tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Tak ratuje się rozbitków. Ćwiczenia marynarki na Zatoce Gdańskiej

Tak ratuje się rozbitków. Ćwiczenia marynarki na Zatoce Gdańskiej
Foto: Marynarka Wojenna RP | Video: Katarzyna Czupryńska, Robert Zaputowicz / tvn24, Marynarka Wojenna RP W ten sposób marynarze najczęściej ratują cywili

Instruktorzy, którzy zwykle szkolą personel latający z technik samoratownia i przetrwania na morzu, tym razem wcielili się w rolę rozbitków. Z pomocą przyszła im załoga śmigłowca ratowniczego "Anakonda" z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

W czwartek na Zatoce Gdańskiej odbyły się ćwiczenia z udziałem instruktorów Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP, załogi ratowniczego śmigłowca Brygady Lotnictwa MW oraz holownika.

- Instruktorzy z Ośrodka Szkolenia Nurków poprawiali swoje umiejętności z zakresu szkolnictwa w zachowaniu się w sytuacji zagrożenia życia na morzu. Piloci doskonalili umiejętności z zakresu ratowania życia ludzkiego i podejmowania ludzi z wody - poinformował kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów MW.

Rozbitków zabrali na pokład

Załoga "Anakondy" musiała znaleźć rozbitków i ich uratować. Ćwiczenia podzielono na dwa etapy. W pierwszej rozbitkowie byli podejmowani z tratwy ratunkowej. W drugiej ludzi trzeba było podjąć z wody. Za każdym razem uratowani byli przekazywani na pokład okrętu, co - jak zapewniają piloci - wcale nie jest prostym zadaniem.

- Sam pilotaż jest trudny, ponieważ okręt faluje na wodzie i pilot musi tak koordynować całym śmigłowcem, by utrzymać go cały czas przy okręcie - powiedział kpt Marek Wawrzyniak.

Samo podjęcie rozbitka z tratwy ratunkowej również nie należy do łatwych, bo gdy zbliża się do niej śmigłowiec, tratwa jest zdmuchiwana przez pęd powietrza. Tym razem pogoda sprzyjała ratownikom i obyło się bez większych niespodzianek.

Oglądaj
Tak ratuje się rozbitków
Wideo: tvn24 Tak ratuje się rozbitków
Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje