tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szpitalne koncerty fortepianowe. "Chorym się to należy"

Szpitalne koncerty fortepianowe. "Chorym się to należy"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Białe fortepiany w szpitalach

Fortepiany w trójmiejskich szpitalach mają sprawić, że nie będą miejsce kojarzone wyłącznie z chorobą i bólem. Instrumenty mają być formą terapii dla pacjentów, sposobem na stres i wsparcie w walce z chorobą. Pierwszy biały fortepian stanął Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku.

- W tym szpitalu można nie tylko leczyć ciało, ale również duszę człowieka – wyjaśnia pomysłodawca akcji prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Zobaczyłem kiedyś taki fortepian w pięknym, nowoczesnym, przyjaznym szpitalu w Holandii, wtedy wydawało mi się to pomysłem surrealistycznym, ale spodobało mi się i postanowiłem pomysł wdrożyć do naszych szpitali, które kojarzą się niestety jedynie ze smutkiem i chorobą – dodaje.

Fortepiany w szpitalach

Pierwszym miejscem gdzie białe pojawił się biały fortepian jest Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku. Organizatorzy mają nadzieje, że akcja upowszechni się ona na terenie całej Polski, we wszystkich szpitalach, które mają ku temu odpowiednie warunki.

- Wydaje mi się, że ta idea będzie zaraźliwa, że inne szpitale podchwycą ten pomysł. Nasze szpitale są coraz ładniejsze i nie mam wątpliwości, że pomysł się rozprzestrzeni, niech to służy chorym, należy im się – mówi prof. Jacek Jassem.

"Człowiek nie przestaje mieć potrzeb"

Jak podkreśla, w szpitalu można nie tylko leczyć ciało ale również duszę człowieka. – Człowiek nie przestaje tu mieć swoich potrzeb. Chce żeby było miło, przyjaźnie, żeby spędzić chwilę przy fajnej muzyce i zmobilizować się do leczenia – dodaje.

Przedsięwzięcie jest wynikiem współpracy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i fundacji Rosa, sponsora fortepianów. Pierwszy, inaugurujący koncert dedykowany pacjentom koncert wykonał wokalista jazzowy, kompozytor i pianista Stanisław Sojka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje