensie wyjątkowa grupa, kultywująca bardzo swoje tradycje, gwarę lub jak chcą niektórzy - język, (bo) na ten temat trwa spór". - Ale na pewno nie mówiłbym o narodowości śląskiej, tak jak bym nigdy nie powiedział o narodowości kaszubskiej - zaznaczył.

Tusk jest Kaszubą

Szef rządu podkreślił, że sam jest Kaszubą i całe swoje dorosłe życie uczestniczył w procesie dbałości i rekultywacji np. języka kaszubskiego.

- Ale nigdy bym nie powiedział, że Kaszubi to naród, chociaż ich odrębność etniczna i taki wyraźnie odrębny charakter i bardzo duża tradycja, własne szkoły, własny język mogłyby zrodzić tego typu pokusy u niektórych. Ale na Kaszubach praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że Kaszuba to jest Polak, to jest pewien rodzaj Polaka - powiedział Tusk.

- I dlatego ja mam wrażenie - choć nie chcę za nikogo decydować - że tak samo powinniśmy mówić o Ślązakach - dodał premier.

Oglądaj
Ślązacy chcą autonomii w Katowicach
Wideo: tvn24 Ślązacy chcą autonomii w Katowicach

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Eee

Bycie Polakiem nie przeszkadza być Kaszubem, Ślązakiem, czy Góralem. Tak samo bycie Europejczykiem nie przeszkadza być Polakiem. A bycie obywatelem Świata nie przeszkadza być Europejczykiem. Kiedy niektórym ludziom otworzą się oczy i wyjdą z ciemnoty?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje