tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Napisał doktorat pod skrzydłami sędziego Morawskiego. Naukowcy zbojkotowali obronę

zobacz więcej wideo »
Napisał doktorat pod skrzydłami sędziego Morawskiego. Naukowcy zbojkotowali obronę
 • Uchwała w sprawie Morawskiego Uchwała w sprawie Morawskiego
 • Morawski: rząd walczy z wszechogarniającą korupcjąMorawski: rząd walczy z wszechogarniającą korupcją
 • Giertych o słowach sędziego MorawskiegoGiertych o słowach sędziego Morawskiego
 • "Najpewniej był poddany presji". Gliński o słowach Morawskiego"Najpewniej był poddany presji". Gliński o słowach Morawskiego
 • Co sędzia Przyłębska powinna zrobić z sędzią Morawskim? "Rozpoczął Rzepliński"Co sędzia Przyłębska powinna zrobić z sędzią Morawskim?...
 • Rabiej: Morawski powinien zrezygnować z funkcjiRabiej: Morawski powinien zrezygnować z funkcji
 • Ścigaj: nie ma zgody na wypowiedzi takie jak prof. Morawskiego zagranicąŚcigaj: nie ma zgody na wypowiedzi takie jak prof. Morawskiego...
 • Hetman: jestem zszokowany słowami Morawskiego, opluł PolskęHetman: jestem zszokowany słowami Morawskiego, opluł Polskę
 • "Gdybym był złośliwy, powiedziałbym, że Morawski dobrze się uczył od Rzeplińskiego""Gdybym był złośliwy, powiedziałbym, że Morawski dobrze się...
 • 12.05.2017 | Ocenzurowane wystąpienie Morawskiego na stronie Trybunału. "Porządny człowiek. Ma rację"12.05.2017 | Ocenzurowane wystąpienie Morawskiego na stronie...
 • Sędzia Morawski wywołał burzę swoją wypowiedziąSędzia Morawski wywołał burzę swoją wypowiedzią
 • Profesor Tomasz Gizbert-Studnicki: profesor Lech Morawski wprost stwierdził, że Polska jest przeżarta korupcjąProfesor Tomasz Gizbert-Studnicki: profesor Lech Morawski...
 • Profesor Gizbert-Studnicki: mam poczucie, że Morawski skompromitował PolskęProfesor Gizbert-Studnicki: mam poczucie, że Morawski...
 • "Mam poczucie, że Morawski skompromitował Polskę""Mam poczucie, że Morawski skompromitował Polskę"
 • 11.05.2017 | "W każdym zdaniu kłamie", "Po co przysięgał na tę konstytucję?" Byli prezesi TK o występie Morawskiego11.05.2017 | "W każdym zdaniu kłamie", "Po co przysięgał na tę...
 • Budka krytykuje sędziego Morawskiego. "Niech pokaże ukrytą legitymację PiS"Budka krytykuje sędziego Morawskiego. "Niech pokaże ukrytą...
 • Giertych: jeżeli Morawski ma dowody na popełnienie przestępstwa, ma obowiązek zgłosić je do prokuraturyGiertych: jeżeli Morawski ma dowody na popełnienie...
Foto: TVN24/UMK Toruń | Video: tvn24 Co z doktorantem Morawskiego?

Doktorant sędziego profesora Lecha Morawskiego ma kłopoty. Ze względu na kontrowersyjną wypowiedź promotora, członkowie komisji odmówili udziału w obronie jego pracy doktorskiej. Uczelnia zapewnia, że egzamin się odbędzie, ale w innym terminie. Naukowcy podjęli też uchwałę w sprawie kontrowersyjnego wystąpienia Morawskiego.

Profesor Lech Morawski jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Medialna burza wokół jego osoby rozpętała się tuż po jego wystąpieniu podczas konferencji na wydziale prawa uniwersytetu w Oksfordzie.

Miał tam mówić, że "czołowi polscy politycy są skorumpowani", a obecne reformy służą zwalczaniu panoszącej się korupcji. Odnosił się również do kwestii równego traktowania, mówiąc, "jesteśmy konserwatywni, ale mamy ugruntowaną tradycję tolerancji. Dla przykładu obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom i takim rzeczom, ale nie ściga ich prokuratura".

Teraz kontrowersyjne opinie sędziego dotknęły jednego z jego doktorantów.

Odwołali obronę

Prof. Morawski wykładał na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu do września 2015 r. Wykładowcy na uczelni już nie ma, ale zostali jego doktoranci. Oksfordzkie wystąpienie sędziego uderzyło rykoszetem w jednego z nich. Miał wyznaczony termin obrony swojej pracy na miniony poniedziałek 15 maja. Obrona się jednak nie odbyła. Pierwszy o sprawie napisał portal oko.press.

- Dziekan prawa i administracji podjął decyzję o odwołaniu obrony doktoratu. Otrzymał informację, że jest zagrożone quorum. Kilku członków siedmioosobowej komisji zapowiedziało, że nie stawi się na egzaminie. Wiemy, że chcieli w ten sposób zamanifestować swój stosunek do wystąpień prof. Morawskiego - poinformowała we wtorek po południu dr Ewa Walusiak-Bednarek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Co dalej?

Tuż przed godz. 15 zakończyło się nadzwyczajne spotkanie rady wydziału, podczas którego naukowcy dyskutowali nad kontrowersyjnym wystąpieniem prof. Morawskiego oraz nad odwołaną obroną jego doktoranta.

- Jest krótka uchwała przypominająca, że pan profesor nie jest już pracownikiem uczelni. Po drugie odcinamy się od słów, które padły w Oksfordzie. Po trzecie uchwała zawiera też informację, że obrona została przełożona w porozumieniu z doktorantem - powiedział tuż po spotkaniu dr hab. Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Uczelnia zapewnia, że doktorant będzie bronił swojej pracy, tylko że w innym terminie.

- Sytuacja była nagła i dynamiczna. Nie było wiadomo czy zbierze się komisja. W żaden sposób nie zamyka to drogi do obrony pracy - dodaje Czyżniewski.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie wyznaczony nowy termin egzaminu i kto wejdzie w skład komisji.

Oglądaj
Uczelnia o odwołanej obronie
Wideo: tvn24 Uczelnia o odwołanej obronie

Gowin o odwołaniu obrony: to niedopuszczalne

- Takie postępowanie godzi w zasadę apolityczności uczelni. Oceniam je jako niedopuszczalne - ocenił we wtorek minister nauki Jarosław Gowin, odnosząc się do odwołania obrony doktoratu przygotowanego pod opieką promotorską prof. L. Morawskiego na UMK w Toruniu.

W oświadczeniu zamieszczonym na stronie resortu nauki wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin napisał: "Z niepokojem przyjąłem informację o odwołaniu obrony doktoratu (przygotowanego pod opieką promotorską prof. Lecha Morawskiego), która miała odbyć się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu".

Pisząc o odwołaniu obrony doktoratu, minister ocenił: "Uważam, że takie postępowanie godzi w zasadę apolityczności uczelni. Przede wszystkim jednak oceniam to postępowanie jako niedopuszczalne, gdyż wyrządza ono krzywdę młodemu naukowcowi, który stał się ofiarą sporów politycznych".

Gowin zwrócił uwagę, że przygotowana praca została pozytywnie oceniona przez recenzentów, "stąd nie może być mowy o jakimkolwiek merytorycznym uzasadnieniu odwołania obrony doktoratu".

"Sytuacja, która miała miejsce na UMK w Toruniu, kłóci się zasadą rzetelnej oceny dorobku naukowego. Wierzę, że doktorant będzie mógł jak najszybciej podejść do obrony rozprawy doktorskiej i o to apeluję do władz uczelni" - napisał wicepremier.

Reakcja rządowa

W poniedziałek do słów Morawskiego o tym, że rząd jest przeciwko homoseksualistom, ale nie ściga ich prokuratura, odniósł się Adam Lipiński - wiceprezes PiS i pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania. - To jest po prostu atak na rząd, tylko i wyłącznie. Homoseksualiści mają takie same prawa, jak każdy inny obywatel tego kraju. Nikt nie zamierza nikogo wsadzać do więzienia - powiedział Lipiński w rozmowie z RMF FM.

Pytany, dlaczego - będąc rzecznikiem rządu ds. równego traktowania - nie zabrał głosu w obronie praw osób homoseksualnych, Lipiński odpowiedział: - No, ale to jest walka polityczna. Ten pan po prostu stosuje takie argumenty po to, żeby uderzyć w rząd, chociaż jest to całkowicie bezpodstawne. Ja sprawdzę tę wypowiedź. Zaraz zgłoszę do departamentu spraw obywatelskich, do wydziału równego traktowania konkretnie.

Wystąpienie Morawskiego

W ubiegłym tygodniu na uniwersytecie w Oksfordzie odbyło się sympozjum "Polski kryzys konstytucyjny i instytucjonalna samoobrona". Celem debaty była analiza "z teoretycznej perspektywy kontrowersyjnych wydarzeń wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego od połowy 2015 roku".

Jednym z mówców był wybrany przez PiS członek Trybunału Konstytucyjnego profesor Lech Morawski. Jego wystąpienie zostało opublikowane w sieci przez organizatorów konferencji.

Na wstępie sędzia Morawski zaznaczył, że postara się zaprezentować stanowisko "tak krytykowanego polskiego rządu" i jego opinię. Zdanie to nie znalazło się w oficjalnym tekście wystąpienia, zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego.

- Obecny rząd w Polsce nie cieszy się poparciem tak zwanych oświeconych elit, które należą do politycznego i gospodarczego establishmentu, oraz nie jest popierany przez większość polskich pracowników uczelni - powiedział profesor Morawski. - Ale jest popierany przez większość zwykłych ludzi - stwierdził.

Profesor Morawski, wyjaśniając podział na polskiej scenie politycznej, powiedział, że zwolennicy PiS to głównie mieszkańcy wsi i małych miasteczek, z kolei wyborcy PO to przedstawiciele wielkich miast, intelektualiści. Jego zdaniem konflikt w Polsce "nie może i nigdy nie zostanie rozwiązany za pomocą argumentów prawnych, a w szczególności sztuczkami prawnymi poprzez bardzo, bardzo skomplikowaną interpretację polskiego prawa".

TREŚĆ WYSTĄPIENIA SĘDZIEGO MORAWSKIEGO W OKSFORDZIE [JĘZYK ANGIELSKI]

Był w trójce włączonej do Trybunału

Morawski został wybrany do TK w grudniu 2015 r. przez Sejm jako kandydat klubu PiS. Jego oraz wybranych wtedy do TK innych kandydatów PiS Mariusza Muszyńskiego i Henryka Ciocha poprzedni prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszczał przez ponad rok do orzekania w TK. Powoływał się na wyroki TK o tym, że ich miejsca mają być zajęte przez trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez Sejm poprzedniej kadencji na podstawie prawnej uznanej przez TK za zgodną z konstytucją. PiS podkreślało, że nie ma żadnej podstawy prawnej, by Rzepliński nie dopuszczał do orzekania sędziów TK wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

20 grudnia 2016 r. ówczesna p.o. prezes sędzia Julia Przyłębska, która zastąpiła Rzeplińskiego po wygaśnięciu jego kadencji, w pełni włączyła całą trójkę do Trybunału.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
saneka

jedynym wyjściem jest przywrócenie konstytucji czyli drukowanie i wprowadzenie w życie zaległych wyroków TK,

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marek piotrowski
   marek piotrowski

   dobrze , że są jeszcze porządni profesorowie !!! należy bojkotować wszystko związane z morawskim !!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     11
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Globebuster
     Globebuster

     To się nadaje na komisję etyki. Doktorant pisze latami pracę i obrona powinna być świętem wydziału, a nie odgrywaniem się na "dzieciach" za zachowanie "ojca".

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        14
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ryszyn

       Jak rozumiem, to ci, którzy w tym samym zdaniu odmówiliby doktorantowi obrony pracy napisanej przez NIEGO, a nie promotora, a równocześnie wyliby za ocenianie ludzi po tym kim byli jego rodzice. Jakie żałosne...

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          14
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         malta

         Powiedz temu z drabinki.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           16
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            2
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje